Молочниця: симптоми, причини і лікування

Таке захворювання як молочниця добре знайоме дуже багатьом. Воно чіпляється до малюків, до дорослих, і до жінок та чоловіків. Його збудник – це дріжджоподібні грибки з роду Candida, які, взагалі кажучи, постійно присутні на здоровій шкірі. Але якщо імунна система дає якийсь збій, грибок переходить в агресивну форму і починає нестримно розмножуватися – це і є молочниця, або кандидоз.

кандида в чашці Петрі

Кожен, хто страждає від молочниці, бажає скоріше від неї позбутися. Це цілком зрозуміло – захворювання дуже неприємне, приносить людині безліч незручностей і страждань. Сучасна медицина має у своєму розпорядженні досить сильними препаратами, які здатні викликати масову загибель грибка. Здавалося б, все чудово – чим швидше загине Candida, тим швидше очистяться слизові та шкіра, зникнуть свербіж і печіння, піде неприємний запах, який доставляє стільки моральних страждань. Але тут пацієнт може зіткнутися з абсолютно несподіваною і дуже серйозною проблемою.

Справа в тому, що грибок Candida – це організм. Молочниця (кандидоз) означає, що грибок сильно розрісся, тобто його клітини стали дуже численні, а маса досить велика. Раптова загибель цього організму призводить до вивільнення гігантської кількості токсинів (їх понад 70 видів) і антигенів. Поява цих речовин в організмі людини може викликати сильну імунну відповідь, яка називається реакцією Яриша-Герксхаймера. Реакція супроводжується сильною нудотою, болем у всьому тілі, прискореним серцебиттям, ознобом, підвищенням температури, падінням артеріального тиску.

Але і це ще не все. Масова загибель грибка вивільняє нейротоксин ацетальдегід в таких кількостях, що це може серйозно порушити роботу мозку, вивести з ладу ендокринну, дихальну та імунну системи.

Раптове відмирання грибка також перевантажує печінку, кишечник і нирки, так як саме цим органам доводиться знешкоджувати і виводити гігантську кількість найнебезпечніших отрут, що утворюються при цьому процесі.

Все це загрожує пацієнтам, у яких молочниця протікає у важкій формі (тобто грибок сильно розрісся). Якщо ж хвороба має легку і середню форму тяжкості, занадто швидке знищення Candida теж, як правило, викликає неприємні симптоми. Токсинів при цьому утворюється менше, і вони не можуть серйозно загрожувати здоров’ю, але все одно людині доведеться зіткнутися з наступним:

  • головний біль, запаморочення, незвичайна втома;
  • нудота;
  • здуття живота, діарея, запор;
  • болю в м’язах і суглобах;
  • свербіж всього тіла, висип;
  • озноб, рясний піт;
  • опухле горло.

У найлегших випадках реакція на масову загибель грибка буде схожа на звичайну застуду.

Реакція Яриша-Герксхаймера – це ще одна серйозна причина, чому не можна займатися самолікуванням грибкової інфекції. Якщо пацієнт приймає занадто багато протигрибкового препарату, то, по-перше, він стикається з побічною реакцією на самі ліки (а всі протигрибкові медікаменти – це найсильніші отрути), і по-друге, в разі успішної перемоги над грибком починається реакція на його відмирання, яка може навіть стати загрозою для життя.

Якщо лікування молочниці проводить лікар, він враховує всі ці нюанси та підбирає дозу препарату таким чином, щоб не викликати катастрофічну реакцію. Лікування при цьому затягується, але нічого не поробиш.

Під час лікування молочниці пацієнтам обов’язково потрібно дотримуватися дієти, яка максимально полегшує роботу печінки і нирок. Якщо немає протипоказань, лікарі можуть призначити прийом розторопші або її препаратів. Ця рослина благотворно позначається на стані печінки. Але якщо пацієнт страждає на жовчнокам’яну хворобу, то розторопша може бути протипоказана.

Якщо грибок раптово бурхливо реагує на лікування та починає масово відмирати (таке теж буває), тоді лікар призначає спеціальні глюкокортикоїдних препаратів, що зменшують прояви реакції і захищають органи від ушкодження. Також призначаються процедури, що прискорюють виведення отрут з організму: питний режим, сауна, масаж. Все це підбирається в індивідуальному порядку.

Перед тим як займатися лікуванням – проконсультуйтеся з лікарем!

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.