Камені в нирках: причини та симптоми. Варіанти дієти

Камені в нирках

Всі ми прекрасно знаємо, що хвороба не приносить задоволення, не скрасить людину і не продовжує його життя. Однак в більшості випадків в наших силах все змінити й тим самим поліпшити своє самопочуття.

§ Зміст статті:

 1. Причини формування каменів
 2. Чинники, що сприяють утворенню каменів
 3. Симптоми та ознаки каменів у нирках
 4. Які бувають камені в нирках

Сьогодні поговоримо про таку серйозну проблему, як камені в нирках. Люди, що мають цю проблему, нерідко цікавляться симптомами каменів у нирках, причинами їх виникнення і, звичайно ж, способами їх лікування (бажано без операції). Здається, що якби вони знали причини утворення каменів, вони б не допустили появи сечокам’яної хвороби. Наскільки це дійсно так, невідомо, в будь-якому випадку якщо вони є, від них треба позбавлятися. Запобігти утворенню каменів може кожен, і нам залишилося розібратися, як це зробити.

Причини формування каменів у нирках

До формування каменів не ведуть різноманітні причини. Камені починають рости прискореними темпами з однієї причини — через порушення обміну речовин, в даному випадку порушення водно-сольового балансу в організмі та хімічного складу крові.

Збої метаболічних процесів є причиною багатьох захворювань. Коли в сечі починає з’являтися велика кількість нерозчинних солей, відбувається формування і ріст кристалів, що і призводить до сечокам’яної хвороби.

Виходить, причина формування каменів у нирках одна, проте факторів, що сприяють порушенню метаболізму таким чином, що починають формуватися камені, — безліч.

Чинники, що сприяють утворенню каменів

1. Погана вода. Не секрет, що вода, яку п’є більшість людей, нескінченно далека від досконалості. Пригадується історія, яка сталася в моєму рідному харківському зоопарку, яку переказують ось вже не перший рік. Зоопарк не зміг придбати індійського слона через дослідження води, проведених іноземними фахівцями. Досліджувалася вода, якої в майбутньому збиралися мити слона. Все звелося до того, що такою водою, яка тече в харківських кранах, мити слона не можна. А самі харків’яни не тільки миються в цій воді, але і їжу на ній готують, а деякі й п’ють її прямо з крана…

Так от, якщо у воді, яку ви регулярно п’єте, підвищений вміст мінеральних солей, через якийсь час у вас можуть в нирках з’явитися камені.

Це стосується також дуже активного і безперервного вживання мінеральних вод і кухонної солі.
Чим більш жорстка вода тече в кранах в якому-небудь регіоні, тим вище там відсоток людей, які мають камені в нирках.

каміння у нирках

2. Що провокує харчування. Якщо ви постійно їсте солону, смажену, гостру, кислу їжу, з часом ви можете стати «щасливим» власником каменів у нирках. Така їжа буде постійно підвищувати кислотність сечі, що сприяє каменеутворенню.

Якщо усунути ці страви з раціону і два (а для деяких і в три) рази зменшити вживання солі, ви вбережете не тільки свої нирки від каменів, але й інші органи від інших захворювань.

3. Мало води. Концентрація сечі залежить від кількості води, яку людина п’є щодня. Провівши простий експеримент, ви в цьому переконаєтеся. Розчиніть одну столову ложку солі в трилітровій банці води, а другу — в склянці. З якої посудини буде легше пити воду? Ось так і ваш організм кривиться від солі, коли ви його мало поїте водою.

Розчинені солі в сечі починають кристалізуватися, будучи причиною поступового формування каменів у нирках.

Щоб розбавити сечу і кров від солі, збільште кількість води яку випиваєте протягом дня. Своєчасно почнуть вимиватися шкідливі речовини й кристали перестануть формуватися.

4. Недолік руху. В сучасних реаліях малорухливий спосіб життя є загальною епідемією. Саме він у більшості випадків є однією з причин багатьох захворювань. Для кістково-м’язової системи нерухомий стан є причиною збоїв у її функціонуванні, що призводить до вимивання кальцію з кісткової тканини. Зате рівень кальцію в крові та сечі зростає. Природно, що при надлишковому вмісті кальцію в сечі ризик формування каменів у нирках збільшується. Все це стосується і постільного режиму тривалий час: нерідкі випадки утворення каменів у нирках у лежачих хворих.

5. Проблеми з нирками та сечовим міхуром (пієлонефрит, цистит). Щоб це не стало основною причиною, що призвела за собою утворення каменів, регулярно відвідуйте спеціаліста та проходьте обстеження, так ви зможете вчасно виявити починаючи проблеми та позбутися від них.

6. Захворювання ШКТ, органів сечостатевої системи, попадання інфекції. При гастриті та виразці, аденомі простати та простатиті, пієлонефриті й циститі нерідко супутнім захворюванням є сечокам’яна хвороба. Потрапляння в організм будь-яких інфекцій здатне спровокувати збій обміну речовин. При виявленні запалення обов’язково потрібно не відкладаючи зайнятися його лікуванням.

7. Проблеми кістково-суглобової системи. Навіть такі захворювання, як остеомієліт, остеопороз здатні призвести до сечокам’яної хвороби. Якщо вчасно і правильно лікувати ці захворювання, можна позбутися і від ризику каменеутворення.

8. Вітаміни. Як дефіцит, так і надлишок вітамінів може призвести до каменів в нирках. Зокрема, це стосується вітаміну С, не варто ним зловживати, а також потрібно контролювати надходження в організм вітаміну D. Відомо, що дефіцит вітаміну А – одна з причин порушення обмінних процесів в організмі, що теж може сприяти каменеутворенню.

9. Спадковий фактор. Досить високий ризик утворення каменів у тих, чиї кровні родичі мали камені в нирках. Однак існує простий спосіб протидії спадкової схильності: дотримуватися основ правильного харчування та здорового способу життя.

10. Алкоголь і діуретики. Якщо ви захоплюєтеся сечогінними препаратами (особливо це стосується тих, хто намагається схуднути), ваш організм стрімко втрачає рідину. Ви радієте результатами свого чергового зважування на вагах, а в цей час у вашій сечі збільшується концентрація солей і починають формуватися камені. Дозування і необхідність застосування діуретиків повинен контролювати спеціаліст.

Алкоголь в цілому отруює весь організм. Біда людей, надмірно захоплюються алкогольними напоями, — не тільки камені в нирках.


Симптоми та ознаки каменів у нирках

Людина може з камінням жити довгий час, навіть не підозрюючи про їх існування, до певного моменту, поки його тіло не прониже гострий біль.

І саме цей біль в спині в області хворій нирки або під ребрами збоку це є найперші симптоми хвороби. Це може бути як гостра, так і тупий біль, її інтенсивність змінюється періодами від 20 хвилин до 1 години.

Передуючими факторами появи цієї болі можуть бути: приймання сечогінного, значне фізичне навантаження або незвично велика кількість випитої води за короткий період часу.

Біль може переміщатися разом з таким, що просувається каменем: якщо вона виникла в області попереку, вона може перейти в область живота, потім нижче у внутрішню частину стегна. Всі ці прояви йдуть на фоні частих позивів до сечовипускання.

До інших симптомів каменів у нирках можна віднести:

 • відчуття нудоти та блювання (часто характерно для запального процесу в нирках – пієлонефриту),
 • не тільки часте, але і хворобливе сечовипускання, відчуття печіння в процесі,
 • осад у сечі у вигляді піску або камінчиків,
 • каламутну сечу і домішка в ній крові,
 • смердючий запах сечі,
 • збільшення температури тіла до 38-40, озноб.

Нерідко ниркову кольку плутають з гострим апендицитом, панкреатитом або холециститом, проривною виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки, защемленою грижею або кишковою непрохідністю. А значить не варто самостійно ставити собі діагноз, навіть спираючись на кілька описаних тут симптомів, в терміновому порядку необхідно буде звертатися до лікаря за виявленням причини проблеми та визначенням курсу лікування.

Які бувають камені в нирках

Які бувають камені в нирках? Дієта в залежності від виду каменів

Як ми вже з вами з’ясували, порушення обміну речовин є основною (і єдиною) причиною сечокам’яної хвороби. Внаслідок цього в сечі нагромаджуються певні солі, реакція сечі стає лужною або кислою. Все це говорить про те, що якщо поміняти склад сечі, можна не тільки запобігати каменеутворенню, але і розчинити вже наявні камені.

З цією метою людина повинна дотримуватися певного харчування в залежності від виду каменів, які у нього скупчилися в нирках. Одні обмежуються продуктами та збільшують в раціоні кількість інших. Давайте детально з цим розберемося.

До загальних рекомендацій при каменях у нирках відносять:

 • питний режим – мінімальна кількість випивається щодня 2-3 літри рідини. Крім простої води допустиме вживання відвару шипшини (при відсутності протипоказань), морсів, свіжо вижатих соків. Звичайно, воду не випивають відразу залпом, а рівномірно розподіляється протягом дня. Особливо випивайте склянку води на ніч, адже як мінімум вісім наступних годин ви воду пити не будете, вода ж буде знижувати концентрацію сечі, усуне її застій, і ймовірно зможе вивести дрібні камінчики. Для хворих сечокам’яною хворобою вживання достатньої кількості води щодня дуже і дуже важливо!
 • харчування повинно бути різноманітним;
 • приймати їжу бажано 5 разів на день, невеликі порції;
 • необхідно істотно знизити вживання солі;
 • повністю прибрати з харчування гострі страви.

Камені в нирках можуть відрізнятися як розмірами (починаючи від піщинки й закінчуючи 10 см), так і хімічним складом:

Камені в нирках види

Фосфатні камені – їх формування відбувається в лужному середовищі, при порушеному обміні кальцію і фосфору (надлишку пара-тиреоїдного гормону і вітаміну D). Завдання дієти при фосфатах – обмеження продуктів, що містять кальцій і вітамін Д, зміна рн сечі, її підкислення.

Дозволяється їсти: нежирне м’ясо і бобові, крупи, рибу, хліб, макарони, брюссельську капусту, спаржу, гарбуз, рослинне і вершкове масло, кислі яблука і журавлину, сливу, брусницю, червону смородину, виноград, інжир, полуницю, пити морси, соки з кислих фруктів і ягід, мінеральну воду, заварювати та пити у вигляді чаю шипшина, ну а також золототисячник, корінь лопуха, оман, любисток, марену фарбувальну, мучниці — ці рослини допомагають розчиняти фосфатні камені.

Необхідно обмежити: некислі фрукти та більшість овочів, молочні продукти, алкоголь, газовані води, какао, прянощі, кава, солодощі (мармелад, шоколад, цукерки, печиво і булки, тільки що спечений хліб, торти та тістечка, копчену і солену їжу, консерви, маринади, сало, жирну рибу і м’ясо.

Урані камені – для їх формування потрібно дуже кисле середовище. Особливістю уранів є їх швидкий ріст, так і швидке зменшення за умови дотримання дієти.

Дозволяється є: молоко і всі кисломолочні продукти, негострі сири, грейпфрути, лимони, будь-які фрукти та ягоди, баклажани й помідори, солодкий перець і картопля, каші, насіння, горіхи, яйця і всього два-три рази в тиждень відварені м’ясо та рибу. Можна пити лимонний сік і лужні мінеральні води, ну а також готувати відвари з таких рослин, як конюшина, корінь кульбаби й лопуха, суцвіття васильків, листя чорної смородини.

Необхідно обмежити: гриби та бобові, субпродукти, рибні та м’ясні бульйони, рослинна олія, цвітну капусту, грейпфрутовий сік, алкоголь, особливо червоне вино та пиво.

Оксалатні камені нерідко формуються при надлишковому надходженні вітаміну С або щавлевої кислоти, чому може сприяти нестача вітаміну В6 і кальцію. Значить необхідно обмежити в харчуванні продукти, у складі яких є щавлева кислота, тоді й солі перестануть випадати в осад.

Дозволяється їсти: гречану та вівсяну каші та інші крупи, підсушений хліб, цвітну капусту, гарбуз, огірки без шкірки, виноград, груші, яблука, кавуни, банани, вишні, персики, айву та абрикоси, чорнослив і курагу, горох, в першу половину дня їжте молочні продукти, через день – приготовані на пару або варену рибу та м’ясо, в горіхах, картоплі та цільних злаках багато необхідних вітаміну В6, магнію, кальцію. Пийте відвари зі споришу, корінь фіалки, кукурудзяних рилець, листя м’яти, суниці, винограду, березового листя, кропу, польового хвоща, марени красильної, ну а також березовий сік, невелику кількість соку горобини. Добре приймати щодня 2 г карбонату магнію, він буде зв’язувати в кишечнику солі щавлевої кислоти.

Необхідно обмежити: куряче м’ясо, яловичину, кислі яблука, зелену квасолю, шипшина, смородину, помідори, цитрусові.

Виключити: щавель, шпинат, редьку, листя салату, селера, хрін, буряк, броколі, редиску, болгарський перець, спаржу, червонокачанну і брюссельську капусту, холодець і желе, петрушку, цибулю-порей, журавлину, аґрус, чорницю, суницю, інжир і родзинки, какао, кава, чай, шоколад, алкоголь, квас, ковбаси, копченості, консерви, субпродукти, препарати з вітаміном З, ну а також всі продукти, що містять желатин.

Якщо у вас виявили камені в нирках, не варто панікувати. Приємного мало, ніхто не сперечається, однак у ваших силах все змінити, дотримуючись всіх рекомендацій, які вам дасть лікуючий лікар, ну а також дієти. Ви поступово зможете зняти симптоми захворювання, поліпшите стан нирок і відновите здоров’я.

Успіхів вам і будьте здорові!

«Автор, редактор» Інна Мирна 92 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.