Які хвороби передаються у спадок?

Хвороби у спадок

Коли народжується дитина, кожна мати мріє, щоб він був самим здоровим, сильним і міцним. Однак недарма кажуть, що батькам потрібно заздалегідь готуватися до народження дитини – як мінімум за три місяці до його зачаття. Адже безліч факторів впливає на розвиток і формування дитини, і здоров’я батьків стоїть далеко не на останньому місці.

Ми з задоволенням виявляємо зовнішню схожість нашого малюка з нами: «у нього очі як у мами, а у неї родимка, як у тата», проте існують такі подібності, які нам би зовсім не хотілося спостерігати у своїх дітей. Сьогодні ми поговоримо з вами про спадкові захворювання, якими хворобами можуть «обдарувати» дитину його батьки і як зменшити ризик цих захворювань.

Згідно зі статистикою, у п’яти з ста новонароджених немовлят в наявності захворювання, зумовлені генетично. У генах може «ховатися» величезна кількість хвороб – за деякими твердженнями понад 6 тисяч!

Звичайно, завжди є ймовірність прояву будь-якого з цих генетичних захворювань, але в наших силах зменшити цей прояв, доклавши певних зусиль. Давайте ж ближче познайомимося з варіантами поширених спадкових хвороб і дізнаємося як захиститися від них.

Для початку вам скажу, що ризик прояву генетичного захворювання в 2 рази нижче у тих дітей, у яких хворий ген має тільки один з батьків. Дитина може бути тільки носієм цього гена (якщо він придушений), а може хворіти на захворювання, якщо йому передався пригнічний – домінантний ген. Якщо мати або батько має патологічний ген, він в будь-якому випадку передасться їх нащадку. Однак якщо сім’ю створюють два батька – носія подавляемого гена, в такому випадку ризик передачі цього гена їх нащадку становить 50%. Тому далеко не всі спадкові захворювання виявляються в наступному поколінні, вони можуть «спати» з покоління в покоління, поки не «розквітнуть» у одного з нащадків.

Щоб не було так страшно, ризик розвитку хвороби, зумовленої спадковістю, становить всього три-п’ять відсотків. Але погані умови навколишнього середовища і харчування, а також постійні стреси і порушення гормонального фону здатні спровокувати генетичну помилку.

Однак існують спадкові захворювання, які не чекають і можуть проявлятися вже в наступному поколінні. До них відносять:

 • епілепсію,
 • псоріаз,
 • шизофренію,
 • ожиріння,
 • гіпотонію і гіпертонію,
 • хвороба Альцгеймера,
 • цукровий діабет,
 • атеросклероз.

Спадкові захворювання можна розділити на дві категорії:

 1. Патологічна мутація генів відбувається без впливу навколишнього середовища. Цієї патології протистояти неможливо, так як відбуваються незворотні зміни в генах і хромосомах. До цієї категорії відносяться: синдром Дауна, гемофілія, фенілкетонурія та інше.
 2. До другої категорії відносять так звані мультифакторіальні захворювання, в їх прояві зіграли свою роль не тільки генетичні фактори, але і негативний вплив навколишнього середовища. Саме на цій категорії я і хочу зупинитися докладніше, тому що тут ми зможемо що-небудь зробити, щоб пом’якшити прояви спадкового захворювання.

Генетична хвороба

Цукровий діабет

Якщо у вас мати або батько має дане захворювання, то у випадку з діабетом першого типу ймовірність його розвитку в вашому організмі становить 5-10%, а другого типу – 80%.

Якщо діабет 1 типу є у обох батьків «шанси» стати таким же діабетиком зростають – близько 22%. При діабеті другого типу у обох батьків з 100% вірогідністю можна сказати, що їх діти також будуть хворіти на діабет другого типу.

Найголовніша ознака даного захворювання – надлишок глюкози в крові. Найбільш поширеними симптомами є невситима жага і втрата великої кількості рідини за короткий термін. До додаткових симптомів діабету можна віднести проблеми із зором, головний біль, свербіж на шкірі і відчуття загальної слабкості.

До провокуючим цю хворобу чинників відносять надмірне захоплення швидкими вуглеводами (шоколад, торти, здобні вироби, тістечка, соки) і постійне переїдання.

При генетичної схильності для того, щоб знизити ризик захворювання, необхідно як мінімум один раз на рік здавати аналіз на визначення в крові рівня цукру або використовувати для домашнього контролю спеціальні тест-смужки. Крім цього важливо збільшити фізичну активність, почати займатися яким-небудь видом спорту, а ще добре почати загартовуватися.

Гіпертонічна хвороба

Якщо у кого-небудь у вашій родині тиск постійно вище 140 / 90мм рт.ст., це є симптомом розвитку артеріальної гіпертензії. Дана хвороба справляє негативний вплив на

 • серце – внаслідок закупорки судин серце починає збільшуватися;
 • нирки навпаки зменшуються, стають ніби зморщені;
 • мозок – починає атрофуватися.

Якщо ж гіпертонічна хвороба є у матері і батька, їхні діти ризикують стати гіпертоніками приблизно з 50-75% вірогідністю.

Крім спадкової схильності надмірна вага також є провокатором підвищеного тиску. Рекомендують періодично перевіряти свій тиск спеціальним приладом – танометром, якщо ж самопочуття ваше погіршилось, тиск перевірте обов’язково.

Гіпертонічна хвороба

Вважається, що видалення з харчування солоних, гострих страв, самої солі, а також ковбас, пельменів і кава допоможе зменшити показники приладу на п’ять-сім міліметрів ртутного стовпа.

Алергія

Всі неприємні прояви алергії відбуваються при контакті з алергенами. Це може бути:

 • побутовий пил або побутова хімія,
 • шерсть тварин або пилок рослин,
 • деякі лікарські препарати або продукти харчування.

До проявів алергії відносять:

 • висипання на шкірі,
 • чхання,
 • відчуття різі в очах,
 • нежить,
 • набряклість,
 • кашель,
 • задишку,
 • екзему,
 • і навіть погіршення слуху.

Якщо алергія була у одного з батьків, то його діти на 30% ризикують «отримати в спадок» дане захворювання, коли не пощастило обом батькам – ймовірність спадкової схильності зростає рівно вдвічі – 60%.

Для того, щоб організм менше реагував на зовнішні подразники, його потрібно утримувати в чистоті. Особисто я, будучи в минулому аллергиком, вирішила цю проблему за допомогою якісного очищення організму. Після цього я неодноразово переконувалася, що чистий кишечник – це надзвичайно ефективний засіб не тільки для позбавлення від чхання, нежиті і іншого, але і можливість повної відмови від аптечних таблеток, судинозвужувальних крапель, інгаляторів і т.п.

До медичних маніпуляцій з метою позбавлення від проявів алергії часто відносять специфічну алергенних імунотерапію або «щеплення від алергії». Що собою являє остання процедура? Певним чином в організм алергіка вводять ін’єкції з алергеном, до якого людина виявляє чутливість. Дози алергену послідовно збільшуються.

Якщо комусь робили такі маніпуляції, поділіться, будь ласка, в коментарях, наскільки вони виявилися ефективними для вас.

Фіброміома матки

Вважається одним з найпоширеніших захворювань у жінок. Зазвичай вона утворюється у вигляді вузла круглої форми, причому вузол цей може бути настільки величезним, що доходити до 50кг! Всесвітня Організація Охорони Здоров’я стверджує, що приблизно кожна друга жінка старше 35 років має дане захворювання. При генетичної схильності прояв цієї хвороби може наступити в більш ранньому віці – в 20-25 років.

Коли в організмі відбувається збій в роботі гормональної системи, нерідко з’являється фіброміома, цей збій, до речі, і є основною причиною її виникнення. Травматичні пологи або внутрішньоматкова спіраль також здатні «запустити» механізм виникнення освіти.

Фіброміома матки є доброякісною пухлиною, вона може утворюватися без будь-яких симптомів, а може «говорити» про себе у вигляді кровотеч, а також різей і болів в нижній частині живота.
Досить непросто знизити ризик появи хвороби. Якщо ще будучи дівчинкою, жінка мала будь-які гінекологічні проблеми, їй необхідно кожні 6 місяців проходити ультразвукове дослідження, щоб вчасно помітити зароджується хвороба і почати лікування.

Рак грудей

У 10 випадках з 100 дана проблема має генетичну підоснову. Якщо у матері була ця проблема, її дочка на 50% ризикує у спадок отримати цю недугу. При такому високому відсотку ризику жінка повинна всіма силами прагнути уникати стресових ситуацій (а краще їй навчитися реагувати на них філософськи – від усіх стресів, на жаль, далеко не втечеш), калорійна і жирна їжа повинна бути у неї під забороною, не травмувати свої молочні залози і контролювати гормональний фон, щоб не було збоїв.

Само собою, куріння і алкоголь для жінки з високою схильністю до раку повинні бути під забороною. І не варто засмагати в солярії або на пляжі топлес.

Починаючи з 14-ти річного віку кожна дівчина і жінка повинна регулярно самостійно обстежити свої груди на освіти. Жінкам же старше 45-ти років потрібно буде щорічно обстежуватися у мамолога з проходженням спеціальної діагностики.

Повноцінний сон, правильне, збалансоване харчування і регулярне статеве життя допоможуть вам зберегти своє здоров’я.

Спадкове захворювання

Алкоголізм

Раніше вважалося, що алкоголізм не передається у спадок, проте останнім часом лікарі зробили висновок, що «спадковий алкоголізм» все-таки існує. Коли людина тривалий час вживає алкоголь, в його організмі безповоротно порушується робота ферментативної системи, так само як і діяльність мозку і нервових клітин. Саме ці порушення в організмі батьків отримує їх дитина у спадок. Діти таких батьків ще швидше звикають до зілля і набувають підвищену тягу до нього.

Як би там не було, якщо у людини батьки були алкоголіками, ймовірність, що він стане таким же – 50%. Решта 50% залежать від нього самого, якими людьми він себе оточує і яким своїм слабкостям потикає.

Порушення обміну речовин

Завданням обміну речовин є регулювання вироблення енергії, а також швидкість, з якою відбувається цей процес. Коли ж в організмі відбувається порушення обміну ліпідів і спостерігається зниження імунного захисту, починає з’являтися надмірна вага. Приблизно з 40-ка відсотковою ймовірністю існує ризик успадкувати повноту одного з батьків його дітьми. Звичайно ж нездорове харчування, ендокринні порушення і збої в роботі нервової системи також здатні спровокувати зайву вагу.

При генетичної схильності для того, щоб знизити ризик порушення метаболізму і його наслідки – зайвої ваги, потрібно буде весь час стежити за своїм індексом маси тіла. Якщо його значення буде високим, необхідно звернутися до фахівця, щоб виявити причини подібного порушення. Самостійно ж ви можете переглянути свій сьогоднішній образ життя, особливо це стосується сну і їжі.

Не дарма кажуть, що здоров’я своє потрібно берегти змолоду. Щоб погана спадковість не затьмарювала ваше життя, піклуйтеся про своє здоров’я і здоров’я ваших близьких, і тоді ваше життя буде наповнене тільки приємними моментами 🙂

Будьте здорові!

«Автор, редактор» Інна 137 публікації
Мене звуть Інна Мирна. Мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.