Як боротися з залежністю від куріння?

Як боротися з залежністю від куріння

Нікотин, що міститься в сигаретному димі, викликає звикання. Потрапляючи в організм в малих дозах, нікотин створює приємні відчуття, що змушує вас відчувати потребу курити більше. Чим більше ви курите, тим сильніше залежність. Одна з найбільш серйозних проблем нікотинової залежності – симптоми абстиненції, що виникають у разі відмови від куріння. Ви можете відчувати головні болі, нервозність, дратівливість, безсоння. Крім цього нікотин здатний впливати на ваш настрій, так як він змінює хімічний склад головного мозку і центральної нервової системи.

Вміщені в сигаретах шкідливі речовини дратують слизову дихальних шляхів і легенів. Отрути, які входять до складу тютюнового диму, осідають в легенях, а слизь може закупорювати дихальні шляхи. Знижується ефективність вій (волосків, які видаляють частинки забруднень з легких), що робить курців більш сприйнятливими до хвороботворних бактерій і вірусів. Як тільки ви кинули палити, в ваших легенів починаються процеси загоєння. Організм відновлюється, тому, незважаючи на тимчасові побічні ефекти, відмова від куріння має вирішальне значення для здоров’я в цілому.

Фізіологічні симптоми абстиненції можуть привести до тривожних станів

Тривожний стан, як на емоційному, так і на психічному рівні, виникає як наслідок взаємодії мозку і тіла. Почуття тривоги може проявлятися безліччю симптомів, таких як втома, неспокій, дратівливість, зниження уваги, помутніння свідомості, мимовільне напруження м’язів. Ці симптоми можуть стати причиною виникнення нав’язливих ідей або панічних атак. Тривожні розлади можуть бути викликані різними захворюваннями, тому важливо визначити, чи пов’язані вони з відмовою від куріння, або були наслідком іншої хвороби.

Слідкуйте за первинними симптомами абстиненції

  • Як полегшити стан при відмові від куріння

Перший час ви можете страждати депресією, викликаною відмовою від сигарет. В такому випадку можна звернутися за допомогою до друзів або зайнятися медитацією. При безсонні вам слід уникати вживання кофеїновмісних продуктів після шостої вечора. Деякий час перед сном можна провести в тиші, почитати цікаву книгу. Якщо ви стали запальні, дратівливі, у вас бувають спалахи гніву, не забувайте про дихальної гімнастики. Поділіться своїми переживаннями з близькими людьми і займіться спортом.

Щоб впоратися зі зниженням концентрації уваги, підходите до вирішення важливих завдань, коли ви найбільш зібрані. Влаштовуйте перерви і не сидіть над завданням занадто довго. Знайдіть найбільш підходящий для вас спосіб боротьби зі стресом і частіше відпочивайте. Щоб не набирати зайву вагу, перейдіть на здорове харчування: більше фруктів і овочів, пісного м’яса і знежирених молочних продуктів. Уникайте фаст-фудів.

Обов’язково гуляйте на свіжому повітрі 20-30 хвилин в день і пийте більше води. Ви можете зібрати собі «рятувальну сумку», де будуть лежати речі, які вас заспокоюють, дарують відчуття комфорту (наприклад, фотографії коханих людей), а також корисні продукти. Ця сумка допоможе вам не зірватися і кинути палити. Завжди тримайте її при собі.

Не ускладнюйте і без того важких шляхів відмови від куріння

Кинути палити означає серйозно змінити звичний спосіб життя, і вам варто наслідувати деяких порад, щоб зменшити стрес і тривогу, які будуть супроводжувати вас у цей період. Розкажіть друзям, рідним, колегам по роботі, що ви кинули палити ще до того, як кинете насправді. Визначтеся з точною датою, коли ви кинете курити, озвучте її оточуючим і переконайтеся, що вони зрозуміли, наскільки серйозно ви до цього ставитеся.

Не намагайтеся кинути за один день. Для початку спробуйте курити рідше. Кидаючи курити, знижуйте вплив тютюну на ваше життя, навіть якщо це означає відмову від звичної обстановки. Перш за все, потрібно залишатися націленим на кінцевий результат, уникати додаткових стресів і відволікатися справами.

Будьте готові до стресів і тривог, але пам’ятайте – скоро стане краще

Протягом першого місяця після відмови від вживання таких речовин, як нікотин, вас турбуватимуть підвищена нервозність, панічні атаки або нав’язливі ідеї. Згодом стане легше, так що терпіть, воно того варто. Щогодини без сигарети покращує ваше здоров’я.

Через вісім годин з того моменту, як ви викурили останню сигарету, рівень двоокису вуглецю в організмі наближається до нормальних значень. Після трьох місяців нормалізується циркуляція крові, а функція легенів поліпшується на 30 відсотків.

Коли ви хвилюєтеся, дихання стає частим і неглибоким, внаслідок чого організм не отримує достатньо кисню, і ви починаєте відчувати неприємні відчуття тривоги. Здорова серцево-судинна система і дихальна гімнастика допоможуть знизити або повністю усунути симптоми тривожних розладів.

«Автор, редактор» Інна 137 публікації
Мене звуть Інна Мирна. Мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.