Що таке фототерапія обличчя?

Що таке фототерапія

Дізнайтеся, що являє собою така процедура, як фототерапія. Особливості її проведення, показання та протипоказання.

§ Зміст статті:

 1. Що це за процедура
 2. Застосування фототерапії
 3. Техніка проведення
 4. В домашніх умовах
 5. Протипоказання

Фототерапія або світлолікування — це процедура, під час якої на шкіру виявляється вплив ультрафіолетовими променями регулярного типу. Сьогодні ця процедура використовується досить широко в неонатології під час лікування жовтяниці у новонароджених. Також фототерапія застосовується в дерматології та косметології.

Фототерапія: що це за процедура?

Дівчині проводять фототерапію обличчя

Фототерапія ще може називатися лікуванням світлом. При цьому світлові промені мають штучне походження й створюються за допомогою спеціального апарату. Тому подається світлова навантаження певними дозами і регулярно. Під час лікування, певну ділянку шкіри обробляється хвилями довжиною близько 550-650 нм. Промені легко проникають в клітини епідермісу, шкіра нагрівається та змінюються обмінні процеси, що протікають у ній.

Потрапляючи на шкіру світлові промені надають наступну дію:

 • знімається відчуття свербежу;
 • процедура відбувається повністю безболісно;
 • не травмується шкіра;
 • усуваються неприємні та дискомфортні відчуття;
 • прискорюється процес регенерації шкіри при наявності саден і ран;
 • виявляється ліфтинговий ефект;
 • покращується опірність організму бактерій;
 • поліпшуються захисні властивості шкіри;
 • в організмі поступово збільшується кількість вітаміну D;
 • виявляється на шкіру протизапальний ефект.

Застосування фототерапії

Дівчині обробляють обличчя за допомогою фототерапії

Головними сферами використання фототерапії є неонатологія, косметологія та дерматологія. Також широко застосовується фототерапія очей. Під час світлолікування на сітківку ока виявляється певний вплив. Дана процедура рекомендується для лікування розлади сну, депресивних станів, в тому числі і деяких психічних захворювань.

Фототерапія використовується для:

 • омолодження шкіри;
 • лікування різних шкірних захворювань — наприклад, вугрі, псоріаз, нейродерміт, екзема тощо;
 • лікування і профілактики раку шкіри;
 • прискорення процесу загоєння ран і трофічних виразок;
 • допомагає швидше відновитися організму після зміни часових поясів;
 • сприяє поліпшенню стану шкірного покриву — рекомендується при куперозі, пігментних плямах, появі передчасних зморшок;
 • використовується для видалення татуювань;
 • рекомендується для лікування жовтяниці у новонароджених дітей — допомагає наситити організм дитини вітаміном D.

Процедура фототерапії володіє масою позитивних якостей і сьогодні застосовується в якості панацеї від різноманітних захворювань шкіри, у тому числі і для вирішення проблеми передчасного старіння шкіри. Це ефективний і повністю безпечний спосіб вирішення багатьох косметологічних проблем.

Сьогодні фототерапія використовується в декількох областях. Залежно від призначення, фахівець повинен підібрати в індивідуальному порядку режим світлового опромінення.

Фототерапія для новонароджених дітей

Фототерапія широко використовується для лікування жовтяниці у новонароджених дітей. У даному разі дитина піддається опроміненню потужним джерелом синьо-фіолетового кольору.

Фототерапія сприяє ізомеризації білірубіну в клітинах дерми дитини, відбувається полегшення біотрансформації для успішного виведення природним шляхом білірубіну (наприклад, з калом або сечею). В той же час різко знижується в крові рівень білірубіну, завдяки чому запобігається його нагромадження в тканинах нирок і мозку, зводиться до мінімуму ймовірність ушкодження центральної нервової системи, а також розвитку ниркової недостатності.

Найпоширенішим апаратом для фототерапії, який застосовується під час лікування жовтяниці у новонароджених дітей, є пристрій фототерапії ОФТН-420/470-01. Даний апарат є в наявності майже у всіх пологових будинках.

Фототерапія для лікування вугрового висипу і акне

Все більшу популярність набуває використання синьо-фіолетового опромінення, доповненого червоним світлом для лікування акне та вугрової висипки. В результаті такого впливу починається фотобиомодуляционный ефект, відбувається активізація антибактеріального захисту, наводиться в норму функціонування сальних залоз. Після проходження повноцінного курсу терапії, приблизно в 80% випадків спостерігається помітне зниження кількості вугрових висипів і прищів. Але для досягнення такого результату потрібно систематичне світлолікування.

Фототерапія для лікування екземи, нейродерміту, псоріазу

Розвиток таких захворювань, як екзема, нейродерміт або псоріаз, відбувається у разі аутоімунної агресії лімфоцитів організму проти клітин епідермісу. Можна сказати, що ці захворювання є алергічними і часто стають результатом збоїв, що відбулися в імунній системі.

При впливі ультрафіолетового випромінювання відбувається пригнічення місцевого імунітету епідермісу, знімається запальний процес шкіри. Під час фототерапії даних захворювань застосовується опромінення м’яким УВ А, коли діапазон хвилі не перевищує показник 400 нм. Також можуть застосовуватися і жорсткі УФ Б — діапазон хвилі менше 300 нм. Якщо захворювання знаходиться на запущеній стадії, проводиться комбінування світлових хвиль, отже, їх діапазон буде в кожному випадку підбиратися індивідуально, з урахуванням стану шкіри.

Фототерапія для видалення пігментних плям

В основі терапії для видалення некрасивих пігментних плям знаходиться те, що виявляється на шкіру вплив певними світловими імпульсами. В результаті починається поступовий процес руйнування меланіну, який і є барвним пігментом, що провокує початок пігментації.

Після того, як буде завершена процедура фототерапії, ділянки шкіри, що пройшли обробку, темніють. Потім починається лущення шкіри і її поступове оновлення. У результаті вирівнюється її колір.

Фототерапія від куперозу

Останнім часом в салонах краси і кабінетах дерматолога все частіше застосовується процедура фототерапії не тільки обличчя, а й інших ділянок тіла, щоб позбавитися від такого неприємного захворювання, як купероз.

Завдяки використанню світлолікування можна вже після першого сеансу позбутися від цієї неприємної проблеми. Під час фототерапії на шкіру виявляється вплив щадними світловими імпульсами певної хвилі. Саме ці спалахи і видаляють прояви куперозу навіть у тих областях, де дуже чутлива й тонка шкіра, наприклад, на вилицях, нижньої щелепи та біля носа.

Техніка проведення фототерапії

Проведення фототерапії

В залежності від того, з якою метою використовується процедура фототерапії, сеанси призначаються строго в індивідуальному порядку. Розрізняється декілька видів світлолікування:

 • широкосмугова — використовується широкий пучок світла;
 • вузькосмугова — використовується вузький пучок світла.

Процедура фототерапії виконується наступним чином:

 1. У першу чергу проводиться консультація, обов’язково вивчається анамнез, кольоротип і рівень чутливості пацієнта до світла.
 2. Виконується обстеження вогнища поразки, після чого фахівець призначає курс лікування.
 3. Перш ніж приступати безпосередньо до процедури, проводиться обробка шкірного покриву, так як потрібно обов’язково видалити забруднення та залишки косметики.
 4. Пацієнт одягає спеціальні захисні окуляри.
 5. На шкіру наноситься знеболюючий й охолоджуючий гель.
 6. Після того, як будуть завершені всі підготовчі процедури, спеціаліст приступає до фототерапії.

Під час світлолікування пацієнт відчуває легке тепло і незвичне поколювання.

Фототерапія в домашніх умовах

Дівчина тримає перед обличчям збільшувальне скло

Щоб самостійно проводити процедуру фототерапії в домашніх умовах, необхідно придбати спеціальну лампу. Світлолікування в домашніх умовах, як правило, використовується в тих випадках, коли спостерігаються часті вугрові висипання або при акне в запущеній формі. Для поліпшення стану шкіри процедури світлолікування потрібно проводити щодня. У всіх інших випадках не доцільно придбання лампи і її вартість не окупиться.

Найбільшою популярністю для домашнього застосування користуються наступні прилади:

 • світлотерапія ACTIVEBIO;
 • апарат Камертон;
 • Bremed BD7000;
 • рефлектор Мініна;
 • фітотерапевтичний апарат Дюна-Т.

Важливо враховувати той факт, що проводити фототерапію в домашніх умовах можна тільки після консультації зі спеціалістом. Справа в тому, що самостійно важко визначити правильну подачу світлових хвиль навіть у тому випадку, якщо уважно вивчити прикладену до апарату інструкцію.

Протипоказання фототерапії

Дівчині піднесли до обличчя апарат для фототерапії

Як і будь-який інший вид терапії, світлолікування має певні протипоказання, про які необхідно знати до початку процедури. Фототерапію заборонено в наступних випадках:

 • під час вагітності;
 • при наявності високої світлочутливості шкіри;
 • при тиреотоксикозі;
 • під час прийому певних препаратів, здатних спровокувати фотосенсибілізацію шкіри;
 • при порфірії;
 • якщо був діагностований туберкульоз;
 • при наявності різних захворювань очей.

Щоб процедура фототерапії приносила користь, краще всього довірити її проведення досвідченому фахівцеві. Після проходження повноцінного курсу світлолікування можна позбавитися від різних захворювань шкіри.

Більше про фототерапії дізнаєтесь із наступного відео:

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.