Як і чим лікувати ліктьовий суглоб

Лікування ліктьового суглоба

Причини болю в ліктьовому суглобі. Способи народного і традиційного лікування. Приблизний план терапії з включенням мазей, таблеток, фізпроцедур. Особливості масажу, дієта і види виконуваних операцій.

§Зміст статті:

 1. Чому болить
 2. Особливості лікування
 3. Препарати і застосування
 4. Фізіотерапія
 5. Масаж
 6. Народні засоби
 7. Вправи
 8. Дієта
 9. Операція

Лікування ліктьового суглоба – це завдання, яке має на увазі часткове або повне відновлення його функцій, усунення болю, зняття запалення і активізацію регенерації хрящових тканин. Саме така комплексна дія лежить в основі успішної терапії хворих на перших стадіях. Але в особливо запущених випадках не обходиться і без хірургічного втручання.

Чому болить ліктьовий суглоб

Болить ліктьовий суглоб
Причина може критися як в захворюваннях опорно-рухового апарату, так і в закупорці судин, розтягуванні сухожиль, порушення цілісності м’язових тканин, розташованих поряд з ліктем. Як один з варіантів можна привести банальне неакуратне падіння, що спричинило забій хворого місця. Це пов’язано з тим, що суглоб дуже чутливий до механічного або фізичного впливу.

Дуже часто погіршення стану пояснюється наступними захворюваннями:

 • Дифузний фасциїт. Так називається системне запалення підшкірної клітковини, тканин і м’язів, для якого характерний високий рівень імуноглобулінів в крові. У цьому випадку шкіра може запалитися і почервоніти.
 • Епікондиліт. Він ділиться на внутрішній і зовнішній; в обох випадках при натисканні на лікоть турбує сильний біль. До цього може приєднатися запальний процес в сухожиллях і дискомфорт при згинанні руки.
 • Бурсит. Під цим поняттям ховається запалення ліктьового суглоба, яким нерідко передують професійні, побутові або спортивні травми – переломи, забої, вивихи. Якщо причина саме в цьому, то у хворого в проблемному місці може спостерігатися округле новоутворення.
 • Хондроматоз. Найчастіше він розвивається гостро, створюючи яскраву клінічну картину у вигляді надмірного збільшення рухливості підшкірних хрящів, які без перешкод можуть переміщатися в порожнині суглоба.
 • Розсікаючий остеохондрит. При такому захворюванні невелика ділянка хряща відділяється від основних кісток і стає самостійною. В результаті утворення вільного тіла і виникають сильні болі, найчастіше це трапляється з людьми у віці від 15 до 35 років.
 • Остеоартроз. Зустрічається він досить рідко, і в основному серед тих, хто виконує важку фізичну роботу руками або у жінок старше 45 років після настання менопаузи через порушення гормонального балансу.

До інших причин, які можуть спровокувати біль в ліктьовому суглобі, відносяться артропатія Шарко, кісти і новоутворення в кістковій тканині, защемлення нервів в руці або невралгія.

Особливості лікування ліктьового суглоба

Терапія неможлива без установлення точного діагнозу, для чого потрібно зробити рентген, КТ, МРТ або УЗД. Швидше за все, знадобиться здати ревмопроби для визначення кількості С-реактивного білка, альбуміну, АСЛ-О. Цілком можливо, що доведеться також провести клінічний і біохімічний аналізи крові. Метою ж лікування є виведення назовні гною, зняття запалення, придушення інфекції, відновлення хрящової тканини.

Медичні препарати та застосування для ліктьового суглоба

Медичні препарати

В першу чергу необхідно забезпечити спокій руці, надівши на ліктьовий суглоб пов’язку з еластичної тканини. Бажано, щоб вона була зроблена з додаванням вовни, це дозволить забезпечити зігріваючий ефект і швидше усунути запалення. Особливо гарні в цьому вироби французького та німецького виробництва. Щоб лікування болів в ліктьовому суглобі принесло свої плоди, носити їх потрібно не менше 3 годин в день, і чим довше, тим краще. Обов’язково слід використовувати їх при фізичних навантаженнях, навіть якщо вони не дуже сильні. Так як вже готовий бандаж на ліктьовий суглоб коштує недешево, то можна замінити його звичайним еластичним бинтом.

До препаратів, які зазвичай призначаються в залежності від того чи іншого захворювання, відносяться:

 • Протизапальні. Цей ефект дає прийом всередину Кеторола, Найза, НІМЕСИЛ. Точне дозування і курс визначає тільки лікар. Також допомагає в лікуванні ліктьового суглоба мазь індометацінова і розчин Димексиду, ними обробляють шкіру 1-2 рази на день. Дуже корисною буде і сітка з йоду.
 • Антибіотики. Вони актуальні, якщо мова йде про гній та інфекції. Серед таких препаратів відмінно себе зарекомендували макроліди, цефалоспорини і пеніциліни. Їх можна вводити як через вену, так і вживати перорально. В середньому лікування триває 5-7 днів.
 • Хондропротектори. Тут використовуються препарати і першого, і другого, і третього покоління. Найчастіше призначають ті, що зроблені на основі хондроітинсульфатів, гіаулуронової кислоти і глюкозаміну. Вони застосовуються і у вигляді таблеток, і ін’єкцій. Курс триває близько тижня.
 • Антидепресанти. Найчастіше їх призначають тільки при так званому тунельному синдромі. Широко практикується використання дулоксетину і Венлафаксина. Дози поступово збільшують протягом двох тижнів, після чого роблять перерву. Самостійне призначення антидепресантів не рекомендується.
 • Антиконвульсанти. Вони потрібні, тільки якщо має місце тремор – такі препарати мають протисудомну дію. В цьому випадку приймають Прегабалін-Ріхтер або Габапентин у вигляді капсул.
 • Судинні. При невриті ліктьового нерва і порушення кровообігу в руці допомагає Папаверин або Еуфілін. Перший потрібен тільки в таблетованій формі, а другий може використовуватися у вигляді порошку, розчину для ін’єкцій, а також в таблетках.
 • Анальгетики. Знеболення проводиться за допомогою Ібупрофену, Анальгіну, Кетанова, цитостатиків. При сильних болях можна вводити внутрішньовенно Лідокаїн або Новокаїн.
 • Кортикостероїди. Серед них найбільшої уваги заслуговує Кеналог і Дипроспан, призначені для внутрішньом’язових або внутрішньосуглобових ін’єкцій.

Фізіотерапія при проблемах з ліктьовим суглобом

Физиотерапия ліктьового суглобу

До цього етапу лікування переходять після усунення загострення і зняття сильних болів. Можливо поєднання або використання окремо магніто-і лазеротерпіі, фоно- і електрофорезу. Останній спосіб особливо актуальне при невриті ліктьового нерва, так як дозволяє розслабити гладку мускулатуру.

Більше детальної інформації про кожну методику пропонуємо почитати трохи нижче:

 1. Ультрафонофорез. Звукові коливання надають ефективну дію на уражені і запалені суглоби, допомагають доставити в організм всі необхідні ліки в повному обсязі і максимально швидко. Така методика дозволяє активізувати дренаж зайвої рідини, поліпшити кровообіг і відновити обмінні процеси в тканинах. Для таких цілей потрібно провести не менше 5 процедур за один курс.
 2. Діадинамотерапія. Це відносно новий спосіб, що припускає використання динамічного струму. Його можна застосовувати тільки на перших стадіях при деформуючому артрозі, епікондиліті і деяких інших захворюваннях, так як вилікувати ліктьовий суглоб в запущених випадках цей метод не допомагає. Один курс зазвичай включає в себе 7 сеансів тривалістю не більше 30 хвилин кожен. Через 2 тижні при необхідності його можна повторювати.
 3. Магнітотерапія. Суть цієї методики полягає у впливі на пошкоджену поверхню магнітного поля. Одна процедура триває близько 15 хвилин, для успішного лікування їх потрібно провести від 10 до 20. Цей варіант не підходить при злоякісних новоутвореннях, підвищеній температурі тіла і туберкульозі.
 4. Ударно-хвильова терапія. Під час сеансу на проблемні тканини пацієнта впливають інфразвуковою хвилею потрібної частоти. Таким чином прискорюється кровообіг, руйнуються кристали кальцію і знімається запалення. Процедура проводиться з періодичністю 2-3 рази в тиждень, на один курс потрібно близько 5 сеансів.

Масаж ліктьового суглоба

Масаж ліктьового суглоба

Цей метод можна застосовувати тільки при відсутності вивихів, розтягнень і переломів, коли не допомагає лікування ліктьового суглоба народними засобами, медпрепаратами і т.д. Він базується на використанні помірного фізичного тиску – розминці, струшуванні, доторканні і розтиранні проблемних ділянок. Найбільший ефект такий спосіб дає при артрозі і запаленнях суглоба.

Найчастіше фахівець працює в чотири руки, задіюючи помічника. Вони в цей час стоять, а пацієнт сидить або лежить на кушетці.

Починають з опрацювання хрящів, для чого великим пальцем натискають на зону ураження. Після цього лікоть витягають в різні боки, струшують, розминають і розгортають пензлем назовні. Потім протягом декількох хвилин масажується проблемна область. Далі одну руку випрямляють і переходять до іншої. Процедура завершується розтиранням хворобливих ділянок долонями або пальцями.

Масаж ліктьового суглоба є обов’язковою умовою реабілітації після діагностування його захворювань. Для відновлення необхідно відвідати фахівця мінімум 7 разів, на один сеанс йде приблизно 15 хвилин. Дуже важливо робити це регулярно, щодня.

Народні засоби для лікування ліктьових суглобів

Морська сіль для суглобів
У домашніх умовах можна використовувати різні настої, відвари, настоянки, мазі. Серед ефективних інгредієнтів, які допомагають полегшити стан, вигідно виділяються оман, прополіс, ромашка, морська сіль, соснова хвоя і шишки, кінський щавель. Дуже добре допомагають трав’яні ванночки і теплі компреси, необхідні для прогрівання уражених тканин.

Тут ми зібрали те, чим лікувати ліктьовий суглоб буде найкраще:

 • Ванночки. Додайте на 50 л води 10 ст. л. морської солі, після чого дайте їй добре розчинитися. Замість цього компонента можна покласти і свіжі шишки (0,5-літрова банка) або ж додати настій хвої сосни, для приготування якого її (10 ст. л.) Потрібно залити окропом (1 л). Ванну слід приймати близько 20 хвилин.
 • Компреси. Перш за все зверніть увагу на чистотіл, з якого необхідно видавити сік. Потім змочіть в ньому невеликий відріз марлі, складений вдвічі, і прикладіть його до ліктя на 30 хвилин, обмотавши бинтом. Також можна залити окропом (200 мл) подрібнені коріння кінського щавлю (1 ст. Л.). Витримайте склад 2-3 години, процідіть і використовуйте рідину для просочування марлі. Так проводити лікування ліктьового суглоба в домашніх умовах потрібно до усунення болю.
 • Настої. Змішайте кропиву, березу і фіалку (по 2.5 ст. Л.) І залийте масу окропом (200 мл). Залиште її на добу, з ранку процідіть і випивайте по 25 мл тричі на день.
 • Мазі. Якщо дуже сильно болить ліктьовий суглоб, найбільш ефективним буде поєднання прополісу (100 г) з рослинною олією (50 мл). Нанесіть цю суміш на потрібні ділянки і залиште на 15-20 хвилин. Робити це слід 1-2 рази в день.

Вправи для лікування ліктьових суглобів

Вправи для лікування ліктьових суглобів

Гімнастика застосовується як доповнення до народних засобів, медпрепаратів та фізіотерапії після усунення загострення. Займатися рекомендується через 2 години з моменту прийому їжі або до нього. На легку розминку має йти не менше 5 хвилин, ідеальне для цього час – ранок. У виконанні ЛФК відмінно допомагає стіл і стілець, за спинку якого можна триматися для розвантаження ліктьового суглоба.

Ось кілька рухів, які полегшують стан суглоба:

 1. Махи. Руки потрібно направляти по колу (як ніби ви пливете на спині) спочатку за годинниковою стрілкою, а потім проти неї. Можна чергувати їх по одній або ж піднімати одночасно. При цьому не можна поспішати, щоб не травмувати кістки.
 2. Згинання. Поставте ноги на ширину плечей, а руки витягніть уздовж них в сторони і випрямте. Після цього починайте повільно згинати їх в ліктях, підносячи пальці до грудей, а потім розгинати.
 3. Обертання. Зігніть руки, поставте кінчики пальців на плечі і починайте обертати ними по колу зліва-направо 10 разів, а потім навпаки.
 4. Витягування. Візьміть експандер, заведіть за спину і встаньте на нижню його частину стопами, краї при цьому щільно захопіть руками. Тепер витягайте їх до стелі, тягніться при цьому якомога вище. Потім розташуйте гумовий джгут за спиною і знову відтягуйте його вгору.

Зверніть увагу! Так як розробити ліктьовий суглоб – це завдання номер один в період лікування, то гімнастику потрібно виконувати кожен день навіть після досягнення ремісії.

Дієта при проблемах з ліктьовим суглобом

Фруктові салати для лікування суглобів

У фазі загострення в першу чергу необхідно скоротити кількість споживаної солі. Важливо зменшити і обсяг тваринних жирів, м’ясо і молочні продукти їсти можна, але бажано дієтичні, і не багато.

Корисними будуть вегетаріанські супи. Низькокалорійна риба теж вітається, але готувати її потрібно або на пару, або в духовці, або трохи підсолюючи.

Актуальні зелені коктейлі і соки-фреші, овочеві і фруктові салати. Для виведення солей і лугування організму потрібно включити в меню яблучний оцет.

Борошняні вироби і солодощі допускаються, але лише епізодично. Каву і чорний чай краще залишити на потім, замість них можна пити каркаде, зелений чай, настій меліси, м’яти і липи.

Слідкуйте за водним режимом, пийте достатньо рідини, не менше 1 л, вона допомагає вивести з організму токсини, які, відкладаючись в суглобах, погіршують ситуацію.

Операція при проблемах з ліктьовим суглобом

Операція на ліктьовому суглобі

При надмірній зношеності суглоба, сильних болях або наявності вільних фрагментів кістки всередині пропонується провести артроскопію. До цього лікар призначає антибіотики для зменшення вогнища запалення. Хірургічне втручання вимагає місцевої анестезії і декількох невеликих розрізів для введення інструментів. На все це йде близько 30 хвилин, після чого пацієнт приходить до тями протягом кількох годин. Шви знімають на 14 день. За цей час можуть виникнути ускладнення у вигляді набряку шкіри, для уникнення якого потрібно прикладати до проблемних місць лід.

Якщо артроскопія неефективна, потрібне ендопротезування (заміна старого суглоба на новий, штучний). Триває така операція близько години і виконується під загальним наркозом. В цей час в потрібну зону вставляється металевий шарнірний або силіконовий безшарнірних протез, який може служити більше 20 років. Цей варіант виключається при пошкодженні нервів в області ліктя.

Як лікувати ліктьовий суглоб – дивіться на відео:

Якщо правильно скласти схему лікування, то біль в ліктьових суглобах рук буде досить швидко усунений, і захворювання або повністю пройде, або як мінімум перестане прогресувати. Досягнення стійкої ремісії без погіршення ситуації протягом кількох років вже можна вважати успіхом.

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.