Лікування бородавок: причини та способи видалення

Лікування бородавок

Що таке бородавки, їх види і  чому вони з’являються. Способи, які пропонує офіційна медицина для видалення бородавок. Лікування утворень на шкірі народними методами.

§ Зміст статті:

 1. Опис
 2. Основні причини
 3. Як позбутися бородавок
 4. Медичні препарати
 5. Імунотерапія
 6. Народні засоби від бородавок
 7. Випалювання
 8. Хірургічне видалення

Вірусні бородавки або папіломи — це патологічні епідермальні новоутворення, які формуються в шкірному покриві при впровадженні або підвищенні активності вірусу папіломи людини. Після проникнення патогенного агента шипуватий шар епідермісу товстішає, сосочки шкіри подовжуються, та розвивається гіперкератоз. Папіломовірусом заражені близько 90% людей на всій Земній кулі налічується понад 100 штамів патогенних мікроорганізмів, що відрізняються за онкогенною системою. Шкірні ураження викликають типи ВПЛ: 1-5, 7-10, 12, 14-15, 17, 19-24. Інфекція передається від носія, велика ймовірність впровадження при ураженнях шкірного покриву.

Опис вірусних бородавок

Вірусна бородавка

Спочатку бородавки є доброякісними утвореннями, малігнізація відбувається вкрай рідко.

Розрізняють наступні типи бородавок:

Звичайні. Освіти безболісні, опуклі, майже круглі, поверхня шорстка, розміри 3-10 мм в діаметрі, зростання назовні, кольору від тілесного до коричневого або бурого. Локалізуються переважно на тильній частині долоні, між пальців, рідше — на обличчі та волосистої частини голови.

Підошовні. Освіти болючі, бо проростають не тільки назовні, але і всередину. Бородавки являють собою пучки ниткоподібних сосочків, навколо яких утворюються рогові валики. При пошкодженні кровоточать.

Плоскі. Інші назви — ювенільні або юнацькі. Це дрібні вузлики не більше 3 мм в діаметрі, підносяться над шкірою незначно. Поверхня може бути полігональною, круглою, кольору від тілесного до трохи жовтуватого. Локалізація — як у звичайних, так і на згинальних поверхнях кінцівок.

Аногенітальні та періанальні. Це венеричні або гострокінцеві кондиломи. З’являються на слизовій вульві та шкірному покриві навколо піхви, у чоловіків на статевому члені — голівці або вуздечці, навколо уретри. Передаються статевим шляхом, інкубаційний період — до півроку. Виглядають як суцвіття цвітної капусти, складаються з ниткоподібних епітеліальних розростань, м’які на дотик, дотико-болючі.

Папіломатоз гортані. Зустрічається досить рідко. Зростання папілом може перекрити просвіт гортані та спричинити дихальну недостатність. Новоутворення множинні, м’які, колір рожевий або червоний.

Розеольозний питиріаз. Плоскі плями, трохи виступають над поверхнею шкірного покриву, являють собою ерозії яскраво-червоного кольору.

Бородавчаста эпідермодисплазія. Це плоскі бородавчасті плями, які утворюються дуже рідко.

Висока небезпека злоякісного переродження у гострокінцевих кондилом. При розростанні новоутворень відчувається свербіж шкіри. Ускладнення — можлива кровотеча при ушкодженні або вторинне інфікування бактеріальною або грибковою інфекцією.

Основні причини появи вірусних бородавок

Потовиділення у жінки

Носії поширюють ВПЛ незалежно від форми існування інфекції в організмі — активною або пасивною. Впровадження папіломовірусу може відбуватися безсимптомно.

Зростання новоутворень провокують такі фактори:

 1. Зниження імунного статусу з різних причин: при переохолодженні, на тлі різних захворювань гострих і хронічних, при гормональних змінах й вагітності, та старінні.
 2. При ушкодженні шкірного покриву, наприклад, при мікротравмах під час епіляції та депіляції.
 3. Із-за гіпергідрозу — підвищеного потовиділення, викликаного порушенням роботи нервової системи, центральної або периферичної.
 4. Недотримання правил особистої гігієни та зневага доглядом за собою.
 5. Занадто ретельний догляд за собою, постійне використання миючих засобів. У цьому випадку порушується кислотно-лужний баланс шкірного покриву й слизової із-за знищення корисної флори.
 6. Діти можуть заразитися під час пологів, при проходженні по статевих шляхах.
 7. Дорослі заражаються під час сексу при орально-генітальних контактах.

У зоні ризику-пацієнти, які проживають в несприятливих соціальних умовах, при недоліку харчування або неповноцінному раціоні. Погіршує стан несприятлива екологічна система, зловживання шкідливими звичками, до яких відносяться куріння, пристрасть до алкоголю або наркотиків.

Як позбутися від вірусних бородавок

Лікування бородавок починають після постановки діагнозу. Звертаються до дерматолога або венеролога. Проводять зовнішній огляд, а якщо потрібно — гістопатологічні дослідження.

Лікування вірусної бородавки на пальці медичними препаратами

Супер чистотіл

Шкіра на руках ніжна, тому для лікування необхідно вибирати засоби, які не травмують навколишні тканини та не викликають ушкодження.

Використовуються медичні препарати місцевої дії:

Супер чистотіл. У складі засобу екстракт чистотілу, сполуки натрію — хлорид, гідрокарбонат і гідроксид. Опіку не викликає, комплексний вплив інгредієнтів зупиняє активність ВПЛ та відновлює малюнок шкірного покриву. Тривалість нанесення — 3-5 днів. Дитячий вік, вагітність — протипоказання. Перед використанням навколишні тканини змащують дитячим кремом, вазеліном або іншої жирної субстанції.

Саліцилова кислота. Досить дешевий засіб, випускається в розчині. Руйнує поверхню рогового шару епідермісу та скорочує активність ВПЛ. Більш м’який вплив саліцилово-цинкова паста. Можна використовувати для видалення вірусних бородавок у дітей та при вагітності. Курс лікування — 7-14 днів. Найзручніше зробити наклейку з пластиру, видаливши клейкий шар у місці, де знаходиться безпосередньо новоутворення. Капають з піпетки. Концентрація — 7-10%.

Криофарма. Випускається в зручній формі, флакончик заповнений сумішшю газів пропаном. До місткості програми набір аплікаторів. Флакон розрахований на 5 процедур заморожування — саме стільки потрібно, щоб видалити новоутворення на пальці. Розпилювач підносять до бородавки й натискають 30-40 секунд. Відчуття — легке пощипування.

Ляписний олівець або йод. Ці препарати слід застосовувати достатньо довго, але вони не мають протипоказань у дітей та під час вагітності, не викликають болючості при використанні та серйозних опіків як наслідків. Антисептичну дію.

Вищеописана методика ефективна при юнацьких бородавках або наростах, які починають формуватися.

Лікування вірусних бородавок на стопі з допомогою імунотерапії

Лікування вірусних бородавок

Для усунення наростів на стопі використовують препарати, що підвищують місцевий імунітет та активують природний захист організму.

До цієї групи лікарських засобів належать:

 1. Іміквімод. Стимулює вироблення альфа-інтерферону. Аналогами засобу є креми Алдара, Зиклара, Кераворт. Для відновлення місцевого імунітету наносять на уражену область 1 раз на 48 годин. Ногу розпарюють, просушують, обробляють антисептиком та роблять пов’язку, яку міняють раз в 10 годин. Можна застосовувати для лікування плоских бородавок на руках, на геніталії НЕ наноситься.
 2. Фторурацил. Спочатку засіб розроблено як протираковий, але також пригнічує активність ВПЛ. Наносять на бородавку аплікатором. Тривалість застосування визначається індивідуально.

Свіжі бородавки, які тільки з’являються, обробляють препаратами, що підвищують місцевий імунітет — Оксоліновою маззю або лейкоцитарним людським інтерфероном (випускається у вигляді порошку, розфасованого в ампули). Ефективність лікування невисока, якщо потовщення в шкірному покриві виражене, встигло сформуватися, новоутворення не зникне.
Вже проходять випробування ін’єкції, у складі яких антигени збудників паротиту або кандидозу. На даному етапі метод показав ефективність.

Лікування вірусних бородавок народними засобами

Сік алое

Народні засоби допомагають видалити вірусні плоскі бородавки, але знищити хвороботворний агент, який укорінився в шкірний покрив, не в змозі.

Домашня медицина рекомендує наступні методи видалення:

Оцтова кислота 9%. Використовується кілька рецептів. Безпосередньо на бородавку наносять оцтову есенцію за допомогою піпетки. Щоб оберегти навколишні тканини від опіків, застосовують наклейку пластиру з дірочкою навпаки бородавки. Пластир просочують жирним кремом.

Тісто з оцту, соняшникової олії та борошна. Коржик прикладають до бородавки. Цибульну кашку заливають есенцією і як компрес прикладають до поверхні бородавки, зазвичай підошовної. Пов’язку змінюють протягом 5 днів.

Сік чистотілу. Ніжні ювенільні бородавки змазують соком свіжої рослини до 3 разів на день. Тривалість лікування — 3 тижні.

Сік алое або каланхое. До проблемного новоутворення прикладають пов’язку зі свіжим соком або розрізаним листом. Пов’язки постійно змінюють протягом 4-5 днів.

Масла від бородавок. Використовують касторову олію, ефірну піхви або соснову. На новоутворення наносять вранці й ввечері по 3 краплі речовини та прикладають пов’язку. Підходить для видалення свіжих наростів.

Содово-масляна ванна. Використовується для лікування новоутворень на руках. Пропорції розчину ванночки для рук: 0,5 л гарячої води, столова ложка харчової соди та 3 краплі ефірного масла чайного дерева. Руки розпарюють протягом 15 хвилин 2 рази на день протягом тижня.
Для видалення підошовних бородавок розчин у ванні роблять більш активним з агресивною дією. В якості компонентів використовують: господарське мило, харчову соду, морську сіль та ефірне масло. Пропорції такі ж, тільки більше компонентів. Після розпарювання бородавки її зачищають абразивною пилкою та обробляють антисептиком. Корінь бородавки видалити цим методом неможливо.

Як видалити вірусну бородавку шляхом випалювання

Веррукацид

Епітелій на стопі грубий, шкіра щільна. Для видалення бородавок застосовують засоби, які глибоко проникають в шкірний покрив та викликають некроз тканин з подальшим лущенням.

Для припікання бородавок на ногах у домашніх умовах можна використовувати:

Солкодерм. Це безбарвний розчин з такими активними компонентами, як щавлева, молочна, азотна та оцтова кислота. Застосовується, якщо діаметр утворень не більше 10 мм. Шкірна поверхня обробляється антисептиком, за допомогою аплікатора наносять краплю розчину, придавлюють, щоб порушити цілісність верхнього шару новоутворення. Шкіра спочатку знебарвлюється, потім жовтіє та утворюється ділянка з некрозом. Проміжки між процедурами — 3-4 тижні.

Веррукацид. Розчин з фенолом та метакрезолом. Спочатку підошву розпарюють в содово-лужному розчині, потім просушують і обробляють антисептиком. Наноситься точково, з інтервалом 3-4 хвилини по краплі на проблемне новоутворення за допомогою аплікатора. Навколишні тканини змащують цинковою пастою або жирним кремом, щоб уникнути опіків. Якщо, після того як скоринка відпала, бородавка залишилася, процедуру повторюють.

Коломак. У складі розчину комплекс з 3 активних компонентів: полидоканола, саліцилової та молочної кислоти. Допоміжні речовини також агресивні — ацетон, дибутилфталат і етилцелюлоза. Шкіра попередньо розпарюється, обробляється антисептиком. У добу для дітей використовується половина піпетки-дозатора, для дорослих — повна. Тривалість лікування — не більше 4-5 діб. Якщо після видалення скоринки наріст на стопі залишається, процедуру повторюють через 3-4 тижні.

Вартек. Наноситься на бородавку протягом 3-4 днів вранці та ввечері, потім роблять перерву на 4 дні й знову повторюють лікування. Протипоказання: вагітність, лактація, дитячий вік до 12 років. Кратність застосування — 5 тижнів.

Якщо бородавка на стопі велика, глибоко вросла в шкірний покрив, то для видалення можна скористатися розчином – Блеоміцином. Його використовують у рідкісних випадках, коли бородавка часто травмується та збільшується в розмірі. Одноразово ін’єкцію вводять в новоутворення. Такий спосіб лікування застосовується тільки в амбулаторних умовах

Хірургічне видалення вірусних бородавок

Електрокоагуляція бородавки

Хірургічний метод швидко позбавляє від новоутворень, повністю видаляє наріст, включаючи й внутрішню частину.

Найбільш часто використовуються наступні способи висічення:

Кріотерапія. На новоутворення наносять рідкий азот, викликаючи некроз не тільки самого ураженого епітелію, але і навколишніх тканин. Процедура хвороблива, реабілітаційний період продовжується 3-4 тижні, доводиться лікувати опік. Якщо скоринку, що виникла на місці обробки, пошкодити, можливе утворення рубця. Під час обробки пацієнт відчуває слабке печіння і короткочасну болючість. Плюси процедури — доступність і низька ціна.

Електрокоагуляція. Бородавку припікають електричним струмом з високою частотою. Реабілітаційний період короткочасний, підходить для видалення невеликих плоских наростів на пальцях рук. Сеанси недорогі.

Лазерне випромінювання. Видалення лазером — найбільш сучасний та безболісний метод, який допомагає не тільки відновити якість шкірного покриву, але й оберігає від рецидиву. Рубців або шрамів не залишається, реабілітаційний період короткий. Мінус — висока вартість процедури.

Хірургічні методи видалення мають свої протипоказання, одне з яких — схильність до утворення келоїдних рубців. При можливої малігнізації бородавки видаляють тільки відкритим способом, за допомогою скальпеля. Це єдиний спосіб передати біологічний зразок на гістологічне обстеження.

Як лікувати вірусні бородавки — дивіться в відео:

Щоб запобігти рецидиву появи бородавок, необхідно підтримувати високий імунний статус. Для цього використовуються імунні препарати, призначені лікарем та народні методи. Підвищують імунітет настоянки елеутерококу, женьшеню або лимона, мед, перга, настоянка прополісу, відвари шипшини, смородинового листа, чебрецю та м’яти. При одночасному застосуванні медичних і народних засобів необхідно порадитися з лікарем та уточнити сполучуваність засобів підвищення імунітету.

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.