Як покращити лактацію грудного молока

Від чого залежить лактація молока. Як можна зрозуміти, що вироблення основного продукта раціону дитини недостатня. Як підвищити медичними засобами, народними та іншими методами.

§ Зміст статті:

 1. Основні причини
 2. Ознаки
 3. Як збільшити лактацію
 4. Вітаміни
 5. Лактогон
 6. Продукти бджільництва
 7. Народні засоби для збільшення лактації
 8. Гомеопатичні препарати
 9. Продукти харчування
 10. Напої
 11. Годування

Лактація молока — це досить складний фізіологічний процес, що складається з декількох стадій: поява інгредієнтів продукту й компонентів в крові, синтез складових частин секреторними клітинами молочної залози, його накопичення в цитоплазмі секреторних клітин та відділення в порожнині альвеол. Білки — це трансформовані амінокислоти материнського організму, в лактозу перетворюється глюкоза, а жир виділяється з вільних жирних кислот, що циркулюють в кровотоці. Стимулює початок лактації гормон окситоцин, який викидається в кров при підготовці організму до родової діяльності і виробляється під час пологів. За утворення і накопичення молока відповідає весь організм, а за секрецію — тільки молочна залоза.

Основні причини низької лактації

Низька лактація

Низька лактація називається гіпогалактія. Причини такого стану можна класифікувати як первинні і вторинні.

Розглянемо фактори виникнення первинної гіпогалактії:

 • Ендокринні захворювання в анамнезі — дифузний токсичний зоб, цукровий діабет;
 • Недорозвинення молочних залоз, виражений інфантилізм;
 • Передчасні пологи, ранній кесарів розтин;
 • Родові й післяродові ускладнення (відсутність родової домінанти).

Молоко не виробляється через порушення гормональної стимуляції лактації.

Вторинна гіпогалактія має оборотний характер. Причини, які її викликають:

 1. Неправильне чи недостатнє харчування жінки під час вагітності та після пологів, на початку грудного вигодовування;
 2. Нерегулярне прикладання немовляти до грудей — порушення режиму годування;
 3. Післяпологова депресія, небажання продовжувати грудне вигодовування;
 4. Емоційна нестабільність, вплив стресових факторів, постійні переживання;
 5. Недостатність смоктального рефлексу, пов’язана з недорозвиненістю немовляти;
 6. Прийом лікарських препаратів — наприклад, Камфори або гормональних засобів, у складі яких андрогени;
 7. Інфекційні захворювання, запальні процеси загального та місцевого характеру — тріщини сосків, мастит.

Вторинну гипогалактию може спровокувати недосвідченість матері. Жінка не вміє правильно прикладати до грудей новонародженого, він відригує, кричить, не набирає вагу. Щоб компенсувати недоїдання, немовля починають догодовувати штучно. Ситий малюк не намагається «добувати їжу» — лактація знижується.

Вироблення молока зменшується під час «лактаційних кризісів», причинами яких є:

 • Нерівномірний розвиток дитини. Грудне вигодовування вже встановилося, вироблення молока стабільне, а немовля розвивається «стрибками». У нього різко підвищується апетит, та протягом 2-4 днів, поки організм матері не перебудується, молока йому буде не вистачати. Час подібних кризісів — 3-6 тижня, а потім початок або середина 3, 4, 7 місяців і 9 місяць вигодовування.
 • Зміна гормонального фону жінки, наприклад, настання менструації. В цей час вироблення молока знижується.

Перед тим як розпочинати лікування гіпогалактії, необхідно встановити, з чим вона пов’язана. Порушення лактації, викликані вторинними причинами та кризами, оборотні. Якщо годуюча жінка не буде панікувати і не перейде на штучне вигодовування, організм компенсує недолік харчування.

Ознаки зниженою лактації

Немовля плаче

Жінки не завжди можуть визначити, скільки виробляється молока.

Самостійно можна прийняти за зниження лактації наступні симптоми:

 1. Молочні залози завжди м’які. При установці лактації молока виробляється рівно стільки, скільки потрібно дитині, відчуття переповнення не виникає.
 2. При зціджуванні молоко майже не відділяється. Якщо соски тугі, зцідити важко. Немовля ж отримує свою порцію завдяки смоктальних рефлексів.
 3. Малюк довго не відпускає груди, плаче під час годування, нервує. Така поведінка може вказувати не тільки на зниження лактації, але і на вроджене звуження молочної залози.

При аномальній будові молочного протоку діти автоматично переходять на штучне вигодовування. У новонародженого не вистачає сил отримати потрібний об’єм їжі, а якщо молочна залоза не спорожняється, лактація зменшується.

Ознаки гіпогалактії:

 • Немовля мочиться рідко — 6-7 разів на добу, не більше.
 • З’явився «голодний» стілець — щільної консистенції, зеленуватий або за кольором наближений до калу дорослих. Дитина стукає ніжками під час спорожнення кишечника, сильно тужиться.
 • Немовля не добирає вагу, відстає у фізіологічному розвитку.

Діагноз «гіпогалактія» ставить лікар, на підставі спеціальних досліджень. Проводять зважування немовляти до і після годування протягом декількох днів, досліджують молочні залози за допомогою ультразвуку, термографії (тепловізора), здають аналіз крові, щоб визначити рівень пролактину і естрогену.

Як збільшити лактацію

Відновлення грудного вигодовування залежить від причин, що викликали проблему. Якщо для усунення вторинної гіпогалактії фармацевтичні препарати призначають в крайньому випадку, то первинні порушення купірують за допомогою специфічного лікування.

Як підвищити лактацію вітамінами

Вітамін E для підвищення лактації

Для усунення гіпогалактії на ранньому етапі грудного вигодовування використовуються вітаміни. Вони можуть бути призначені окремо або в комплексі.

Використовуються такі вітаміни:

 1. Масляний розчин вітаміну D — у добу 50000 ОД.;
 2. Вітамін Е — по 15 мг до 2 разів на добу;
 3. Нікотинова кислота — триразовий прийом по 40 мг за 10 хвилин до їжі, може вводитися за допомогою ін’єкцій;
 4. Вітамінні комплекси — Вітрум пренатал, Центрум, Матерна, Гендевіт, Елевіт пронаталь.

Більшість цих засобів використовується під час вагітності для поповнення запасу в організмі корисних речовин. У літній період перед застосуванням необхідно порадитися з лікарем: материнський організм для вироблення повноцінного продукту харчування немовляти їх отримує з харчових продуктів.

Як підвищити лактацію за допомогою Лактогона

Лактогон відноситься до Бадів, але в даний час його вводять в терапевтичну схему для лікування первинної гіпогалактії разом з гормональними препаратами.

Лактогон

До складу Лактогона входять сухі витяжки біосировини:

 • Сік моркви — стимулятор вироблення молока та джерела бета-каротину речовини, необхідного для зміцнення серцево-судинної системи та поліпшення зорової функції;
 • Аскорбінова кислота — прискорювач окислювально-відновних процесів, речовина, яка потрібна для підтримки імунітету;
 • Йодид калію — нормалізує роботу щитовидної залози;
 • Насіння кропу — усуває протимікробну та протизапальну дію, спазми судин, стимулює лактацію;
 • Материнка — дія лактогона і заспокійливого;
 • Кропива — стимулює скорочення гладкої мускулатури.

Лактогон не тільки збільшує появу вироблюваного молока, але і чинить додаткову дію — усуває дитячі коліки.

Як покращити лактацію продуктами бджільництва

Таблетки Апілак

Для усунення вторинної гіпогалактії призначають таблетки Апілак Апилактин. Дія їх трохи розрізняється.

Апилактин — препарат групи Бадів, до складу входять квітковий пилок та маточне молочко. Регулює і відновлює окислювальні процеси на клітинному рівні, сприяє підвищенню імунітету, надає тонізуючу дію.

До складу Апилака, крім бджолиного молочка та квіткового пилку, входять 23 амінокислоти, вітаміни групи В, біологічні стимулятори обмінних процесів. Використовується для нормалізації лактації і як загальнозміцнюючий засіб.

Таблетки розсмоктують під язиком за 30 хвилин до їжі. Ковтати не слід — активні компоненти повністю руйнуються під дією шлункового соку. Лікування — до 2 тижнів.

Небажано використовувати для відновлення грудного вигодовування продукти бджільництва, маточне молочко або пилок, в чистому вигляді. Вони можуть бути заражені спорами бактерій, що викликають ботулізм. У дорослих імунітет стабільний, середовище шлунка агресивне, спори видаляються природним шляхом. У немовлят, із-за неустановившегося імунітету, відбувається активація пасивної форми бактеріальної інфекції. Дитячий ботулізм — смертельно небезпечне захворювання, що розвивається у немовлят до 6-місячного віку.

Народні засоби для збільшення лактації

Настій кропиви для підвищення лактації

Народна медицина пропонує для усунення вторинної гіпогалактії свої способи.

Домашні рецепти:

Настій кропиви. Придбати в аптеці кропиву, розфасовану в чайні пакетики, і наполягати до інтенсивного кольору, як чай. Якщо фасованої біосировини немає, заварюють столову ложку сушеної кропиви. В день випивають склянку, розділивши на 2-3 порції. Використовувати ефективний засіб слід з обережністю, кропива не тільки стимулює вироблення молока, але і скорочує гладку мускулатуру. Небажаний побічний ефект — маткова кровотеча.

Настій меліси та фенхелю. Заварюють склянкою окропу чайну ложку сухої меліси і 2 чайних ложки фенхелю, настоюють протягом години в закутанном вигляді, проціджують. Слід випивати після їжі, замість чаю, до 3 склянок на день.

Молочно-кминний напій. Приблизно 15 г насіння кмину заливають склянкою киплячого молока, прикривають кришкою, закутують в рушник. Настоюють не менше 2 годин. В день можна випивати до 1,5 склянки напою рівними порціями за 20-30 хвилин до харчового прийому.

Настій кропу. Заварюють В термосі 2 столові ложки насіння на 0,5 л окропу, настоюють 2 години. Приймають по половині склянки вранці та ввечері. Якщо у дитини часто з’являються кишкові коліки, кількість випитого можна збільшити до 1,5 склянки. По тому ж алгоритму заварюють анісовий настій.

Молочний коктейль з кульбаб. Чверть склянки молока додають у склянку некислого кефіру, туди ж додають половину чайної ложки насіння кропу, стільки ж пелюсток кульбаби і товчених ядер волоських горіхів. Все це збивають міксером. Дуже поживний та корисний сніданок для годуючої мами.

Ці трави не є алергеном для немовляти, але при введенні мікстур за народними рецептами в раціон матері необхідно аналізувати стан здоров’я «їдця». У рідкісних випадках виявляється індивідуальна непереносимість.

Збільшення лактації гомеопатичними препаратами

Препарат Пульсатілла композитум

Найбільш ефективними засобами для збільшення кількості грудного молока є Пульсатілла та Млекоін.

Пульсатілла і Пульсатілла композитум для збільшення лактації вводять ін’єкційно, до 3 разів протягом тижня, внутрішньом’язово. Курс лікування — 2 тижні. У складі: пульсатілла пратенсис, сульфур D 8, кортизонум ацетикум, натрію хлорид. Побічний ефект — запаморочення. Про виражених алергічних реакціях відомості відсутні.

Млекоин випускається в гранулах. Дія ефективна, якщо починати застосування протягом 9 днів після пологів. Препарат приймають на голодний шлунок, за півгодини до сніданку і ввечері перед вечерею. Доза — 5 гранул, закладають під язик і чекають повного розчинення. У складі: пульсатілла пратенсис, вітекс агнус-кастус і уртика уренс. Про побічні ефекти відомостей не було.

Не слід чекати швидкой дії при застосуванні гомеопатичних засобів. Вони починають «працювати» не раніше, ніж через 5 днів після початку лікування.

Продукти харчування для лактації

Адигейський сир для підвищення лактації

Високобілкові продукти тваринного походження збільшують та підтримують синтез гормону пролактину, що відповідає за вироблення молока.

У список продуктів і страв входять:

 1. Нежирні супи, зварені на м’ясному і рибному бульйоні;
 2. Риба — хек, тріска, судак, минтай, пеленгас;
 3. М’ясо — курка, телятина, індичка, кролятина;
 4. Сири тверді несолоні, адигейський або бринза;
 5. Кисломолочні продукти — кефір, йогурт, сир, ряжанка.

В денному меню повинні бути хоча б дві страви або продукти з цього списку.

Перед сном обов’язково слід випити склянку кефіру або ряжанки. М’ясо і рибу варять, готують на пару, запікають на грилі без скоринки або в духовці пергаменті.

Продукти рослинного походження нормалізують обмінні процеси в організмі жінки, що годує, та покращують якість молока, стимулюючи його виділення.

До них відносяться:

 • Каші — геркулесова і гречана, гречку радять не тільки вживати як кашу, але обсмажувати на сковороді, як насіння, з невеликою кількістю масла, і з’їдати жменю в день;
 • Сухофрукти — інжир, курага, родзинки, чорнослив, з них варять компоти і змішують в вітамінну масу, попередньо пропаривши;
 • Морква — овоч з багатим вітамінно-мінеральним складом і клітковиною;
 • Горіхи — волоські, мигдаль, фундук, кедрові;
 • Насіння — соняшникове і гарбузове.

Насінням та горіхами зловживати не рекомендується, досить з’їдати в день неповну жменю. Дуже корисні мигдальні горіхи, але їх вживання обмежують 5 ядрами.

Найбільш безпечний і корисний спосіб їх вживання: горіхову суміш, з переважанням ядер кедрових горіхів, заливають на ніч склянкою холодної води. Вранці настій кип’ятять разом із вмістом, для смаку додають мед і випивають.

Як збільшити лактацію грудного молока за допомогою напоїв

Морквянний сік

Якщо в раціоні недостатньо рідкої складової, молоко вироблятися не буде. Під час грудного вигодовування кількість рідини слід збільшити до 2 л в день.

Кращі напої для збільшення лактації:

 1. Гарячий чорний слабкий чай з молоком або нежирними вершками — бажано випивати перед кожним годуванням за 30 хвилин;
 2. Ячмінна кава або ячмінний відвар використовують як чай, п’ють з молоком та медом;
 3. Свіжовіджаті соки — морквяний, смородини всіх сортів, соки наполовину розводять кип’яченою водою, п’ють після їжі;
 4. Горіхове молоко — столову ложку товчених волоських або кедрових горішків заливають склянкою молока і варять на повільному вогні, поки суміш не стане в’язкою, в день потрібно випити склянку, рівними порціями, за півгодини до годування, для смаку можна додати мед;
 5. Компот із сухофруктів — випивають в теплому вигляді за 30-40 хвилин до годування.

Сприйняття напоїв організмом кожної жінки індивідуально. Потрібно проаналізувати, після якого з них виражене відчуття припливу, і приймати перед годуванням. Приплив буде рясніше, якщо після вживання напою 5-10 хвилин подихати свіжим повітрям. Тільки не слід забувати про утеплення, якщо з цією метою в холодну пору року використовують кватирку або балкон.

Як підвищити лактацію за допомогою годування

Годування малюка

Навчившись правильно прикладати дитину до грудей і грамотно встановивши режим годування, можна виробити стабільну лактацію та підтримувати її на потрібному рівні.

Рекомендації для годуючих мам:

 • Годувати малюка потрібно на першу вимогу, а не по режиму.
 • Не можна ігнорувати нічні годування — в цей час доби підвищений синтез пролактину,  отже, організм визначає скільки потрібно відтворювати молока.
 • Перед кожним годуванням і після нього необхідно зціджувати трохи молока, саме на цю кількість наступного разу підвищиться обсяг вироблюваного продукту.
 • Щоранку слід робити вправи, тонізуючі грудні м’язи. До них відносяться: підйом рук вгору, розведенням, обертання руками. Тривалість виконання занять — близько 10 хвилин.

Не варто вводити в дитячий раціон суміші, якщо капризи після або під час годувань разові, чи мамі здається, що дитина недоїдає. Попередньо необхідно порадитися з педіатром.

Як покращити лактацію — дивіться в відео:

Проблему, як збільшити лактацію при грудному вигодовуванні, кожна жінка вирішує для себе самостійно, якщо гіпогалактія не викликана органічними патологіями. Грамотне коригування за допомогою медичних препаратів і допоміжних методик допомагає відновити її в 85% випадків при відсутності пологової домінанти та в 36%. Якщо в анамнезі ендокринні поразки, не варто впадати у відчай та переживати. Якщо жінка емоційно нестабільна, депресивний стан, всі спроби відновити грудне вигодовування виявляться марними.

Будьте здорові!

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.