Як лікувати синдром подразненого кишечника

Синдром подразненого кишечника

Що таке синдром подразненого кишечника і найпоширеніші причини його виникнення. Головні ознаки та методи боротьби з представленою патологією. Види лікування.

§ Зміст статті:

  1. Причини виникнення

Психологічні

Нейрогуморальні

Аліментарні

2. Основні симптоми

3. Як позбутися

Психічна терапія

Нормалізація харчування

Медикаментозне лікування

Синдром подразненого кишечника — це патологічний стан організму, що характеризується нападами болю в животі та порушеннями дефекації. При цьому такі епізоди для постановки діагнозу повинні спостерігатися на протязі не менше дванадцяти тижнів за останній рік життя. Дуже важливо також зауважити, що всі симптоми виникають без наявності якої-небудь органічної проблеми в шлунково-кишковому тракті людини. Страждають даним захворюванням переважно діти, але воно може зустрічатися також і серед дорослих. Причому в цьому випадку такий стан протікає в більш важкій формі.

Причини виникнення синдрому подразненого кишечника

Представлене захворювання є величезною проблемою сучасного суспільства. Із-за неприємного негативного впливу на життєдіяльність людини його етіологія вивчається в посиленому режимі. Незважаючи на це, єдиного провокуючого фактора так і не знайдено досі. Існує лише ряд причин синдрому подразненого кишечника, які частіше за інших здатні приводити до цього стану.

Психологічні причини синдрому подразненого кишечника

Панічна атака у чоловіка

Ця патологія відноситься до ряду захворювань, які турбують людину саме в період нестійкого емоційного стану. Це говорить про те, що психічне здоров’я є ґрунтом, на якій розвиваються порушення. Сьогодні тільки стверджують, що представлений синдром має чіткий взаємозв’язок з функціональними розладами в організмі хворого при відсутності органічних змін тканини та органів.

Такі патологічні стани, як депресія або панічна атака, найчастіше провокують роздратування кишечника. Практично кожен епізод цих захворювань супроводжується розладами стільця та бурхливою реакцією з боку ШКТ (шлунково-кишкового тракту).

Подібний стан провокує механізм активації вегетативної нервової системи, адже саме вона першою реагує на відхилення настрої в ту або іншу сторону. Тому багато хворих відзначають, що симптоми з’явилися в період прогресуючого погіршення емоційного стану або в момент виникнення панічного нападу.

Головним фактором, який практично завжди супроводжує людину у повсякденному житті, виступає стрес. Цей захисний механізм викликає дуже бурхливу реакцію кишечника, іноді навіть занадто. Внаслідок цього можуть з’явитися безпричинні болі в животі, які чітко залежать від частоти впливу стресового фактора на людину.

Нейрогуморальні причини синдрому подразненого кишечника

Патологія нервових зв'язків живота

Добре відомо, що всі процеси в організмі відбуваються під ретельним контролем нервової та ендокринної системи. Ці дві ланки керують всіма реакціями, які виникають і в шлунково-кишковому тракті в тому числі. Якщо на якому-небудь етапі такий зв’язок урветься і порушиться, то цілком очікуваними будуть представлені зміни.

Існує кілька механізмів, які можуть до цього призвести:

Патологія нервових зв’язків. Для того щоб забезпечити нормальну взаємодію між клітинами головного мозку та точками його застосування в кишечнику, потрібно налагодити їх повноцінний зв’язок. Часто в результаті дії яких-небудь травм або медикаментозних препаратів вона може виявитися порушеною. Внаслідок цього відбудеться збій в регуляції. Так і виникають перші патологічні рухи кишечника в комбінації з багатьма іншими порушеннями.

Порушення моторики. Другим механізмом, який лежить в основі розвитку даного синдрому, є саме уповільнення або прискорення рухових процесів харчового комка. В результаті цього людина починає відчувати сильні болі спазматичного характеру, які ще більше посилюють проходження їжі по кишковій трубці й провокують порушення стільця.

Гормональні перебудови. Біологічно активні речовини відіграють дуже важливу роль в регуляції травлення. З їх допомогою реалізуються багато команд щодо зміни сили та активності даного процесу. Якщо який-небудь гормон перестане виконувати свою функцію, то вся робота шлунково-кишкового тракту порушиться. Було також відзначено, що дане захворювання частіше зустрічається у жінок в дітородному віці та знижує активність після настання менопаузи, що також пов’язано з рівнем гормонів у крові.

Аліментарні причини синдрому подразненого кишечника

Вживання шкідливої їжі чоловіком

В цій групі всі причини, які пов’язані безпосередньо з спожитою їжею. Сюди відносять різні продукти і страви, здатні надавати негативну дію на роботу кишечника.

До них зараховують усі подразнюючі слизову речовину: шоколад, цитрусові, кава та міцний чай. Особлива увага приділяється газованим і пофарбованим солодким напоям. Їх вплив може без  яких-небудь додаткових факторів самостійно привести до розвитку перших ознак синдрому.

Важливе місце займають гостра та жирна їжа, різні види чіпсів і сухариків. Регулярне вживання такої продукції може спровокувати не тільки функціональний розлад, але і механічне пошкодження слизової оболонки шлунка та кишечника.

Слідом за найпоширенішими шкідливими речовинами необхідно згадати індивідуальну непереносимість деякої їжі. У багатьох людей, що перші симптоми синдрому подразненого кишечника асоційовані з вживанням кисломолочної продукції. Незважаючи на загальний сприятливий вплив, багато з них здатні викликати порушення у біоценозі кишечнику. Бактеріальна флора починає проявлятися в надлишковій кількості. В результаті цього відбуваються надмірно активні процеси бродіння, що і викликають появу основних ознак даного синдрому.

Основні симптоми синдрому подразненого кишечника

Синдром подразненого кишечнику

Найголовніша скарга людей з цим захворюванням пов’язана з відчуттям болю. Дуже часто вона є єдиним симптомом синдрому подразненого кишечника у людини, але її характер у кожного різний. Деякі пацієнти скаржаться на постійний ниючий біль, інші ж описують сильний та часево-подібний. У кінцевому підсумку виявляється, що діагноз встановлений для обох однаковий. Нерідко супроводжує цю хворобу ще одне порушення у вигляді розлади стільця.

Виходячи з характеристики синдрому подразненого кишечника, розрізняють кілька варіантів його перебігу:

З переважанням діареї. В такому випадку більшість пацієнтів скаржиться на сильні приступоподібні болі в животі, які виникають переважно після якогось емоційного потрясіння або стресу. Може також бути присутнім гучне бурчання, відчутна експрес перистальтика кишечника. Через деякий час виникає порушення випорожнення у вигляді діареї. У людини погано засвоюється їжа, з’являється стілець у вигляді рідких грудочок з домішками слизу, може турбувати також біль у навколопупковій області.

З перевагою запору. Дане порушення більше характерно для людей, які перебувають у стані депресивного розладу. На тлі такої патології виникають перші симптоми у вигляді ниючий біль, розпираючого відчуття в животі. Люди поступово зменшують кількість з’їденого і зовсім можуть перейти до голодування, яка не приносить полегшення. Для даного типу синдрому характерно наявність нападів загострення. Сама патологія протікає повільно, без різкого погіршення загального стану. Виникає також констипація (запор), що характеризується періодичними труднощами та неможливістю сходити в туалет з подальшим виділенням сухого і грубого калу.

Комбінований варіант. У деяких людей поєднуються два типи синдрому подразненого кишечника. Їх практично з однаковою частотою турбує як затримка, так і почастішання стільця. Періодично виникають напади, які змінюються полегшенням або переходять в ниючий дискомфорт живота.

Існують також загальні ознаки захворювання, які характерні для всіх пацієнтів. До них відносять головний біль за типом мігрені із радіацією в шийному відділі хребта. Можливі також міалгії, втрата маси тіла та порушення настрою у вигляді його придушення. Важливо також відзначити той факт, що вся симптоматика не має властивості прогресувати, а лише періодично повторюється з тією ж виразністю.

Зверніть увагу! Перераховані симптоми можуть зустрічатися і при багатьох інших захворюваннях. Для постановки діагнозу необхідно підтвердження морфологічного дослідження про відсутність органічної патології кишкового тракту.

Як позбутися синдрому подразненого кишечника

Наявність описуваного захворювання значно погіршує якість життя сучасної людини. Незважаючи на те, що існує безліч способів лікування синдрому подразненого кишечника, ця проблема досі переслідує багатьох людей ще з самого дитинства. Вся біда полягає в тому, що для одужання необхідно домогтися повної довіри пацієнта і його як можна більш раннього звернення за допомогою. Із-за того, що люди вважають за краще зберігати таку особливість свого травлення в секреті або ж просто відмовляються від лікарської ради, хвороба продовжує займати місце в їхньому житті. Щоб цього не відбувалося, було створено комплексний підхід до вирішення проблеми.

Психічна терапія

Сеанс гіпнотерапії

Виходячи з механізму розвитку даного стану, його терапію необхідно починати саме з корекції емоційного фону людини. Для того щоб надати правильний вплив, потрібно перш за все, оцінити загальний стан хворого, виявити наявні порушення і тільки після цього приступати до вибору варіанту лікування.

Серед великої різноманітності способів психологічної допомоги можна виділити два найголовніших методу впливу:

Гіпнотерапія. Такий вид лікування вимагає ретельного вибору компетентного фахівця, який за допомогою своїх сеансів матиме благотворний вплив на пацієнта. В основі такого впливу лежить занурення хворого в гіпнотичний сон для досягнення повного розслаблення. Вважається, що саме в цей момент людина більше схильна до конструктивних розмов, а також сприйнятлива до рекомендацій на підсвідомому рівні. Метод досить-таки добре працює, але кращий тільки для дорослих.

Когнітивно-поведінкова психотерапія. Ця група об’єднує в собі практично всі інші види надання психологічної допомоги. В їх основі лежить організація індивідуальних занять, під час яких лікар веде ненав’язливу бесіду з пацієнтом. Подібна розмова будується на самих звичайних питаннях та міркуваннях, які можуть виявити наявність якої-небудь психічної травми і допомогти в її вирішенні в подальшому. Навіть якщо така не знайдеться, то можна рекомендувати кілька сеансів в якості профілактики, щоб навчити людину боротися зі стресом, ділитися своїми переживаннями та емоціями. Терапія показана як дорослим, так і дітям раннього віку.

Нормалізація харчування

Варені овочі і м'ясо

Навіть виявивши причину цього синдрому, не завжди вдається відразу ж усунути його. Поки людина намагається боротися з цією проблемою, потрібно полегшити його загальний стан шляхом усунення головних симптомів. В даному випадку необхідно, насамперед, звернути увагу на раціон людини.

Він повинен бути як можна більш поживним і повноцінним, але при цьому не погіршувати ситуацію. Для цього слід вживати достатню кількість простої води без газу (близько 1,5 літра в день), приймати їжу в малих кількостях близько п’яти разів на день. Виключити з раціону дуже холодну, гарячу їжу або її вживання в поспіху.

Для пацієнтів з переважанням діареї дуже важливо припинити вживання сирих овочів та фруктів з проносним ефектом (яблука, виноград, банани, боби). Так само варто заборонити і свіжі соки з перерахованих вище продуктів. Рекомендується припинити застосування кисломолочних продуктів, а також інших провокаторів бродіння (пиво, квас).

У разі ж наявності запору, навпаки, рекомендується все перераховане вище. Свіжі фрукти добре комбінувати разом з кашами, висівками, також корисні горішки, різноманітна зелень та картопля. Суворо забороняється вживання міцного чаю, кави і шоколаду, які здатні самі по собі провокувати констипацию у людини.

Загалом, харчування має бути збалансованим та містити в собі всі необхідні мікроелементи. Калорійність їжі обов’язково потрібно витримувати в діапазоні від 2500 до 2900 ккал/добу.

Медикаментозне лікування

Прийом таблеток

До даного варіанту терапії лікарі намагаються вдаватися в останню чергу, але в більшості випадків без нього дуже складно обійтися. Чомусь таке лікування набагато краще сприймається пацієнтами, ніж зміна способу життя і нормалізація емоційного фону. Медикаменти набагато швидше надають лікувальний ефект й добре працюють в комбінації з іншими методами терапії.

В силу того, що синдром має дуже багато причин виникнення, використовують різні види препаратів:

Спазмолітики. Дана група ліків призначена для того, щоб усунути головну причину болю в животі. Такі препарати, як «Но-шпа», «Дюспаталин», володіють вираженим спазмолітичним ефектом і вже через двадцять хвилин після прийому здатні звільнити пацієнта від страждань. Розслабляючи мускулатуру кишечника, вони благотворно впливають на просування харчової грудки і перешкоджають затримки калу.

Препарати рослинного походження. Подібні фітодобавки надають загальнозміцнюючу дію. Шавлія, валеріана, аніс і фенхель не володіють вираженою побічною дією. Такі речовини заспокоюють людину, позитивно впливають на його емоційний стан, а також усувають запалення. Їх застосування допустиме як при наявності діарейного синдрому, так і при запорі.

Засоби, що нормалізують роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Сюди відносять широкий асортимент лікарських засобів. Їх вибір залежить від того, яка клінічна форма переважає у пацієнта. Якщо людину турбують запори, то вибір зупиняється на різних проносних препаратів, що містять лактулозу та сорбітол. З нині відомих це «Дюфалак». Але при наявності у хворого діареї варто звернутися до іншої групи речовин, які здатні ущільнити калові маси та затримати їх проходження через кишечник. Препаратами вибору є «Лоперамід», «Імодіум»

Антидепресанти. Подібні речовини застосовуються для забезпечення нормального психоемоційного стану пацієнта. При мало вираженій клінічній картині депресивного розладу рекомендується застосовувати трициклічні з’єднання за типом «Амітриптиліну». У більш важкій ситуації за наявністю тривожних симптомів вдаються до інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, наприклад, застосовують «Флуоксетин».

Як позбутися синдрому подразненого кишечника — дивіться на відео:

Перед тим, як лікувати синдром подразненого кишечника, потрібно отримати підтвердження діагнозу від лікаря. Справа вся в тому, що така патологія може маскувати багато загрозливі для життя стани, тому надзвичайно важливо переконатися в їх відсутності. Вибираючи метод терапії, слід пам’ятати про кращому комбінованому варіанті з обов’язковою дієтотерапією.

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.