Зайва вага: 9 причин, не пов’язаних з харчуванням

Зайва вага: 9 причин, не пов'язаних з харчуванням

Дорогі друзі, як ви думаєте, наскільки можливо ні з того ні з сього набрати зайву вагу? Впевнена, що більшість скаже: «ні, неможливо!». Адже ми так багато вже знаємо, що шкідливі продукти сприяють набору ваги, як і їжа на ніч, відсутність фізичних навантажень та інше …

Хоча я точно так же впевнена, дехто скаже, що все, начебто, робить правильно: і води п’є багато, і продукти купує самі що ні на є корисні, а з них готує низькокалорійні «схудлеві» страви, і на тренажерах НЕ одну мозоль натер (ла), але вага на терезах не те щоб не йде в бік зменшення, а ще й збільшується … Кому знайоме?

У чому ж справа? Насправді існує 9 можливих причин, що пояснюють цей феномен. Розібравшись в них, можливо, ви знайдете шлях вирішення своєї проблеми зайвої ваги.

Проблеми з щитовидною залозою. При такій хворобі, як гіпотиреоз, щитовидна залоза виробляє недостатню кількість гормонів. Внаслідок цього відбувається уповільнення метаболізму, а це вже призводить до набору зайвої ваги. Якщо у вас є ще супутні симптоми: млявість, сонливість, надмірна втомлюваність, ви відзначаєте, що нігті стали ламкими або волосся випадає більше, ніж зазвичай, або у вас з’явилися набряки, швидше за все, дійсно має місце дефіцит гормонів щитовидної залози. Який би дієті ви не слідували, ефекту не буде, поки не відновите гормональний фон.

Полікістоз яєчників. Ще одне неприємне захворювання, «побічним ефектом» якого часто буває зайва вага. При цьому синдромі в організмі жінки жирова тканина впливає на її статеві гормони, перетворюючи їх в чоловічі, що викликає ще більший дисбаланс гормонів. Крім того відбувається збій і в обміні білків і вуглеводів, збільшується кількість інсуліну. При цьому всі вуглеводи, які жінка вживає, перетворюються в її організмі в жирові відкладення. Не залежно від того, наскільки правильний раціон харчування такої жінки, вона буде набирати зайву вагу.

Клімакс. Багато хто звинувачує період менопаузи, вважаючи його відповідальним за набір зайвих кілограмів. Однак тут швидше проблема не гормональна. Ситуація така, що чим більше нам стає років, тим повільніше в нашому тілі протікають обмінні процеси. Та ще в цей період багато жінок стають менш активними, адже вони на пенсії. При пасивному ж способі життя калорій спалюється мало.

Недостача сну. Давно вже відомо, що якщо людина недосипає, то ризикує з часом виявити на свою фігуру зайві відкладення у вигляді жиру, і цього існує два пояснення:

  1. В організмі при недосип змінюється рівень гормонів: лептин (його завдання зменшувати апетит) виділяється менше, а грелін (гормон, що стимулює апетит) починає виділятися у великих кількостях, посилюючи відчуття голоду, а значить, і збільшуючи потребу в їжі. Тим більше, коли в організмі дефіцит лептину, людина переїдає, не отримуючи сигнал насичення під час їжі.
  2. Вирушаючи в пізню годину в ліжко ви, швидше за все, не минаєте холодильник, навіть якщо вам не по дорозі. Нічні перекушування – це часта проблема тих, хто любить пізньої ночі …

Куріння. Багато хто стверджує, що відмовившись від куріння, стали відчувати смак їжі по-іншому, крім того, нікотин перестав притупляти апетит, і тому вони стали їсти більше. Є навіть такі, які вважають за краще продовжувати палити сигарети, аби не набрати зайву вагу!

Стан стресу. Коли ми відчуваємо стрес, в нашому організмі виділяється гормон кортизол (його так і назвали «гормон стресу»). У багатьох він надмірно стимулює апетит. Тому так часто людина намагається себе заспокоїти, «заїдаючи» стрес. Причому, «заспокоєння» чомусь приходить тільки разом з приходом зайвих калорій.

Крім негативного впливу на вагу, кортизол впливає і на імунну систему, знижуючи її активність. Тому-то ми набагато легше підхоплюємо застуду, випробувавши нервове потрясіння, ніж коли ми спокійні і умиротворені.

Прийом антидепресантів. Багато подібні препарати мають таку побічну дію, як збільшення маси тіла. Приблизно з кожним четвертим чоловіком, що приймають антидепресанти, відбувається така ситуація. Крім цього стан депресії пов’язано зі стресом, а стрес, як ми вже з’ясували, також сприяє набору ваги.

Чи застосовуєте стероїди? Вживання подібних препаратів, чиє завдання зняти запалення, призводить до затримки рідини і посилення апетиту. Плюс до цього багато хто відзначає, що в період вживання даних препаратів у них жир «перемістився» в область обличчя та шиї.

Інші препарати. Якщо ви приймаєте ліки від діабету або підвищеного тиску, мігренеподібних болів або психічних розладів, поцікавтеся у лікаря, чи не сприяють вони набору зайвої ваги? Що ж стосується протизаплідних засобів, багато хто вважає, що вони також сприяють надмірної ваги, проте поки немає переконливих доказів цього. Хіба що можлива затримка рідини в організмі в період їх застосування. Однак це тимчасово, через якийсь час після скасування протизаплідних засобів, набряки сходять.

Звичайно, кожна з цих дев’яти можливих причин зайвої ваги має значення. За умови, як я писала на початку статті, що ви все робите правильно для свого схуднення: відкоригували харчування, збільшили фізичні навантаження. Тоді залишилося просто усунути причину, і жадана відмітка на вагах стане дійсністю. Інакше не варто себе обманювати: будь відходження від плану схуднення (сподіваюся, він у вас є?) Буде перешкодою до досягнення вашої мети. І чим більше таких перешкод, тим довше буде ваш шлях.

Для вас прикладом може бути мадам з цього забавного мультфільму:

Будьте здорові!

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.