Лікування плечового суглоба

Чому болить плечовий суглоб, як виглядають найпопулярніші способи його лікування. Які народні засоби, продукти, фізіопроцедури, медпрепарати вам допоможуть. Можливості хірургії.

§ Зміст статті:

 1. Чому болить
 2. Способи лікування
 3. Препарати і застосування
 4. Масаж
 5. Фізиотерапія
 6. Бальнеотерапія
 7. Народні засоби
 8. Вправи
 9. Дієта
 10. Операція

Плечовий суглоб – це те, що забезпечує велику рухливість верхніх кінцівок. Всього їх у людини два, кожен з них розташовується між лопаткою і верхніми ребрами в області грудей. Саме вони є найбільш «вільними» серед всіх суглобів, що загрожує травмами, забоями і різними ревматологічними захворюваннями.

Чому болить плечовий суглоб

Чому болить плечовий суглоб

Неприємні відчуття в цій області можуть бути пов’язані з перевантаженням плеча під час занять спортом. Іноді вони є наслідком інфекційних захворювань у вигляді ангіни, червоного вовчака, гепатиту або ВІЛу. Позначитися на стані рухомих сполучень кісток здатний і дефіцит важливих для організму речовин – кальцію, заліза, магнію і т.д.

Серед так званих першопричин болю в плечовому суглобі можна виділити тендиніт, що характеризується запаленням і дистрофічними змінами в тканинах. Нерідко болі дає бурсит, при якому виникає набряк суглобової сумки. Не варто списувати з рахунків і остеопороз, більше відомий як порушення обміну кальцію в кістках, що призводить згодом до патологічної їх деформації.

У рідкісних випадках діагностується ревматоїдний, інфекційний або подагричний артрит, коли в синовіальній оболонці виникає вогнище запалення. Іноді має місце і руйнування хрящового прошарку, зване в медичній практиці артрозом плечового суглоба. Ще одна з можливих і куди більш реалістичних причин – неврит плечового нерва.

Якщо мова йде про різкий і раптовий біль, то цілком ймовірно, що відбулося розтягнення сухожиль, вивих або навіть перелом.

Способи лікування плечового суглоба

Перш за все потрібно провести ретельну діагностику, що включає в себе рентген, КТ, УЗД і при необхідності МРТ. В обов’язковому порядку здаються аналізи крові, як загальний, так і біохімічний. Далі ревматолог, травматолог або ортопед складає індивідуальну схему терапії, яка зазвичай включає в себе прийом різних медичних препаратів, носіння на плечовому суглобі бандажа, використання народних засобів, проведення фізпроцедур. Особливе місце в цьому всьому займає масаж.

Медичні препарати та застосування для плечового суглоба

Таблетки баралгін

Успішний результат можливий тільки при комплексній терапії, заснованій на прийомі препаратів, що пригнічують запалення, усувають біль, що поліпшують кровообіг, знімають спазм м’язів і нормалізують роботу нервової системи. Все це, в залежності від призначення окремих засобів, можна вживати, коли болить плечовий суглоб, як всередину, так і використовувати для ін’єкцій або розтирань.

Для того щоб лікування було успішним, необхідно використовувати ряд певних препаратів:

 • Болезаспокійливі. Можна приймати Баралгін, Реопірин і Анальгін. Зазвичай достатньо 1-2 таблеток, випитих за раз, постійно приймати їх не рекомендується. Якщо це не допомагає, переходять на більш сильні препарати, наприклад, Кетанов. Також можна вводити внутрішньовенно новокаїн і Лідокаїн. Зовнішнє лікування включає в себе обробку плеча маззю «Фіналгон».
 • Судинорозширювальні. З цією метою призначають Трентал, Еуфілін, Серміон. При невриті лицьового нерва і порушення кровообігу п’ють Папаверин.
 • Протисудомні. Для зняття спазму м’язів потрібні антиконвульсанти у вигляді габапентину або Прегабалін-Ріхтер.
 • Протизапальні. Серед них найбільш ефективні кортикостероїди, введені всередину хворого суглоба або такі, що приймаються перорально. Найпопулярнішими і доступними є препарати «Флостерон», «Преднізолон», «Дипроспан» і «Кеналог». Для зовнішнього застосування підходить гель «Хондроксид», мазь Гепаринова і Вишневського.
 • Хондропротектори. Їх застосовують в комплексній терапії остеоартритів і тендінопатіі. Дітям старше 12 років і дорослим прописують Дону, Терафлекс, жабій камінь і артрит на основі глюкозаміну і хондроітинсульфата. Для внутрішньосуглобового введення використовують натуральний препарат Алфлутоп.
 • Препарати, які поліпшують провідність нервових імпульсів. Стан полегшують вітаміни групи B, внутрішньом’язові уколи Прозерину, Нейромідину  і Галантаміну. Все це актуально, тільки якщо біль викликає затиснутий нерв.
 • Заспокійливі. Найчастіше їх призначають тільки при так званому тунельному синдромі. Широко практикується використання Дулоксетин Канону і Венлафаксина. Дози поступово збільшують протягом двох тижнів, після чого роблять перерву. Самостійне призначення антидепресантів не рекомендується.
 • Міорелаксанти. До цієї групи належить Катадолон, Мідокалм, Сирдалуд, Баклосан, які п’ють перед сном для розслаблення м’язів і зняття болей.

Масаж плечового суглоба

Масаж плечового суглоба

Починається він з акуратних, м’яких погладжувань долонями передпліччя. Далі йдуть повільні розтирання для поліпшення кровообігу. Після цього добре розминають проблемну область пальцями. Так виглядає підготовка до основного етапу, під час якого масажист робить руками кругові рухи над голівкою плечової кістки.

Сенс другого етапу полягає в опрацюванні глибоко лежачих кісток, для чого фахівець, впираючись вказівним і великим пальцями в шкіру, сильно на неї натискає. Потім її затискають по кілька сантиметрів і відводять в сторони, домагаючись зсуву хрящів у напрямку до акромиону.

Закінчується масаж плечового суглоба черговим розтиранням шкіри для відновлення нормальної циркуляції крові і усунення защемлення нерва, якщо воно сталося. Далі пацієнта просять встати і покрутити плечима по колу, за годинниковою стрілкою. В цей час не повинно відчуватися ніяких обмежень рухової функції і болю.

Для поліпшення ефекту ковзання можуть застосовуватися спеціальні олії – лавандова, ромашкова, м’ятна, шавлієва, майоранова.

Фізіотерапія при проблемах з плечовим суглобом

Фізіотерапія плечового суглоба

Після усунення сильного болю в плечовому суглобі лікування грунтується на магніто-, лaзepo- і діадинамотерапії, УВТ, фонофорезі. Їх цілком можна використовувати як окремо, так і поєднувати. Прийом веде фізіотерапевт в спеціальному кабінеті.

Кожна з використовуваних фізіопроцедур має свої особливості:

 1. Лaзepoтepaпія. Цей метод вибирають при остеоартрозі, підвищеній чутливості нервових корінців, сильних болях і порушеному кровообігу в суглобової сумці. На проблемну область впливають світловим променем різної довжини протягом декількох хвилин. За один курс проводиться 15 процедур, на кожну з них йде близько 10 хвилин.
 2. УВТ. Розшифровується вона як ударно-хвильова терапія, яку практикують для лікування артрозу і артриту плечового суглоба, переломів і ударів. Суть її полягає в проникненні в проблемні суглоби на достатню глибину акустичних хвиль, що впливають на болючі точки. Один курс складається з 5-7 сеансів, залежно від складності стану пацієнта. Оптимальна періодичність проведення процедур – кожні 2-3 дні.
 3. Магнітотерапія. Це досить ефективний і безпечний метод альтернативної медицини, що має на увазі застосування статичного магнітного поля. Вплив на хрящ виявляється вторинним, через поліпшення обмінних процесів в тканинах, нормалізацію роботи нервової та імунної систем. Такий спосіб дуже корисний при ударах і плечелопаточному періартриті.
 4. Діадинамотерапія. Це відносно новий спосіб того, як лікувати плечовий суглоб ефективно. Зміст даного методу імпульсної терапії полягає у впливі на проблемні ділянки електричним струмом частотою від 50 до 100 Гц. Цей спосіб набуває важливості при сильному больовому синдромі, травматичних ушкодженнях і дегенеративних змінах в хрящах. Ремісії можна домогтися приблизно через 7 сеансів, кожен з яких триває по півгодини.
 5. Фонофорез. Він дозволяє ввести знеболюючі та протизапальні ліки під шкіру швидко і в повному обсязі під впливом ультразвукових хвиль. Найчастіше використовується гідрокортизон.

Бальнеотерапія при лікуванні плечового суглоба

Вана при лікуванні плечового суглоба

Тут мається на увазі прийом спеціальних лікувальних ванн, які надають виражену протибольову і протизапальну дію, їх наповнюють або сірководнем, або радоном. З їх допомогою поліпшується живлення хрящів, активізується регенерація тканин, відновлюється кровообіг, проходять болі і усувається запалення плечового суглоба.

Ванни приймають при температурі носія від 30 до 35 ° С. Для отримання бажаного результату робити це потрібно по 10-15 хвилин за сеанс, яких потрібно на курс лікування близько десяти.

Після відвідин ванни або ще під час виконання процедури можуть виникнути побічні ефекти у вигляді легкої сонливості, поколювання в кінцівках, яскраво вираженого почервоніння шкіри. Все це зазвичай проходить без сторонньої допомоги протягом дня.

З метою усунення болю в плечовому суглобі лікування проводять за допомогою прийому душу Шарко. Для нього характерний різкий контраст температури водяних струменів – перехід від + 20 ° C до + 4 ° С. Вони подаються з відстані приблизно 3-х метрів протягом декількох хвилин. Лікування проводиться поетапно, через кожні 2-3 дні, курс складається з 10-15 процедур.

Народні засоби для лікування плечового суглоба

Народні засоби лікуваня суглобів

У список корисних інгредієнтів входить свинячий жир, віск, прополіс, муміє, морська сіль. Все це і багато іншого використовують для приготування домашніх мазей, настоїв, відварів, компресів і ванночок. Перед зовнішнім застосуванням того чи іншого складу рекомендується нанести його на шкіру для виявлення алергічної реакції. Змащена ділянка не повинна почервоніти. Якщо ж це трапиться, то даний засіб використовувати не можна.

Найбільш популярні рецепти лікування плечових суглобів в домашніх умовах виглядають так:

 • Мазь. Розтопіть на водяній бані свинячий жир (50 г) і прополіс (10 г). Потім з’єднайте ці компоненти і нанесіть масу на хвору область. Залиште засіб на 15-20 хвилин, бажано під плівкою, щоб створити ефект тепла.
 • Розтирання. Для цього рекомендується використовувати розчин муміє, при приготуванні якого даний інгредієнт (2 г) потрібно залити водою (100 мл). Далі змочуйте в цьому складі ватний диск і протирайте їм шкіру.
 • Компрес. Перед сном розчиніть морську сіль (50 г) в окропі (500 мл), остудіть суміш і змочіть в ній марлевий відріз, складений в 4 шари. Потім прикладіть його до плеча, обмотайте бинтом і залиште на ніч.
 • Настій. Змішайте листя м’яти перцевої, корені кульбаби і насіння петрушки (по 2 ч. Л.) І залийте їх кип’яченою водою (500 мл). Залиште склад до ранку, після чого процідіть і пийте по 3 ст. л. перед сніданком протягом двох місяців.

Зверніть увагу! Після нанесення на шкіру будь-якого ефективного народного засобу для плечового суглоба її рекомендується трохи помасажувати.

Вправи для лікування плечових суглобів

Вправи для лікування плечових суглобів

Гімнастика дозволяє запобігти загостренню ситуації, опрацювати проблемні ділянки, посилити кровообіг і поліпшити загальне самопочуття. Заняття необхідно проводити за 2 години до їжі або через такий же час після неї. ЛФК повинна займати від 5 до 10 хвилин в день. Зарядку можна робити, якщо є сильні болі або діагностовані вивихи і тим більше переломи.

Ось кілька найпростіших, але при цьому досить корисних вправ:

 1. Станьте спиною до стіни, щоб лопатки повністю її торкалися. Потім на вдиху відводите їх ще далі назад так далеко, як вийде. Намагайтеся при цьому, щоб в області грудей утворився хороший прогин.
 2. Стоячи рівно і тримаючи руки опущеними уздовж тіла, обертайте плечима по колу, спочатку вперед, а потім назад. Повторюйте ці рухи з гімнастики для плечового суглоба протягом 1-2 хвилин.
 3. Сядьте на стілець боком до спинки і захопіть її спочатку правою рукою. Тримайте в цей час спину рівною, не нахиляйтеся вперед. Тепер починайте повільно витягати корпус тіла до стелі, опускаючи лопатки до підлоги. Зафіксуйте це положення на 30 секунд, видихніть і виконайте все те ж саме, тільки вже з лівою рукою.
 4. Ляжте на спину з рівними ногами і руками, складеними уздовж тіла, а потім візьміть в останні поважчувачі вагою не більше 0.5 кг. Після цього без поспіху піднімайте їх вгору, проносячи над головою прямо до підлоги. Повторіть цю дуже корисну для плечового суглоба вправу 5-6 разів.

Дієта при проблемах з плечовим суглобом

Дієта при проблемах з плечовим суглобом

Лікарі одностайні в важливості риб’ячого жиру для відновлення структури хрящових тканин і зняття запалення суглобової сумки. Його можна вживати як окремо, так і отримувати, з’їдаючи червону рибу, особливо лососеві черевця.

Величезне значення мають і антиоксиданти, що надходять в організм разом зі свіжими овочами та фруктами. Капуста, морква, цибуля, перець – все це і багато іншого бореться з дією вільних радикалів.

При артриті потрібно включати в меню продукти з протизапальним ефектом. Одними з найбільш ефективних серед них є ананас і гранатовий сік. Якщо захворювання має інфекційне походження, роблять упор на вітамін C, багатими джерелами якого вважаються всі цитрусові, болгарський перець і зелень.

До небезпечних продуктів, які в обов’язковому порядку слід прибрати з меню, відноситься все те, що містить трансжири. Такою є різна магазинна випічка і фастфуд.

Операція на плечовому суглобі

Операція на плечовому суглобі

При частковій його зношеності рекомендується проведення однополюсного ендопротезування, що дозволяє замінити головку плечової кістки. Таким чином вдається відновити рухливість плеча і усунути хворобливі відчуття.

Найбільш безпечним і простим способом вирішення проблеми є артроскопія. Це малоінвазивна операція на плечовому суглобі, під час виконання якої під місцевим наркозом робиться кілька невеликих проколів. Через них в тканини вводиться мінікамера і під наглядом лікарів здійснюється висічення уражених ділянок.

Ще один спосіб усунення болю – це штучне формування анкілозу при проведенні артродеза. Він може виконуватися декількома способами – компресійним, позасуглобовим верхнім і внутрішньосуглобовим. Завдяки цьому створюються оптимальні умови для зрощування оброблених пошкоджених суглобів.

Що робити, якщо болить плечовий суглоб – дивіться на відео:

Грамотне лікування плечового суглоба не гарантує повного одужання, його метою є максимальне відновлення працездатності, усунення сильних болів і профілактика можливих ускладнень.

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.