Лікувати нежить або не лікувати?

Статистика стверджує, що середня людина відчуває «принади» нежиті на собі до 10 разів протягом року. Якщо порахувати, виходить, що в цілому на протязі життя вона може майже три роки проходити з закладеним носом. Якщо це так, варто серйозно задуматися, чи потрібно лікувати нежить, або можна почекати, коли він сам собою зникне?

Фахівці в один голос стверджують, що небезпечно доводити нежить до занедбаного стану. Позбавлятися від нього необхідно. Не варто виправдовувати свою бездіяльність розхожою фразою: «якщо лікуєш нежить, він проходить за тиждень, а то й лікуєш – за 7 днів». Густий слиз і пересохла слизова – це благодатне середовище для розмноження шкідливих мікроорганізмів. Людина з закладеним носом дихає ротом, що призводить до подальшого пересихання слизових оболонок, формування бронхіту.

Досить себе обманювати

Нерідкі такі неприємні наслідки запущеного нежитю, як гайморит, хронічний риніт, отит, синусит. Якщо не хочете ускладнювати собі життя – лікуйте нежить. Варто, щоправда, знати, що цей стан не класифікується як захворювання, а є симптомом будь-якої внутрішньої патології. Надмірне виділення рідини з носових пазух може бути ознакою ГРВІ або алергічною реакцією на що-небудь.

Тому лікування цього стану передбачає не тільки усунення його проявів, а й вплив на причини: алергени, віруси і т.п.

Що потрібно робити при виникненні нежиті?

Приготуйте теплу воду з невеликою кількістю морської солі, промивайте нею ніс. Розчин робиться з розрахунку 1 / 3 ч.л. на 100мл води. Потрібно добре висякатися, набрати в шприц приготований розчин, обережно ввести його в ніс і сказати: «ку-ку». Ця процедура поліпшить кровопостачання в дихальних шляхах, зволожить слизові носа, змиє накопичене на них виділення, хвороботворні організми, очистивши прохід між внутрішнім носом і пазухами. Можна такі промивання робити вже готовими розчинами морської солі ( «Аквамаріс»).

При нежиті обов’язково рясне тепле пиття!

Якщо ви не схильні до алергічних реакцій, добре проводити інгаляції протягом 10-12 хв. Для цих цілей прекрасно підходять м’ятна, евкаліптова і лимонне ефірні масла, бальзам «Зірочка», настої материнки, ромашки, м’яти.

Добре від нежиті «працює» такий народний засіб:

  • змішали 1 частина меду з 1 частиною соку алое і такою ж кількістю кухонної солі, промокнули в суміші ватяні турундочки, ввели їх в носові пазухи. Пектиме, тому тримати стільки часу, скільки здатні витерпіти – максимально 10 хв.

Якщо у вас ніс дуже закладений, не намагайтеся з усіх сил вдихати і видихати повітря – це призводить до травм слизової, посиленню запалення.

закладений ніс

Прогрівати ніс і пазухи можна тільки при початкових проявах риніту – це буде покращувати кровопостачання слизових оболонок, зменшить набряк. Однак якщо вже почалося розмноження мікробів, прогрівання буде прискорювати цей процес, що може привести до синуситу і гаймориту.

Користуйтеся одноразовими носовими хустками, так як тканинні хустки після першого ж використання є збіговиськом мікробів, тому неприпустимо їх подальше застосування.

Нерідко використовують судинозвужувальні препарати, які поліпшують носове дихання, ось тільки не варто застосовувати їх більше трьох-чотирьох днів, щоб не виникли проблеми зі слизовими оболонками: ті, хто постійно використовує такі препарати, мають постійно закладений ніс, що провокує у них головний біль, проблеми з пам’яттю і концентрацією уваги.

Подивіться це відео про особливості використання судинозвужувальних препаратів:

Коли нежить стає небезпечним?

Звертайтеся до лікаря, якщо у вас з’явилися такі симптоми:

  1. виділення з носа придбали зелений колір, стали в’язкими, густими – це сигнал їх бактеріальної природи;
  2. виділення з носових пазух відсутні або незначні, проте тривалий час відчувається закладеність носа;
  3. виділення з носа з гнійним вмістом не припиняються, супроводжуються болем в переніссі, в зоні чола, очей, щік;
  4. крім нежиті спостерігаються головні болі, больові відчуття у вусі, підвищення температури;
  5. ви страждаєте від рясного виділення слизу в носових пазухах вже два тижні, при цьому постійно чхаєте – цілком можливо, так проявляє себе алергічний риніт. В такому випадку необхідно поміняти тактику лікування.

Не варто чекати, коли нежить перетвориться на величезну проблему, що забирає у вас на своє рішення час, сили і гроші. Важливо і потрібно його лікувати при перших же проявах, щоб звільнити час для більш корисних і цікавих справ.

Будьте здорові!

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.