Скандинавська ходьба з палицями – дивовижна і проста техніка

Скандинавська ходьба

Сьогодні більшість з нас нерідко замислюються про стан свого здоров’я. І одного разу ми приймаємо рішення зайнятися яким-небудь видом спорту або не дуже складної фізичної активності. Ми бажаємо бути в прекрасній формі та повернути собі відчуття людини, повного здоров’я.

§ Зміст статті:

 1. Користь скандинавської ходьби
 2. Техніка та особливості скандинавської ходьби
 3. П’ять «китів» нордичної ходьби

Щорічно популярнішим стає скандинавська ходьба – ходьба з палицями, яка вважається найбільш доступним активним видом проведення часу будь-якій людині, та ще й не прив’язує до розкладу тренажерного залу.

У скандинавської ходьби (інших назв у неї кілька: північна ходьба, нордична, фінська) існує маса переваг, хоча багато хто до цього виду активності досі ставляться з великим скепсисом, вважаючи, що вже краще піти на фітнес, їздити на велосипеді або встати на лижі, ніж просто ходити з палицями. Що б ви не думали, варто розглянути цей вид фізичної активності, тим більш, все більше людей до нього приєднуються.

Приблизно в 40-х роках минулого століття було покладено початок техніки скандинавської ходьби. Професійні лижники Фінляндії протягом майже 6 місяців в році тренувалися без лиж, використовуючи тільки лижні палиці. Ця техніка допомагала їм зберігати форму навіть в період, коли небув сніговий сезон. З того моменту цей вид спортивної ходьби став називатися фінським.

Другим етапом в історії поширення даного виду фіз. активності стало його використання в лікувальній фізкультурі і в якості методики відновлення людей, що мають будь-які травми хребта.

Потім почали продаватися перші палки, які призначалися спеціально для скандинавської ходьби (вони відрізняються від лижних), з’явилися курси, які допомагають вивчити її техніку. Зараз вже в багатьох містах та країнах виникли клуби любителів такого виду активного проведення часу …

Скандинавська ходьба

Користь скандинавської ходьби

Незалежно від того, скільки вам років, наскільки ви підготовлені фізично, чоловік ви або жінка, ви можете починати займатися цією спортивною ходьбою, адже вона не вимагає надмірних тимчасових та матеріальних витрат, у даній ходьби немає протипоказань і ви можете займатися нею в будь-якому місці ( в парку, лісі, в своєму дворі) і цілий рік. Особливо користь скандинавської ходьби проявляється в тому, що вона відбувається на свіжому повітрі. Цілком достатньо приділяти їй всього 30хв. два-три рази на тиждень.

Багато застосовують скандинавську ходьбу з метою схуднення і відновлення здоров’я організму в цілому:

 1. Правильне виконання техніки скандинавської ходьби допомагає «включати» в роботу 90% м’язів всього вашого тіла (практично як під час плавання), йде навантаження не на колінні суглоби (як, наприклад, це відбувається під час бігу або їзди на велосипеді), а рівномірно розподіляється на нижню групу м’язів і на верхню, що дозволяє зменшити тиск на хребетний стовп, поперек, коліна. Крім того, розвиваються м’язи спини та плечові м’язи, йдуть больові відчуття в області шиї і плечей, постава виправляється.
 2. У порівнянні з іншим видом спортивної ходьби, даний вид спалює на 46 відсотків калорій більше. Займаючись 30 хвилин в день, ви рятуєтеся від 300ккал і на цілу добу активізуєте свій метаболізм.
 3. Відомо, що при малоактивним способі життя організм втрачає кальцій. Скандинавська ходьба збільшує щільність кісткової маси. Це особливо важливо при остеопорозі і ризику переломів.
 4. Поліпшується функціонування серця, судин, легенів, нормалізується тиск і йде «поганий» холестерин.
 5. Дотримуватися техніки скандинавської ходьби потрібно тим, хто бажає збільшити свою витривалість і відновити рухливість суглобів після перенесених травм.

Скандинавська ходьба

Не даючи велике навантаження на колінні суглоби, цю спортивну ходьбу можуть використовувати люди з надмірно великою вагою, люди похилого віку, і ті, кому протипоказані активні вправи або біг.

 • Після перенесеного інфаркту,
 • При рухових розладах після перенесеного інсульту,
 • При ішемічній хворобі серця,
 • Для помітного зниження цукру в крові
 • Навіть при таких серйозних порушеннях здоров’я північна ходьба досить ефективна.

Протипоказань до скандинавської ходьбі всього 3:

 1. Вірусне захворювання, будь то грип чи ГРЗ.
 2. Нещодавно перенесена операція на черевній порожнині.
 3. Гіпертонічний криз і аритмія.

Якою має бути екіпірування для ходьби?

Лижні палиці не годяться для скандинавської ходьби, так як вони занадто довгі. Щоб купити палиці для ходьби потрібної довжини, дотримуйтеся формули:

Зріст в сантиметрах, помножений на 0,68 ± 5 см

Тобто, при зростанні, наприклад, 170 см палиці повинні бути довжиною: 170 × 0,68 ± 5 = 110-120 см

Якщо у вас слабкі або хворі ноги, перенести з них навантаження на руки і плечі допоможуть палиці трохи більшої довжини (як у прикладі – 120см). Палки такої довжини також підійдуть любителям інтенсивної ходьби і спортсменам.

Якщо ж у вас шийний остеохондроз або проблеми з ліктьовими суглобами, ви перенесли травму або відновлюєтеся після якого-небудь захворювання, а також при надмірній вазі, беріть коротші палиці (110см з нашого прикладу).

Неправильна довжина використовуваних вами палиць може привести до значного навантаження на м’язи спини, на щиколотки, коліна, а це вам ні до чого.

Палки для нордичної ходьби мають спеціальні наконечники з графіту, що допомагає впевнено переміщатися навіть при нерівностях на дорозі (по снігу, землі, пересіченій місцевості і льоду). Для асфальтованої дороги і будь-який більш-менш гладкої поверхні є наконечники на основі гуми.

Матеріали для палиць використовують такі: алюміній, вуглепластик (він же карбон), композит. Легкі матеріали допомагають зап’ясть і ліктів залишитися цілими і здоровими.

Ручки ж мають спеціальне кріплення у вигляді ремінців – рукавичок, що нагадують шінгарти (без пальців). З їх допомогою добре відштовхуватися без необхідності стискати ручку палиці. Ремінці ці називаються «темляком».

Палицю для скандинавської ходьби можна купити як фіксованої довжини, так і телескопічну (така палка дозволяє змінювати довжину, хоча вважається менш міцною).

Для цієї спортивної ходьби вам не буде потрібно особлива взуття. Досить мати зручні кросівки, добре сидять на нозі і прикривають щиколотки. Це допоможе уникнути травми палицею.

Техніка та особливості скандинавської ходьби

 • У процесі ходьби вага корпусу, акцент переноситься на руки, так хребет наш буде розвантажуватися.
 • Від куприка до верхівки йде витягування хребта, коли ви йдете, ви витягаєте себе так, щоб ваш хребет був найбільш прямим.
 • В процесі скандинавської ходьби ваші ноги перекочуються з п’яти на носок, що задіє всю ногу від ступні аж до тазостегнового суглоба.
 • При приєднанні до процесу руху палиць дотримується головний принцип: «різнойменних» ніг і рук, як в марші.
 • Відводячи руку назад, потрібно її відкривати, що допоможе руці стати продовженням вашої ноги. Так знімається навантаження з лучезапястного суглоба.
 • Подивіться на себе в дзеркало: у вас в «стоп-кадрі» має вийти три паралельні лінії: одна нога і обидві палиці (одна попереду, друга з відведеною назад рукою).

Скандинавська ходьба

П’ять «китів» нордичної ходьби

 1. В динаміці перше правило північній ходьби виглядає так: спочатку встаємо на п’яту, потім переміщаємося на підошву, а після – на кінчики пальців, стопа здійснює плавне перекочувати рух від п’яткової кістки до кінчиків пальців.
 2. У процесі руху вперед опорна палиця йде назад, в момент поштовху кисть розкривається, і палиця стає вільною. Остерігатися, що палиця впаде, не варто, адже вона міцно прикріплена до ручки темляком.
 3. Третє важливе правило північній ходьби – це правильне дихання. На перші два кроки ви робите вдих, а протягом третього, четвертого і п’ятого кроків – повний глибокий видих.
 4. Четверте правило скандинавської ходьби – це пряма спина. Якщо палиці підібрані вірно, вони не дадуть хребту під час руху зігнутися вперед. Це допоможе швидко сформувати сильний м’язовий корсет в області шиї, грудей і попереку.
 5. І, по-п’яте, стежте, щоб ваші руки були прямими, тобто, лікті не згиналися під час руху.

Читати теорію не завжди цікаво і зрозуміло, пропоную вам подивитися відео техніки скандинавської ходьби з надзвичайно важливою розминкою, що готують суглоби до руху, як правильно підбирати палиці, а також розбором кожного кроку даної методики:

Звичайно ж, прилив здоров’я і нормалізація ваги – це справа не одного-двох занять нордичної ходьбою. Помітні результати виявляться через 1-1,5 місяці регулярного виконання цієї техніки. А через рік ви зможете помітити серйозні і значні зміни в стані свого здоров’я.

Даний вид спорту називають «спортом для ледачих», адже він не потребує особливих зусиль по його організації, їм можуть займатися навіть ті, хто себе не представляє в тренажерному залі.

Мінусом занять скандинавської ходьбою можна назвати хіба що наш менталітет. Обмеженість мислення багатьох людей для одних буде виправданням для глузувань, для інших – перешкодою для занять по поліпшенню свого самопочуття і здоров’я. Я сподіваюся, ви не будете належати ні до перших, ні до других.

Насміхатися над тими, хто займається собою – ознака тупості і заздрощів, а звертати увагу на думку оточуючих – просто нерозумно. Кожен повинен пройти свій шлях до здоров’я, і якщо ви відчуваєте, що скандинавська ходьба для вас – найпростіший і прийнятний шлях, так чому б не взяти палиці в руки і не почати крок за кроком йти до свого здоров’я і стрункості? 🙂

Будьте здорові!

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.