Підготовка до пологів. Гімнастика для вагітних

Гімнастика для вагітних

З приходом довгоочікуваної вагітності кожна жінка віддає собі звіт в тому, що настав час дбайливо ставитися до свого організму, так як від цього залежить здоров’я майбутнього малюка. У цей період не тільки важливо кинути шкідливі звички, якщо такі є, але і їсти здорову і збалансовану їжу. Але не завжди достатньо тільки цього. Для того, щоб процес пологів пройшов без будь-яких ускладнень, жінці необхідно приділити особливу увагу гімнастики для вагітних, різного роду дихальним вправам, а також загартовування.

Підготовка до пологів. Гімнастика для вагітних на різних її термінах відрізняється один від одного, так як певного терміну вагітності притаманні своєрідні навантаження. Так що консультація фахівця вам просто необхідна перед початком занять гімнастикою.
Багато хто задає питання, для чого такий вид гімнастики взагалі був розроблений? Мета одна: поліпшення самопочуття і підготовка організму до самого цього процесу. В результаті занять відбувається поліпшення кровообігу, що призводить до насичення мами і малюка киснем і попереджає розвиток гіпоксії плода. Другий момент сприятливого впливу гімнастики – підвищення м’язового тонусу і м’язів, що беруть участь безпосередньо в процесі пологів, і еластичності тазових зв’язок, їх зміцненню, що згодом допоможе уникнути різних ускладнень в цьому процесі. Також така гімнастика допомагає майбутній мамі не тільки впоратися з деякими страхами перед пологами, а й повністю стабілізувати психо-емоційний стан, підвищити як фізичний, так і психічний тонус організму, але що найцікавіше – така гімнастика дозволяє підвищити поріг больових відчуттів, що сприятливо відіб’ється в процесі родової діяльності.

Підготовка до пологів. Гімнастика для вагітних безсумнівно дуже корисна, однак як і всі інші корисні види вона має свої протипоказання. Вам слід відмовитися від занять гімнастикою, якщо у вас є захворювання серцево-судинної або ендокринної систем (цукровий діабет), захворювання очей, недолік ваги або ожиріння, багатоплідна вагітність, загроза викидня. Якщо ваш доктор дозволить вам займатися деякими видами вправ, то значить вони не зашкодять. Але якщо ви не хочете ризикувати, ніхто в цьому вас не дорікне, адже головне – здоров’я ваше і вашого малюка.

Гімнастика для вагітних – це цілий комплекс вправ, спрямований на створення сприятливих умов для життєдіяльності плода, рефлекторних і гуморальних зв’язків між плодом і його мамою, а також вдосконалення всіх фізіологічних процесів організму майбутньої мами. Інша сторона благотворного впливу такої гімнастики на вагітну жінку – це збільшення тонусу м’язів всього тіла, а головне тих м’язів і суглобів, які безпосередньо беруть участь в процесі родової діяльності – м’язи передньої черевної стінки і тазового дна, суглобів хребта і тазу.

Якщо жінка починає займатися гімнастикою для вагітних з перших тижнів, то в принципі вона тим самим зменшує ймовірність того, що буде страждати токсикозом. Заняття гімнастикою, які починаються з гарного настрою і з задоволенням зазвичай попереджають розвиток нервозності і певних страхів у вагітної жінки.

Якщо ваш лікар не виявив в процесі обстеження ніяких протипоказань для виконання гімнастки для вагітних, то ви сміливо можете вирушати на групові заняття. Такі заняття як правило проводить в жіночій консультації або спеціалізованому медичному центрі медсестра або методист по ЛФК, які мають певну освіту та підготовку. Потім через деякий час, ви можете такі тренування проводити і вдома. Головне отримати певні навики у фахівців. Пам’ятайте, що заняття не повинно проходити довше 20 хвилин. Перші заняття обов’язково повинні проходити під наглядом фахівців, так як має бути контроль за пульсом і диханням, а також величиною артеріального тиску. Відпочинок перед початком занять і після них обов’язково проходить в положенні сидячи. Якщо ви втомилися, у вас частішає серцебиття або дихання, то вам необхідно припинити заняття.

Організм кожної жінки індивідуальний, тому і час для заняття гімнастикою для вагітних також підбирається індивідуально. Але все ж не варто нехтувати загальними рекомендаціями з цього приводу. З ранку відразу після сну прийматися до занять не слід, так як ваш організм ще не готовий до різних навантажень. Зробіть такі вправи, які вам допоможуть розслабитися і розтягнути м’язи. Якщо ви зібралися лягати спати, то відмовтеся також від занять, тому як вони приведуть в тонус ваш організм. Займайтеся гімнастикою не менше ніж через дві години після їжі. Що стосується термінів вагітності, то в перші 3-4 тижні протипоказані заняття для черевного преса з положення лежачи на спині, так само як і в останні місяці вагітності. На великих термінах такі вправи призводять до розвитку гіпоксії у малюка.

Підготовка до пологів. Гімнастика для вагітних може відбуватися в самих різних місцях, як вдома, так і під час поїздки в транспорті. Напруга і розслаблення м’язів абсолютно непомітно для сторонніх, тому робити його можна де завгодно. Дихальні вправи є невід’ємною частиною гімнастики для вагітних, які дозволяють жінці в процесі пологів легше переносити біль і правильно себе вести.

Одним з видів дихальних вправ є дихання животом. Ви повинні сісти на стілець, покласти руки на живіт і розслабити ноги. Вдих відбувається повільно і глибоко через ніс. При цьому обов’язково випинати живіт, а потім відбувається повільний видих через рот.

Наступний вид – грудне дихання, яке відбувається при повністю нерухомому животі і видихнути повітря. Через ніс потрібно максимально вдихнути і також максимально видихнути повітря.
Дихання з затримкою проводиться таким чином: глибоко вдихнути повітря через ніс і затримати дихання, порахувавши до 10 поступово потрібно збільшувати відлік до 20-30, а то й більше тривалий час. Дихання проводиться тільки грудною кліткою.

Поверхневе дихання також є одним з елементів гімнастики для вагітних. Дихання такого роду проводиться тільки через рот верхньою частиною грудної клітки. Воно якість дихання повинно бути ритмічним і беззвучним.

Підготовка до пологів. Гімнастика для вагітних у вигляді дихальних вправ повинно здійснюватися регулярно і щодня. Тривалість дихальних занять не повинні перевищувати 10 хвилин, так як часте дихання зменшує і без того низьку у вагітної жінки концентрацію вуглекислого газу в крові, що в результаті призводить до запаморочення і непритомних станів.

Гімнастика для вагітних в комплексі дуже ефективна в плані поліпшення загального стану психічного і фізичного балансу організму вагітної жінки. Вона допомагає майбутньої мами розуміти своє тіло, його реакцію на больові відчуття і як ними управляти і контролювати. Це дуже важливо для підготовки до такого важкого процесу як для вас, так і для вашого майбутнього малюка.

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.