Як лікувати коліт кишечника

Коліт кишечника

Опис та види коліту, його етіологія та поширеність. Клінічна картина, причини захворювання й сприятливі фактори. Традиційні та народні способи лікування. Особливості дієти.

§ Зміст статті:

 1. Опис та види
 2. Причини виникнення
 3. Основні симптоми
 4. У дорослих
 5. У дітей
 6. Особливості лікування
 7. Медичні препарати
 8. Дієта
 9. Народні засоби

Коліт кишечника — це серйозне проктологічне захворювання, яке зустрічається досить часто. В першу чергу мова йде про людей які проживають в містах, які схильні до стресів більше, ніж жителі глибинки. Це захворювання вимагає грамотного, тривалого та своєчасного лікування, щоб уникнути розвитку ускладнень.

Опис та види коліту кишечника

Виразковий коліт кишечника

Це захворювання можна описати як ураження слизової оболонки товстого відділу кишечника. При ураженні тонкої кишки ставиться діагноз «ентероколіт». Найчастіше від цього страждають чоловіки у віці від 40 до 60 років та жінки від 20 до 60 років. Недуга буває хронічною або гострою, у першому випадку все протікає мляво, а в другому виникають сильні приступи болю в животі та розвиваються інші симптоми. Захворювання має властивість переходити з гострої форми в хронічний коліт кишечника.

Існують такі його види:

 • Спастичний. У цьому випадку сповільнюється перистальтика хворого органу, порушуються її функції і виникає розлад травлення. Така патологія не вважається серйозною і найчастіше з часом згасає при дотриманні дієти. Лікування тут зазвичай обходиться без антибіотиків.
 • Катаральний. Назвати його самостійним захворюванням можна, у більшості випадків він є лише одним з етапів розвитку більш серйозних видів коліту, виразкового або ерозивного. Основний відсоток припадає на гострі форми, які зазвичай в процесі лікування сходять на немає і далі не прогресують.
 • Виразковий. Назва говорить сама за себе: для такого виду коліту характерне запалення слизової оболонки товстої кишки з її набряком, патологічними змінами в структурі оболонки та численними виразками.
 • Дифузний. Більш ніж у половині всіх випадків він зачіпає і товстий, і прямий відділ органу й протікає дуже важко, з яскраво вираженою клінічною картиною. Симптоматика включає в себе ознаки ентериту та гастриту.
 • Атрофічний. Його майже завжди супроводжує спастичний коліт, від інших видів він відрізняється атрофією слизової кишечника за порушення стільця і мікрофлори. Найчастіше це захворювання розвивається на пізніх стадіях.
 • Ерозивний. Він передує виразкового коліту і, порівняно з ним, вражає слизову оболонку тільки поверхнево. На цьому етапі не спостерігається глибоких і об’ємних виразок, а поточні зміни носять оборотний характер.

У медичній практиці прийнято ділити коліт не тільки на види, але і на типи. Згідно з цим, він може бути інфекційним, викликаним активністю патогенних бактерій, ішемічним, що є наслідком атеросклеротичного ураження термінального відділу черевної аорти, і токсичною, що розвивається на тлі зловживання антибіотиками або після отруєнь. Лише в рідкісних випадках діагностується радіаційний тип, характерний для хронічної променевої хвороби.

По етіології коліт кишечника поділяється на аліментарний, що є наслідком неправильного харчування, супутній (поєднується з гастритом або панкреатитом) та алергічний. Останній тип провокується відповідною реакцією організму на ті чи інші продукти та ліки. У більш ніж 90% всіх випадків визначається неінфекційний вигляд.

Зверніть увагу! При відсутності грамотного лікування, особливо якщо турбує виразковий коліт кишечника, дуже часто виникають ускладнення у вигляді зневоднення організму, інтоксикації, анемії, внутрішньої кровотечі, виразки та поліпів.

Причини виникнення коліту кишечника

Захворювання дизентерія

Серед факторів розглядають як зовнішні, так і внутрішні. До перших відноситься стрес, вплив радіації, забруднене повітря, порушений режим сну та неспання, малоактивний спосіб життя. Але далеко не всі люди, які з цим стикаються, страждають від такого захворювання. Небезпечна ситуація виникає при поєднанні даних факторів з порушеннями в роботі організму (уповільнений кровообіг в кишечнику, часті харчові отруєння тощо).

Необхідно виділити наступні причини:

 1. Тривале вживання антибіотиків. Лікарі намагаються призначати їх лише при підвищеній активності бактерій в організмі, загострювальних, наприклад, ЛОР-захворювання. Неприємності можуть виникнути, якщо це відбувається частіше 2-3 разів на рік і при перевищенні десятиденного курсу.
 2. Кишкові інфекції. Похитнути здоров’я здатні різні грибки, віруси й бактерії, найбільш небезпечні гельмінти і Helicobacter pylori. Остання дуже стійка до антибіотиків і з часом вражає не тільки шлунок, але і кишечник, що призводить до запалення його стінок.
 3. Неправильне харчування. Тривалі перерви між прийомами їжі (більше 6 годин), мінімальна кількість у меню води (менше 1 л), відсутність рідкої їжі у вигляді супів, малий обсяг клітковини, особливо рослинної — все це негативно відбивається на здоров’ї кишечника. Не сприяють профілактиці коліту кишечника і спеції, кава, борошняні вироби.
 4. Зловживання алкоголем. Тривалі запої, особливо прийом висококонцентрованих напоїв зразок горілки, призводять до подразнення слизової, порушують кишкову мікрофлору та рано чи пізно сприяють появі на стінках дрібних виразок.
 5. Дисбактеріоз. Це одна з основних причин, оскільки при такому положенні справ порушується мікрофлора органу, в ньому починають переважати погані бактерії, які викликають інтоксикацію організму і застій калових мас. Все це в сукупності подразнює слизову, робить її тонше і більш сприйнятливими до атак чужорідних агентів.
 6. Дизентерія. На неї припадає чимала частина всіх причин, разом з колітом в цьому випадку може розвиватися гастрит, панкреатит і холецистит.

Основні симптоми коліту кишечника

У дорослих і у дітей вони приблизно однакові. На перших стадіях захворювання може і зовсім не виявлятися або ж заявляти про себе клінічної картини, характерної, наприклад, для гастриту (болі в животі, нудота, печія). Коліт в гострій формі протікає бурхливо, а хронічний створює труднощі в постановці діагнозу, оскільки то згасає, то знову активізується.

Чому коліт кишечника буває у дорослих

Біль у животі в чоловіка

Нічого хорошого не обіцяють часто виникають болі в животі. Його здуття і «бурчання», порушення стільця, особливо чергування запорів та діареї, втрата маси тіла — все це теж є причиною підозрювати коліт. Така клінічна картина може бути характерна як для хронічної, так і гострої форми. В останньому випадку до цього нерідко додається ще й нудота, сильна печія, блювота, підвищена температура тіла.

Ось кілька поширених симптомів:

 • Дисбактеріоз. При такому стані змінюється склад мікроорганізмів, що мешкають в кишечнику. Шкідливі бактерії витісняють корисні, що призводить до порушення роботи всіх органів ШКТ.
 • Білий наліт на язиці. Цей симптом нерозривно пов’язаний з інфекційним типом захворювання, але він зустрічається далеко не завжди.
 • Слабкість. Її легко можна пояснити низькою засвоюваністю поживних речовин, що надходять у кишечник. В цьому випадку виникає дефіцит заліза, фолієвої кислоти і вітаміну В12, які беруть участь в утворенні гемоглобіну і тим самим не дозволяють розвиватися анемії.
 • Неприємний запах з рота. Він пов’язаний з викидом рідини з шлунку, що потрапляє в нього, у свою чергу, з кишечника. Це можуть бути залишки переробленого чаю, кави і т. д., які і створюють проблему.
 • Геморой. Це швидше наслідок, ніж симптом, оскільки він з’являється на тлі постійних запорів, що вимагають від людини фізичних зусиль для здійснення акту дефекації. У такому разі в кишечнику з’являються тріщини, з яких нерідко йде кров, яка потрапляє в кал.
 • Внутрішня кровотеча. Вона тісно взаємопов’язана з гемороєм і порушенням цілісності слизової хворого органу. Якщо це ускладнення виникає, то рано чи пізно в калових масах будуть виявлені сліди крові.

Захворювання, що протікає в хронічній формі, має тенденцію до загострення 1-2 рази в році, в осінній і весняний періоди. Спровокувати його може і черговий стрес або недосипання.

Симптоматика буває не тільки відкритою, але і прихованою, для виявлення якої проводяться лабораторні аналізи. Викликати підозри має підвищений рівень ШОЕ, говорить про якесь запалення в організмі, а також низький рівень гемоглобіну (нижче 120 г/л).

Прояв коліту кишечника у дітей

коліту кишечника у дітей

Захворювання, що протікає в гострій формі, в залежності від його виду, може бути притаманна підвищена температура тіла, загальна слабість, швидка стомлюваність, порушений сон, анорексія. Нерідко про проблему свідчить прискорення або уповільнення стільця. При супроводі коліту метеоризмом і активною перистальтикою можливо здуття живота.

У дітей дуже часто змінюється колір калу з нормального на зелений або чорний. У ньому можуть бути помітні сліди крові, що свідчить про порушення цілісності стінок органу та появу тріщин. В екскрементах також можна спостерігати домішки слизу. Швидше за все, будуть турбувати хворого труднощі з випорожненням кишечника або неповний акт дефекації.

Самим же головним симптомом все-таки є сильні болі та коліки біля пупка, посилюються перед прийомом їжі або після неї, а також при заняттях фізичною працею. У разі тривалих проблем зі стільцем може виникати геморой та грижа. На тлі інтоксикації відзначається сильний свербіж шкіри, підвищена спрага й дратівливість. Важливою ознакою є втрата апетиту, що призводить до різкого схуднення. У більшості випадків при тривалому перебігу коліту виявляється анемія.

Зверніть увагу! Найгірше справи йдуть при захворюванні, що протікає в гострій формі, у разі хронічної — симптоми можуть бути розмитими або відсутні зовсім.

Особливості лікування коліту кишечника

Діагностикою, профілактикою та усуненням цієї патології займаються гастроентерологи, проктологи або терапевти у разі відсутності зазначених фахівців. Лікар насамперед збирає анамнез, з’ясовуючи, скільки часу турбує проблема, що саме мучить, яка їжа вживається пацієнтом і який спосіб життя ведеться. Для повноти картини проводиться іригоскопія, що дозволяє досліджувати відділи органу за допомогою рентгена. Найбільш інформативними методами діагностики є ректороманоскопія та колоноскопія. Перша процедура дає можливість оглянути кишечник на глибину до 30 см, а друга — до 1 м. Величезне значення має аналіз на приховану кров і бактерії.

Як лікувати коліт кишечника медичними препаратами

Препарат Декарис

Терапія повинна бути перш за все спрямована на усунення супутніх симптомів і тільки потім на усунення причин захворювання. В залежності від неї, хворому призначаються препарати для зняття набряку й запалення слизової, для її заспокоєння та регенерації. У пріоритеті лікаря і відновлення стільця (лікування діареї або запору), нормалізація перистальтики органу, тонізування його стінок, поліпшення мікрофлори, боротьба з інфекціями.

Лікування коліту включає в себе прийом таких препаратів:

 1. Антипаразитарні. До таких лікарських засобів належать Декарис, Ворми, Альбендазол. Вони надають протигельмітний ефект і сприяють поліпшенню мікрофлори. Приймають їх всередину, після їжі, одноразово або курсом тривалістю 1-3 тижні, дивлячись що вибере лікар.
 2. Антибіотики. Без них неможливе повноцінне і успішне лікування спастичного та інфекційного коліту з діареєю, а ось при виразковому вигляді ці препарати в схему намагаються не включати. Найбільш ефективними з них визнані «Сульгин» і «Фталазол», зараховувані до сульфаніламідів. Вживають їх тільки за призначенням лікаря від 3 до 7-10 днів. З обережністю ці таблетки призначаються при нефриті та вагітності.
 3. Пробіотики. Вони потрібні для відновлення мікрофлори кишечника, без чого лікування неможливе. Найчастіше їх рекомендують пити в кінці курсу, оскільки антибіотики зменшують кількість корисних бактерій. До найефективніших препаратів слід віднести «Біфіліз», «Пробифор», «Лактобактерин» і «Біфідумбактерин». Порошок заливають теплою водою згідно інструкції і випивають після їжі. Кількість прийомів визначає лікар, терапія триває не більше двох тижнів.
 4. Від дисбактеріозу. При такій проблемі актуальні препарати, що містять панкреатин. Серед них добре себе проявив Панзинорм, Фестал і Мезим. Зазвичай вибирається щось одне і пропивается по одному драже або таблетці 1 раз на день протягом 3-5 діб.
 5. Покращують моторику. Для усунення спазму гладкої мускулатури хворого органу можна приймати спазмолітики — Папаверин, Дротаверин або Но-шпу. Полегшить стан і Церукал або Мотиліум, які особливо ефективні при печії та блювоті.
 6. Очищаючі. Вони необхідні для усунення запору, якщо таке явище має місце, і для звільнення кишечнику від залишків калових мас, що потрібно перед колоноскопією. З цією метою призначається або Фортранс, один пакетик якого потрібно розчиняти в 1 л води, або Эндофальк. Приймають їх разово, при необхідності через якийсь час процедуру повторюють.
 7. Проносні засоби. Їх застосування вимагається, якщо акт дефекації приносить біль і здійснюється не рідше 1 разу на 2-3 доби. Ці засоби розм’якшують калові маси та прискорюють їх вихід назовні.

Окремо потрібно відзначити ефективність клізм з рослинними оліями та використання різних свічок, серед яких хороші результати дають «Проктозан» і «Папаверин». Вони дозволяють знищити хвороботворні бактерії, прискорити регенерацію тканин і зняти запалення. Дорослим зазвичай призначають введення по одному супозиторію двічі на добу тривалістю 7 днів.

Дієта при коліті кишечника

Молочні продукти при коліті кишечника

При захворюванні в стадії загострення призначається дієта №4, згідної якої харчова цінність раціону повинна дорівнювати 2000 ккал. Перевагу слід віддавати білків і жирів, вуглеводи скорочуються, особливо прості. Харчуватися необхідно дрібно, 5-6 разів у день. Важлива відмова від смаженого, солоного, надто гострого, холодного й гарячого. Мінімальний об’єм рідини становить 1,5 л. Всю їжу потрібно варити, запікати в духовці або готувати на пару, кількість сирих фруктів і овочів зводиться до мінімуму.

Список дозволених продуктів виглядає наступним чином:

 • Борошняні вироби з білого борошна. Важливо, щоб вони були несвіжі, допускається тільки вчорашні або підсушені булки, батони, хліб, бажано без скоринки. З «смакоти» можна дозволити собі з’їсти сухе або галетне печиво без начинки.
 • Молочні продукти. Дозволено вживання нежирної сметани, вершкового масла, перетертого сиру, некислого кефіру або ряжанки. Сир також включається в меню, але тільки без спецій.
 • Супи. Їх готують, не засмажуючи, на ненаваристых овочевих або курячих бульйонах з вермішеллю з твердих сортів пшениці або гречаною крупою.
 • Каші. В раціон можна вводити гречку, вівсяні пластівці, трохи нешліфованого рису з вершковим маслом без молока.
 • М’ясо. Можна використовувати курку, телятину, індичку без жиру. Все це готують без спецій, вживають у вареному, тушкованому або запеченому видах.
 • Відварені овочі. Дуже корисна цвітна капуста, буряк, морква, картопляне пюре.
 • Фрукти. Якщо хочеться їсти їх сирими, то варто звернути увагу на подрібнені банани, зелені яблука без шкірки, трохи груш, все інше потрібно запікати.
 • Риба. Дуже корисною буде червона риба, приготовлена на пару, тушкована тріска, запечена хек або минтай. Головне, щоб вони були не жирними і не смаженими.
 • Напої. Можна готувати зелений чай заварювати каркаде, липу, м’яту, мелісу. Дозволяється включати в меню і відвар шипшини.
 • Масла. Краще всього, якщо воно буде оливковою або кукурудзяною холодного першого віджиму.

З раціону потрібно прибрати будь-які сирі соки, тим більше з цукром, а також кава, газовані та алкогольні напої, міцний чорний чай. Не можна різні солодощі у вигляді халви, морозива, шоколаду, цукерок, тістечок та тортів. Необхідно виключити й арахіс та насіння соняшника. З масел не рекомендується вживати рафіновані продукти. Важливо забути про якусь зелень, дратівливу і так хвору слизову.

Нашкодити можуть всі бобові, копчення, соління, ковбаси, консервація, їжа швидкого приготування зразок картоплі фрі, гамбургерів і т. д. Необхідно переглянути своє ставлення до перлової, манної і пшоняної крупи.

У міру поліпшення самопочуття, коли захворювання з гострої форми переходить у хронічний коліт кишечника, хворий може вибрати більш вільну дієту №4б, а в стадії ремісії — стіл №4в.

Лікування коліту кишечника народними засобами

Отвар ромашки

Такі методи використовуються тільки в доповнення до прийому медичних препаратів. Тут корисні різні настої, відвари та настоянки. Відмінно допомагають всілякі масла й трави. Курс лікування становить 7-14 днів, залежно від тяжкості стану і рекомендацій лікаря.

При лікуванні коліту будуть дуже корисні наступні засоби:

 1. Настоянка прополісу. Для її приготування влийте в спирт (1 л) розчин бджолиного клею в 10%-ної концентрації (100 мл). Потім витримайте склад близько 3-х діб під кришкою в темному місці, не забуваючи щодня збовтувати його. По закінченні цього терміну, приймайте по 25 крапель засобу за годину до їжі тричі на добу.
 2. Настій муміє. Змішайте його в рідкому вигляді з теплою водою з розрахунку 1 г на 1 ст. л. Кожен вечір випивайте по 10 мл розчину.
 3. Трав’яний чай. З’єднайте подрібнені суцвіття ромашки аптечної, листя м’яти, кореневище перстачу прямостоячого, взявши кожного інгредієнта по 1 ст. л. Потім закип’ятити воду (200 г) і залийте нею суміш. Далі дайте їй постояти кілька хвилин, процідіть і приймайте по склянці 2-3 рази на день.
 4. Відвар ромашки. Залийте її (3 ст. л.) окропом (700 мл), остудіть склад, процідіть і випивайте по 50 мл 3-4 рази до їди.
 5. Масла. Вживайте натощак по 1 ст. л. оливкової, кукурудзяної або обліпихової продукції. Вони допоможуть пом’якшити слизову, усунуть роздратування та почервоніння, прискорять її регенерацію.

Як лікувати коліт кишечника — дивіться на відео:

Не варто недооцінювати і користь фізіотерапії для лікування хронічного коліту. Полегшити стан хворого допомагають парафінові аплікації на живіт, електрофорез, УВЧ-терапія, грязелікування. Не менш важлива фізична активність, відмінно допомагають, наприклад, заняття йогою. У поєднанні з правильним харчуванням, відсутністю в житті стресів і нормальним режимом сну все це принесе плоди досить швидко, і хворий піде на довгоочікувану поправку.

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.