Пальмова олія – користь та шкода

Пальмова олія

Докладний опис і хімічний склад пальмової олії. Корисні властивості продукту і можливу шкоду для травлення, серця, судин і фігури. Способи застосування в харчовій промисловості.

§ Зміст статті:

  1. Опис і склад
  2. Користь
  3. Чим шкідлива
  4. Для серцево-судинної системи 
  5. Для фігури
  6. Для травлення
  7. Застосування в харчуванні

Пальмова олія — це широко відомий продукт в кулінарії, навколо якого ведеться багато дискусій. В ньому величезна користь яка знаходиться поряд з істотною шкодою для здоров’я. Це єдиний у своєму роді інгредієнт, в якому 99,9% займають жири. Його активно використовують в харчовій промисловості і в косметології.

Опис і склад пальмової олії

Плоди олійної пальми

Пальмова олія є рослинним, що виготовляється з м’якоті плодів олійної пальми. Росте це дерево на островах Індійського океану, в країнах Азії та на африканському континенті. Дозрівання плодів можливо тільки у вологому і жаркому екваторіальному кліматі, при температурі не нижче +24°С. Для отримання якісної фракції вони повинні бути стиглими. Лідерами з експорту цього продукту є Шрі-Ланка, Індонезія, Малайзія.

Виглядає масло майже як прозора рідина з трохи солодкуватим запахом, смаку як такого не має. В умовах низької температури склад набуває напівтверду або кремоподібну консистенцію і вимагає розтоплення на водяній бані або в мікрохвильовій печі.

Для отримання цього широко популярного в кулінарії інгредієнта застосовується метод пресування або виварювання м’якоті пальмових плодів. У першому випадку мова йде про холодний віджим, за рахунок чого в продукті зберігаються всі корисні властивості. Другий спосіб передбачає їх нагрівання, в результаті чого температура може досягати 150-200 градусів. Природно, після такої обробки понад 50% речовин втрачається.

Пальмова олія практично без смаку, тому є популярним інгредієнтом в кулінарії. Воно може зберігатися, не псуючись, більше 2-3 місяців в холодильнику і кілька діб в кімнатних умовах. В процесі його отримання виробляються відомі в харчовій промисловості добавки — олеїн і стеарин, які активно додаються в маргарин.

Калорійність пальмової олії на 100 г становить 899 ккал, з них основний відсоток — це жири (99.7 р). На воду припадає всього лише 0.1 г.

З вітамінів є тільки альфа-токоферол (Е) — 33.1 мг, ретинол (А). З макроелементами справи теж йдуть не дуже добре — організм може отримати лише фосфор, і то всього 2 мг. А ось стеролів тут досить багато — цілих 100 мг. Зовсім інакше склалася ситуація з жирними кислотами.

Насичені жирні кислоти на 100 г:

 • Каприлова — 3.3 г;
 • Капринова — 3.8 м;
 • Лауринова — 42.5 м;
 • Міристинова — 11.9 м;
 • Пальмітинова — 6.3 м;
 • Стеаринова — 7.4 м;
 • Арахінова — 1.1 г.

Серед мононенасичених жирних кислот в 100 г є 14.5 г пальмитолеиновой і 14 г олеїнової, а з поліненасичених — 2.4 г лінолевої.

⇒ Характеристика головних речовин виглядає наступним чином:

Вітамін Е. Це потужний антиоксидант, відомий ще як альфа-токоферол. Він відноситься до жиророзчинних речовин, що не осідає у воді і майже повністю зберігається після дії високих або низьких температур. Користь його полягає в захисті організму від передчасного старіння і окислювальних процесів. При дефіциті цього вітаміну страждають волосся, нігті і шкіра, погіршується пам’ять і настрій, порушується робота щитовидної залози.

Вітамін А. Інша його назва «вітамін», він виробляється в організмі з каротину. Це природний антиоксидант, необхідний для нормальної роботи імунної системи, здоров’я волосся, нігтів і шкіри, обміну речовин.

Фосфор. Цей мікроелемент, присутній в пальмовій олії, необхідний для міцного здоров’я кісток, зубів, волосся і м’язів. Важливий він і для роботи мозку, обміну речовин, регенерації клітин. Добова потреба людини в ньому, в залежності від віку, становить 1-3.8 г.

Лауринова кислота. Вона широко використовується для створення мила, кремів і інших косметичних засобів. Це речовина відомо тим, що відмінно справляється з вірусами й патогенними мікроорганізмами. Завдяки йому швидко проходить відчуття голоду, шкіра зволожується, покращується розумова діяльність.

Пальмітинова кислота. Вона відноситься до моно ненасыщенному типу і є однією з найбільш корисних. Ця речовина міститься в підшкірному жирі людини і необхідна для вироблення нервових клітин, зниження артеріального тиску, зменшення кількості холестерину в крові.

Міристинова кислота. Це легкорозчинна речовина, що відноситься до класу насичених жирних кислот. Воно утворює сполуки з іонами кальцію, не всмоктується в кишечнику і виходить назовні разом зі стільцем. Тому суттєвого впливу на здоров’я ця складова продукту не робить.

Важливо! Враховуючи, що у складі пальмової олії найбільше жирних кислот, не варто ним захоплюватися.

Користь пальмової олії

Олія плодів пальми

Цей продукт є потужним антиоксидантом, який благотворно впливає на клітини організму. Він захищає їх від окислення і згубного впливу токсинів, запобігаючи тим самим процеси передчасного старіння. Це джерело корисних ненасичених жирів, які життєво необхідні для нормальної роботи серцево-судинної системи. Особливо це стосується літніх людей, у яких такі проблеми виникають набагато частіше, ніж у молодих.

⇒ Список корисних властивостей пальмової олії виглядає наступним чином:

Добре втамовує голод. Будучи висококалорійним і багатим вуглеводами, продукт пригнічує апетит і швидко дарує відчуття ситості.

Покращує роботу мозку. Оскільки ця олія містить ненасичені жирні кислоти, воно стимулює розумову активність.

Додає сили. Це можливо за рахунок того, що до складу продукту входять тригліцериди, які, потрапляючи в кров, насичують клітини киснем. Таким чином енергії стає більше, поліпшується настрій і підвищується працездатність.

Очищає організм. Олеїнова і лінолева кислоти, яких в продукті досить чимало, необхідні для зниження рівня шкідливого холестерину в крові. Це дозволяє запобігти різні захворювання серця і судин, тромбоз, атеросклероз, інфаркт міокарда, інсульт та інші

Піклується про зір. Для того щоб воно завжди залишалося хорошим, організм повинен постійно отримувати вітамін А. Забезпечити добову потребу в ньому можна вживаючи хоча б по 2 ч. л. масла в день. Це посприяє зміцненню сітківки очей і запобіжить її відшарування, розвиток катаракти та інших офтальмологічних захворювань.

Допомагає при виснаженні організму. Одним з показань до застосування пальмової олії є різка втрата ваги. Набрати його можна за рахунок того, що тут міститься багато калорій, що дають енергію.

Користь пальмової олії безсумнівна в тому випадку, якщо їм не зловживати. Максимальна рекомендована норма в день — не більше 2 ст. л. Причому бажано їсти його в чистому вигляді, використання у випічці і різних продуктах практично повністю знецінює важливість продукту.

Чим шкідлива пальмова олія

Дієтологи налаштовані неприхильно по відношенню до пальмової олії. Своє негативне ставлення до нього вони пояснюють тим, що воно перенасичене шкідливими жирами. У ньому немає ні корисних білків, ні легко засвоюваних вуглеводів. Небезпеку становить і те, що більша частина масел, які продаються, проводиться методом так званого гарячого віджимання. У цьому процесі використовується температурна обробка, під час якої не тільки втрачається практично половина всіх корисних речовин, але і відбувається накопичення в олії концерогенів. Відомо, що ці речовини завдають серйозної шкоди людині — вони провокують зростання новоутворень, розвиток серцево-судинних захворювань, ожиріння і цукровий діабет.

Шкода пальмової олії для серцево-судинної системи

Шкода пальмової олії

На відміну від оливкової і кукурудзяної олії, в пальмової міститься всього лише 10% полі – імононенасичених кислот. Решта — це насичені жири, які, згідно з численними дослідженнями, здатні викликати формування атеросклеротичних бляшок і підвищення рівня холестерину, що тягне за собою розвиток гіпертонії, інфаркту міокарда, інсульту, хвороби Альцгеймера.

При регулярному прийманні цим маслом судини забруднюються, в них накопичуються шлаки і токсини. Все це призводить до їх звуження і стоншування стінок. Внаслідок цього виникають ризики ускладнень у вигляді варикозного розширення вен, утворення тромбів та їх відриву. Небезпечно й те, що таке масло підвищує артеріальний тиск, тому гіпертонікам воно категорично протипоказано.

Чи шкідлива пальмова олія для фігури

Надмірна вага у чоловіка

Це одна із самих калорійних продуктів, в 100 г їх майже 900 ккал. Це 1/3 добової потреби дорослої людини. Мова тут йде тільки про сирий продукт, при тепловій обробці його поживні властивості майже подвоюються. В результаті вживання цієї олії негативно позначається на вазі.

Доведено, що воно порушує обмін речовин, «забиває» кишечник, судини та печінку, не дає провести очищення організму. Все це призводить до збільшення маси тіла, а з часом, якщо нічого не зробити, до розвитку ожиріння.

Шкода пальмової олії для фігури полягає і в тому, що воно погано перетравлюється і засвоюється. Його залишки накопичуються у підшкірно-жировому шарі і призводять до набору ваги. Особливо уважним до цього варто бути тим, хто від природи схильний до повноти.

Шкода пальмової олії для травлення

Печія у дівчини

Цей продукт є дуже важким для шлунка: мало того, що він довго і важко перетравлюється, так ще й нерідко викликає сильну печію. У деяких випадках його вживання призводить до здуття живота, запорів або діареї. Найчастіше це відбувається при гастриті, коліті, дискінезії жовчовивідних шляхів. Він підвищує рівень білірубіну в крові і загальмовує роботу підшлункової залози.

Негативно відбивається цей продукт і на печінці, насичуючи її шкідливими жирами. Це може призвести до жирового гепатозу і навіть цирозу. Речовини, що містяться в ньому, дратують слизову кишечника і шлунка, забруднюють їх, викликають напади болю в животі і підвищують ризик зростання новоутворень.

Такі проблеми можуть виникнути при вживанні як сирої, так і термічно обробленого масла. Але перше все ж не так шкідливо. Порушення обміну речовин і роботи підшлункової залози сприяє розвитку цукрового діабету 1 або 2 типу.

Із-за тугоплавкости масла воно важко перетравлюється і засвоюється організмом, а те, що залишається в результаті цього в організмі, нікуди не виводиться. Таким чином відбувається його інтоксикація, що позначається вже на загальному самопочутті.

Важливо! У деяких країнах заборонений або обмежений імпорт цього продукту, оскільки він вважається небезпечним для здоров’я і навіть викликає залежність, як нікотин або кофеїн.

Особливості застосування пальмової олії в харчуванні

Пальмова олія в кулінарії

Це широко поширений інгредієнт для приготування випічки — пирогів, хліба, тортів, печива і т. д. Нерідко його додають у цукерки для додання їм твердості і збільшення терміну зберігання. Він є основою для виготовлення маргарину, що дозволяє значно здешевити продукт. По суті, це сама справжня харчова добавка, призначена для зміни смакових властивостей того чи іншого продукту.

Часто пальмову олію можна зустріти серед інгредієнтів у складі сухариків, соусів, чіпсів. Іноді на ньому смажать картоплю фрі. Популярна заміна їм інших рослинних масел, оскільки витрачається воно значно економніше. Не виключається використання цього інгредієнта навіть у створенні дитячого харчування і різних напівфабрикатів.

Головне завдання пальмової олії — поліпшити товарний вид продуктів і їх смакові якості, збільшити термін придатності і зменшити вартість. Незважаючи на свою значну шкоду для здоров’я, у харчовій промисловості-це один з головних консервантів. Він стійкий до температурних впливів, практично не має запаху і смаку, легко поєднується з усіма продуктами.

Олія плодів масляної пальми в сирому вигляді відмінно доповнює свіжі салати з овочів і фруктів. Продукт, отриманий методом гарячого віджимання, можна використовувати для смаження, варіння, тушкування, запікання. На ньому виходить відмінна зажарка для перших страв і різних соусив.

⇒ Ось кілька цікавих рецептів з пальмовою олією:

Запіканка. Додайте в холодну воду (2-3 л) сік одного лимона і промийте в них молодих крабів (не більше 300 м). Після цього налийте на розпечену сковороду олію і обсмажте цей інгредієнт. Поки він буде готуватися, подавіть часник 5 зубчиків) і додайте його до крабам. Тепер посоліть і поперчіть суміш, сюди ж викладіть нарізану кільцями цибулю, подрібнену моркву і перець (по 1 шт.). Далі просто добре протушкувати масу під кришкою 20-30 хвилин і перед вимиканням додайте 2 ст. л. пальмової олії.

Рагу. Очистіть і наріжте цибулю (1 шт), моркву (1 шт), солодкий перець (1 шт.), часник (5 зубчиків) і облиті окропом помідори (2 шт.) Далі обсмажте все це в пальмовому маслі, залийте водою і тушкуйте під кришкою 15-20 хвилин. Перед вимиканням конфорки додайте в блюдо подрібнений базилік, сіль, чорний мелений перець, селера і цукор за смаком. Подають холодним.

Фаршировані баклажани. Помийте їх (4 шт.), розріжте навпіл, вийміть середину і потримайте в теплій, солоній воді 10 хвилин. Це необхідно для того, щоб пішла гіркота. Далі промийте, почистіть і подрібніть печериці (600 г), помідори (4 шт.), часник (4 зубчики) і цибулину (1 голівку). Все це потрібно спочатку обсмажити у великій кількості пальмової олії, після чого використовувати в якості начинки для баклажанів. Потім їх слід запекти в духовці і прикрасити натертим сиром.

Закуска. Натріть очищений корінь імбиру, якого повинно бути не більше 2 ст. л. часник (2 зубчики). З’єднайте їх з соком половинки лимона, 1 ст. л. подрібнених волоських горіхів, пальмовою олією (3 ст. л.), перцем і сіллю за смаком, бальзамічним оцтом (2 ст. л.). Тепер вимийте і наріжте кружечками огірки (5-6 шт.), а потім викладіть їх на тарілку, прикрасивши шпинатом і полив готовим соусом.

⇒ Дивіться відео про пальмову олію:

Буде просто несправедливо назвати цей продукт марним, він дійсно допомагає зміцнити здоров’я і відчути себе краще. Але це тільки в тому випадку, якщо вживати його безпечно і тільки в сирому вигляді. При цьому не варто забувати, що він являє собою джерело жирів, які погано розщеплюються і виводяться з організму. Тому, виходить, що користь і шкода пальмової олії майже однакові.

«Автор, редактор» Інна 137 публікації
Мене звуть Інна Мирна. Мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.