Поради як правильно приймати контрастний душ

Контрастний душ – це, по суті, обливання тіла то гарячою то холодною водою. Вплив такого поєднання на організм сильно відрізняється від гарячого, теплого або прохолодного душу (ванни), коли температура води залишається незмінною.

§ Зміст статті:

  1. Важливо не поспішати
  2. Чому це працює?
  3. Справжнє підвищення імунітету
  4. Допомога м’язам
  5. Допомога в боротьбі із зайвою вагою та депресією

Вплив на організм дуже сильний, тому консультуватися з лікарем про можливість проведення такої процедури в домашніх умовах необхідно обов’язково. Тільки повністю здорові люди можуть приймати контрастний душ, коли їм заманеться.

Існує кілька методик проведення контрастного душу. Початківцям рекомендується робити не більше двох циклів, і з часом підвищувати їх кількість до п’яти. Загальна тривалість процедури – не більше 20 хвилин.

Починають завжди з того, що як слід розігрівають тіло в інтенсивно теплій воді.

Найпоширеніша схема виглядає так:

  • Тепла (гаряча) вода протягом 3-5 хвилин.
  • Холодна (прохолодна) вода протягом 1 хвилини.
  • Повторення циклу.

красивий душ

Для початківців рекомендується холодну воду включати тільки на 20-30 секунд, і в міру звикання до процедури подовжувати холодну фазу до хвилини.

Оптимальним співвідношенням гарячої і холодної фаз вважається 3 до 1, тобто гаряча фаза повинна бути в три рази довше, ніж холодна.

Різниця температур в холодної та гарячої фазах повинна бути суттєвою. Але прагнути до особливого екстриму не варто.

Важливо не поспішати

Слід підкреслити, що контрастний душ повинен викликати тільки приємні відчуття. Якщо вам неприємно, це означає, що ви занадто поспішаєте, і потрібно зменшити різницю температур.

Холодну воду подають на розпалене тіло. Тільки в цьому випадку можна досягти терапевтичного ефекту.

Температура гарячої води повинна бути 45 0 С, а температуру холодної поступово знижують з кроком в 2 0 С, доводячи її до 15-20 0 С. На це може піти кілька тижнів, але поспішати не можна.

Процедуру проводять щодня, і кожен день злегка збільшують різницю між холодною і гарячою водою.

Чому це працює?

Користь контрастного душу була помічена дуже давно. Його механізм дії заснований на тому, що він змушує тканини швидко адаптуватися до раптової зміни зовнішньої температури. Це виступає в ролі сильного стимулятора для безлічі обмінних процесів, що відбуваються в м’язах та шкірі.

струмінь з душу

В першу чергу перепад температур посилює циркуляцію крові і лімфи, змушуючи кровоносні судини напружуватися, а серце – скорочуватися швидше і посилати більше крові до всіх органів. Згодом серцево-судинна система звикає до такої струсу, і тонус судин поліпшується.

Це особливо корисно для тих, хто зайнятий на важкій фізичній або на нерухомій сидячій роботі.

Раптовий перехід від тепла до холоду є для організму дуже потужним сигналом. Холод змушує циркулювати кров швидше, щоб захистити органи від переохолодження. При цьому тіло сильно розігріте під час гарячої фази, стінки судин і шкіра – максимально еластичні.

Людина – істота теплокровна, і його тіло намагається зберігати постійну температуру, незалежно від того як змінюються умови навколишнього середовища. Коли гаряча вода, що омиває все тіло, раптово змінюється холодною, це викликає зміну тонусу величезного числа кровоносних та лімфатичних судин.

Це означає, що контрастний душ тренує і змушує працювати ефективніше всю кровоносну і лімфатичну систему організму.

дівчина в душі

Поліпшення циркуляції крові і лімфи має стратегічне значення для організму. Власне кажучи, ці дві системи є основою всієї життєдіяльності, і навіть невеликі неполадки або застійні явища негайно відображаються на загальному стані здоров’я і функціонуванні всіх органів, систем і тканин.

При поліпшенні кровообігу зникають області застою, зменшуються набряки, шкіра стає більш рівною і свіжою. Живильні речовини безперешкодно транспортуються по всьому тілу, а продукти життєдіяльності клітин швидко несуться до нирок і викидаються з організму, що не застоюючись і не отруюючи його. Всі периферичні тканини отримують належне їм харчування, що створює передумову для довгого і активного життя. Хороший кровообіг здатний захистити від розвитку багатьох важких хвороб, навіть від цукрового діабету і гіпертонії (власне кажучи, гіпертонію можна назвати однією з форм важкої розлади кровообігу, викликаного неправильним тонусом кровоносних судин).

душова лійка

Це може здатися дивним, але контрастний душ є чудовим засобом для лікування молочниці та інших грибкових захворювань. Справа в тому, що для боротьби з грибком хороший кровообіг просто необхідно. Якщо кровообіг млявий, грибки (а вони в мікроскопічних кількостях постійно присутні на шкірі навіть ідеально здорових людей) негайно починають активізуватися.

В результаті з’являється рясна лупа на голові, в бровах, в куточках рота, жовтіють та кришаться нігті на ногах, грубіє і покривається хворобливими тріщинами шкіра на стопах, ноги починають виділяти характерний сильний і дуже неприємний запах. Проблеми з грибком стопи, добре знайомі багатьом літнім людям, як раз пов’язані з ослабленням циркуляції крові.

Також контрастний душ захищає від розвитку варикозного розширення вен та тромбофлебіту. Якщо розширення вен знаходиться в самій ранній стадії, то струмінь гарячої і холодної води можна направляти прямо на ділянку з проблемними венами (але попередня консультація у лікаря необхідна обов’язково, так як є ситуації, коли це протипоказано). Струменем води можна описувати кола в ураженій області, стимулюючи роботу венозних клапанів і нормалізуючи тонус вен.


Справжнє підвищення імунітету

Ігри з гарячою та холодною водою роблять благотворний вплив на імунну систему. Вчені виявили, що на такий температурний вплив організм відповідає посиленим виробленням такого важливого типу лейкоцитів як моноцити. Ці клітини найбільш активно поглинають будь-яку інфекцію, що потрапила в організм (бактерії, віруси, грибки), а також вони прибирають мертві та пошкоджені клітини.

Посилення імунної системи в результаті щоденного прийому контрастного душу дійсно дуже помітно. Так, дослідники з Академічного медичного центру в Амстердамі виявили, що в контрольній групі захворюваність на сезонний грип скоротилася майже на 30%, а ті, хто все ж захворів, переносили хворобу легко, у них не було ускладнень, і вони швидко одужували.

широкий душ

Взагалі кажучи, вплив холодної води на посилення імунітету відомо з незапам’ятних часів. Всі традиційні системи загартовування засновані саме на впливі холодом. Але контрастний душ – це значно приємніша та безпечна процедура, ніж обливання тільки холодною водою. І як показують дослідження, її ефективність вище, ніж у холодного обливання.

Так, одне з досліджень, що проводилося на мишах, показало, що щоденний короткочасний температурний стрес підвищував у піддослідних мишей активність периферичних Т-лімфоцитів. Ці клітини підсилюють діяльність моноцитів, а також беруть участь в розпізнаванні чужорідних клітин і їх знищення.

Вже через 8 днів клітинний імунітет значно підвищився.

Посилення імунітету не просто захищає людину від сезонних хвороб. Воно має ще одну дуже важливу властивість. Сильна імунна система автоматично забезпечує правильний склад кишкової мікрофлори (адже майже 80% імунних клітин зосереджено в кишечнику). Здорова кишкова мікрофлора забезпечує правильне травлення та ритмічну роботу кишечника. А це є однією з найпотужніших захистів від розвитку раку прямої кишки.

душ на синьому тлі

Допомога м’язам

Всім, хто вирішив нарешті всерйоз зайнятися поліпшенням своєї фізичної форми, добре знайомі болі в м’язах. Часто вони стають настільки болісними, що геть-чисто відбивають охоту займатися спортом.

Цей больовий синдром, що з’являється через деякий час після інтенсивного фізичного навантаження, носить назву крепатура. Біль потихеньку наростає і досягає свого піку в інтервалі від 24 до 72 годин після фізичного навантаження. Таким чином, якщо абсолютно нетренована людина починає бігати вранці, то все його життя надовго перетворюється в одну суцільну біль, навіть якщо тренування проводяться правильно та не викликають пошкодження м’язових волокон.

Головним винуватцем крепатури є продукти метаболізму посилено працюючих м’язів. Організм просто не встигає їх вчасно вивести, і це викликає характерну біль. Контрастний душ в цьому випадку стає незамінним помічником. Цей прийом настільки добре відомий, що ним користуються всі професійні спортсмени.

Якщо пощастить, то контрастний душ дозволяє повністю запобігти появі крепатури, і в будь-якому випадку він знизить больові відчуття до цілком терпимих. І ви зможете займатися спортом без неприємних відчуттів, що значно підвищить ефективність занять.

душ з підсвічуванням

Допомога в боротьбі із зайвою вагою та депресією

Регулярний контрастний душ допомагає боротися з появою зайвої ваги. Відповіддю на холодовий вплив є інтенсивне витрачання жиру, а посилена гарячою водою циркуляція крові цього добре допомагає.

Короткочасний вплив холодом має ще одну дивовижну властивість: воно чомусь різко підвищує рівень ендорфінів і норадреналіну в крові, причому саме в такій композиції, яка формує у людини гарний настрій. У той же час посилений потік крові несе нові порції кисню і поживних речовин до головного мозку та до всіх інших органів, створюючи відчуття бадьорості, припливу сил. Депресія відступає.

Будьте здорові!

Матеріал для статті було взято з сайту Здоровый образ жизни

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.