М’язова атрофія чотириголового м’яза стегна

атрофія м'язів

Ваш квадріцепс складається з чотириголового м’яза в передній частині ноги і допомагає вам піднімати коліно. Якщо ви якийсь час не використовуєте цю частину тіла, у вас може наступити стан, зване атрофією м’язів, коли ваші м’язи зменшуються і втрачають тонус. Атрофія чотириголового м’яза найчастіше виникає після операцій на коліні, травми або стає природним результатом старіння, але ви не зобов’язані в цих випадках лежати без діла: ви можете виконувати вправи для зміцнення м’язів стегна. Тим не менш, ви повинні порадитися з лікарем перед початком будь-яких тренувань.

Причини атрофії

Вираз «використовуй, щоб не втратити» має пряме відношення до атрофії м’язів, тому що незадіяні м’язи з часом зменшуються. Вибір правильних вправ для вашої чотириголового м’яза в першу чергу залежить від причини її атрофії. Наприклад, в деяких випадках атрофія м’язів відбувається з віком через те, що хворі суглоби змушують вас вести малорухливий спосіб життя, а також через зниження рівня гормонів, необхідних для підтримки м’язової функції. Крім цього, причиною атрофії може стати операція на нозі, після якої ви не можете використовувати м’язи стегна. В цьому випадку ви повинні використовувати реабілітаційні вправи, щоб запобігти впливу атрофії. Ці вправи будуть включати руху з меншою амплітудою, ніж вправи при атрофії в результаті старіння.

Причини атрофії

Післяопераційна реабілітація мязів

Відразу після операції на коліні ваш лікар або фахівець з реабілітації може вам порекомендувати спеціальні вправи для зміцнення м’яза стегна. Вони будуть включати мінімум рухів, але вбережуть ці м’язи від атрофії. Існує безліч таких вправ. Для виконання одного з них сядьте, витягнувши ноги. Чи не піднімаючи ніг, напружте м’язи стегна, прагнучи підтягти колінну чашечку до тіла. Затримайтеся в такому положенні на 10 секунд, потім розслабтеся. Зробіть 10 повторів на кожній нозі. Інша реабілітаційне вправу полягає в піднятті витягнутої ноги в сидячому положенні, при цьому ви активуєте м’язи стегна, щоб підняти ногу на кілька сантиметрів від землі. Протримавши ногу в піднятому положенні 5-10 секунд, опустіть її і повторіть вправу по 10 разів кожною ногою.

Вправи для літніх людей

Якщо атрофія м’язів стегна стала результатом вікових змін, ви можете виконувати вправи для зміцнення м’язів в сидячому положенні. Зручно сядьте на стілець і покладіть згорнуте банний рушник під стегна на край стільця для опори. Повільно піднімайте ногу, зупиняючись, щоб не дати коліну застигнути в одному положенні. Також повільно опустіть ногу і повторіть 10-15 разів, потім поміняйте ногу.

Серцево-судинна активність

Деякі вправи для серцево-судинної системи не тільки зміцнять серце, але і допоможуть боротися з атрофією м’язів стегна. Прикладом може бути ходьба, при якій задіюється квадріцепс, щоб переставляти ноги. Іншим прикладом може стати стаціонарний велотренажер, який змушує працювати м’яз стегна, але при цьому ви можете не побоюватися купин і ям на трасі або велодоріжці.

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.