Струс мозку: симптоми, перша допомога, лікування

Струс мозку

Від бід, на жаль, ніхто не застрахований, іноді в житті трапляються неприємності, здатні надовго вибити нас з колії. До таких неприємностей належить струс мозку. Якщо ви читаєте цей зміст, цілком можливо, вас хвилює питання: як зрозуміти, що у вас стався струс мозку, які симптоми вам про це підкажуть? До кого і куди звертатися за допомогою і як лікувати цей стан? Тут ви знайдете відповіді на свої питання.

§ Зміст статті:

 1. Симптоми струсу головного мозку
 2. Перша допомога
 3. Що робити після струсу мозку?

Струс головного мозку – це найпоширеніша закрита черепно-мозкова травма в легкій формі. Вона виникає при ударі і навіть із-за різкого головного руху. Подібне порушення функціонування головного мозку цілком вирішуване.

Існує три ступеня струсу мозку:

1. Легка ступінь – можлива легка свідомість, людина дезорієнтована, перші 20хв. після травми він може відчувати нудоту та головний біль, у нього може крутитися голова. Потім стан нормалізується. Може також з’явитися на короткий час температура на рівні 37,1-38С. Якщо струс мозку легкий, людина може лікуватися вдома.

2. Середня ступінь – хоча людина свідомості не втрачає, однак у нього з’являються ті ж симптоми у вигляді головного болю, дезорієнтації, нудоти і запаморочення, ось тільки тривають вони більше 20хв. після удару, потерпілий навіть може на якийсь час втратити пам’ять (так звана амнезія), причому втрачаються спогади перед травмою.

3. Важка ступінь – людина втрачає свідомість, що може тривати як кілька хвилин, так і пару годин, при цьому йому не вдається згадати, що з ним сталося. Дезорієнтація, швидка стомлюваність, запаморочення, головні болі, відчуття нудоти, проблеми з апетитом і зі сном – всі ці симптоми присутні після травми і через один-два тижні.

Не варто спокушатися: навіть при легкій травмі може бути струс головного мозку. А значить, якщо є травма, цілком ймовірно, що є і струс.

Симптоми струсу головного мозку

Струс мозку

 • сплутаність свідомості на деякий час,
 • пульсуючий головний біль,
 • людина не може сконцентрувати погляд, погано орієнтується в часі та просторі,
 • людина відчуває нудоту аж до блювоти,
 • запаморочення навіть у стані спокою, якщо ж потерпілий змінює положення тіла, нахиляє або повертає голову, запаморочення посилюється — це відбувається через порушення у вестибулярному апараті циркуляції крові,
 • може піти носом кров,
 • виникає слабкість, а також з’являється пітливість і блідість,
 • двоїться в очах, з’являються «мушки» перед очима, коли людина читає текст, рухаючи очима, в них з’являється біль,
 • постраждалого дратують навіть неголосні звуки, сприйнятливість до шуму збільшується,
 • очі хворобливим чином сприймають світло, навіть при звичайній освітленості,
 • з’являється шум у вухах, «туман» в голові і відчуття слабкості в ногах,
 • мова стає незв’язною і уповільненою, а людина – загальмованим,
 • координація рухів порушена. Найпростішим способом діагностування є такий: станьте прямо і, закривши очі, торкніться кінчика носа вказівним пальцем. Є ще один спосіб діагностики, який вам бажано проробити вже не самостійно, а в чиєму-небудь присутності: пройдіть кілька невеликих кроків по прямій лінії, переставляючи ноги один за одним, при цьому ваші очі повинні бути закриті, а руки підняті й розведені в різні боки.

Струс мозку

При травмі порушується передача імпульсів по нервових шляхах від очних яблук та назад. ІЗ-за чого з’являється ще один симптом струсу: зіниці на деякий час розширені або, навпаки, звужені. При легкому ступені зіниці на світло не реагують, якщо ж струс мозку більш серйозний, зіниці на світло не реагують. Найгірше, коли реакція спостерігається тільки у одній зіниці – це може свідчити про серйозне пошкодження одного з півкуль головного мозку.

У дітей струс мозку можна помітити за такими ознаками: у дитини змінюється поведінка, він починає вередувати, плакати, не в змозі зосередитися, немає реакції на зовнішні подразники, не хоче їсти та пити.

Перша допомога при струсі мозку

Якщо людина, що отримав травму, втратив свідомість, обов’язково потрібно, не зволікаючи, викликати швидку допомогу! В ідеалі потерпілого необхідно покласти на правий бік на твердій поверхні, при цьому лікті та коліна повинні бути зігнуті (підкласти руки під голову). Голову потрібно буде закинути трохи назад і розгорнути до землі – це дозволить повітрю добре циркулювати по дихальним шляхам і не дасть проникнути в них при вдиху стороннім речовин (тієї ж рідини, якщо відбудеться блювання).

Струс мозку

Це важливо: якщо людина втратила свідомість, а ви не впевнені, наскільки важка травма, не чіпайте потерпілого, не повертайте та не трусіть його. Однак зробіть все, щоб видалити сторонні речовини (дрібні предмети, сипучі речовини та рідини), які здатні проникнути в його дихальні шляхи. Відразу ж викликайте швидку.

Якщо ж людина не втрача свідомості або вже прийшов до тями, його треба буде покласти в горизонтальне положення таким чином, щоб голова була трохи піднята, не можна щоб до приїзду швидкої допомоги потерпілий заснув, а значить весь час спостерігайте за його станом.

Якщо у людини, яка отримала травму голови, пішла з рани кров, накладіть пов’язку, щоб зупинити кров.

В очікуванні швидкої допомоги прикладайте на 20хв. холодний компрес до місця удару і, якщо він попросить пити, дайте йому випити чай з цукром.

Симптоми струсу не завжди виявляються відразу після удару, можуть пройти тижні, і раптом виникне головний біль, почне крутитися голова. Ви вже забули про події, а струс мозку дав про себе знати тільки зараз.

У будь-якому випадку варто відразу ж після події відвідати лікаря, так як нерідко під струсом «ховається» забій мозку, який є набагато більш серйозною і тривожною травмою. Людина може прийти до тями, посміхатися і відчувати лише незначну біль, в той час як в ураженій ділянці накопичується кров, формуючись в гематому, яка починає здавлювати структури мозку.


Що робити після струсу мозку?

В процесі цього лікування стан головне: постільний режим, повноцінний відпочинок і сон, ніяких навантажень, як психічних, так і фізичних. Особливо це стосується перших діб після події. Якщо лікування вчасно почали і дотримувались всіх рекомендацій фахівця, людина повністю одужує та відновлює свою працездатність.

Однак є випадки, коли деякі наслідки травми спостерігаються тривалий час після неї. До таких наслідків відносять: погіршення концентрації уваги, проблеми зі сном, підвищену стомлюваність, депресивний стан, проблеми з пам’яттю, дратівливість, постійний головний біль. Зазвичай через рік після травми ці симптоми зникають, проте деяких людей вони можуть турбувати все життя.

Струс головного мозку лікується 10-30 днів. При цьому крім дотримання рекомендацій, приймайте заспокійливі трав’яні настої, харчування повинні переважати рослинні та молочні продукти, сіль обмежується. Нерідко рекомендується застосування плодів лимонника, кореня женьшеню, екстракт елеутерококу.

Існують народні методи лікування струсу головного мозку:

 • В однакових частинах змішайте такі трави, як чебрець, м’ята та пустельник і 2ст.л. цієї суміші залийте в термосі 500 мл киплячої води. Через годину настій пропустіть через марлю і приймайте по 120мл на протязі всього дня. Курс прийому – десять днів.
 • У рівних частинах змішайте кору крушини, шишки хмелю, корінь валеріани, меліси, березові листки, звіробій і іван-чай. 3ст.л. цієї суміші залийте в термосі літром киплячої води. Після настоювання протягом 2ч. засіб готовий до вживання. Приймається він чотири рази на день по 120мл протягом двох тижнів.
 • У рівних частинах змішайте такі трави, як пустирник, квітки ромашки, сухоцвіт. 1ст.л. з гіркою цієї суміші залийте на 30хв. 200мл окропу, потім пропустіть через марлю. Засіб приймається за 2ст.л. тричі на день два тижні. Цей рецепт краще використовувати відразу після травми.
 • В однакових частинах змішайте подрібнені оман і листки мирта. 1ст.л. суміші на 30хв. залийте 500 мл киплячої води. Вживається засіб двічі в день по 200мл. Краще всього, якщо ви будете використовувати цей рецепт через тиждень після події, а до цього скористайтесь іншими рецептами. Курс лікування цим настоєм – два місяці.

Через місяць після травми та струсу мозку не можна активно навантажувати себе фізично. Це стосується і занять спортом. Постільний режим не порушуйте, відмовтеся від читання книг тривалий час, перегляду телепередач та роботи за комп’ютером. Найкраще слухайте спокійну музику (але без навушників).

Повне відновлення здоров’я після удару зазвичай займає три-шість місяців.

Якщо ж ви не будете лікувати струс мозку і проігноруєте поради лікаря, у вас можуть з’явитися серйозні проблеми зі здоров’ям. У кожного третього постраждалого зі ста виникають такі ускладнення, як астенічний синдром (підвищена стомлюваність і виснаження, постійне відчуття слабкості), епілепсія, безсоння, мігрень та ін. Так що, якщо у вас спостерігаються симптоми струсу головного мозку, не ігноруйте їх, виконуйте всі рекомендації – тільки так ви зможете швидко одужати без ускладнень.

Наостанок для вас ще одне корисне відео:

Будьте здорові!

«Автор, редактор» Інна 137 публікації
Мене звуть Інна Мирна. Мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.