Чому болять суглоби – всі об’єктивні причини

Болі в суглобах

Докладні відповіді на питання про те, чому болять суглоби у дітей, дорослих та літніх людей. Причини неприємних відчуттів в колінах, гомілках, стопах, плечах, стегнах, ліктях, кистях і пальцях.

§Зміст статті:

 1. Чому болять суглоби у людей різного віку
 2. Основні причини болю в різних суглобах

Чому болять суглоби — це питання, яке хвилює  літніх,  дорослих та дітей із-за широкої поширеності такого явища. Правильні відповіді на нього дозволяють швидко виявити причини, усунути їх та попередити подальше погіршення стану або навіть поліпшити своє самопочуття.

Чому болять суглоби у людей різного віку

З факторів, які сприяють неприємних відчуттів, варто виділити вплив низьких температур, брак в організмі кальцію, стреси, надмірна вага, надмірні фізичні навантаження. Проблема може виникати в результаті спортивних або побутових травм — вивихів, розтягнень, переломів, порушення кровообігу в суглобах. Погана спадковість — теж вельми значимий аргумент.

Причини болю в суглобах у дітей

Біль у колінному суглобі у дитини

Так як вони більше, ніж дорослі, схильні до інфекцій, то каталізатором нерідко виступає бактеріальний артрит, що розвивається на тлі зараження стафілококом або стрептококом. Внаслідок цього можуть страждати як великі, так і дрібні суглоби.

Дуже часто причинами болю в них є травми і навіть, здавалося б, нешкідливі удари, адже діти дуже активні.

Якщо неприємні відчуття турбують не завжди, всьому виною може бути прискорений ріст дитини, який зазвичай відзначається у віці 10-15 років.

Потрібно не упускати з уваги і ревматизм, зазвичай йому передує ангіна або фарингіт, нерідко що виявляються у дітей з болями в колінах, ліктях і т. д. У разі хлопчиків 12-15 років можна розглядати як один з варіантів хвороба Осгуда-Шлаттера.

Фактори появи болю в суглобах у дорослих

Біль у суглобах у вагітної жінки

У них, особливо у вагітних жінок у третьому триместрі, болі можуть бути пов’язані з нестачею кальцію, якого в період виношування дитини організму потрібно більше. До непатологічних причин варто віднести і зміну гормонального фону, що дуже актуально в «цікавому положенні» та при клімаксі.

Але найчастіше все ж страждають колишні спортсмени, у яких суглоби з часом зношуються і «ниють». Неакуратні заняття йогою також можуть створити складності.

З захворювань-винуватців переважають проблеми з щитовидною залозою, артрити і артроз, остеопороз, ожиріння, подагра і ревматизм.

У тих, хто багато працює на ПК, причина часто криється в так званий синдром карпального каналу. Не варто виключати і порушення харчування кісток.

Чому болять суглоби у літніх людей

Біль у ліктьовому суглобі у літнього чоловіка

В першу чергу джерело проблем може критися в банальному підвищеному больовому синдромі, який з роками часто посилюється. Плюс до цього з часом хрящі в місцях рухливих з’єднань стоншуються, стикаються один з одним, що призводить до обмеження рухливості суглобів та виникнення у них дискомфорту. Ситуація може загострюватися на тлі відкладення солей.

Серед захворювань скаржиться на біль нерідко виявляють поліартрит, дистрофічні зміни в кістках, велике скупчення синовіальної рідини та запалення суглобових тканин.

Малорухливий спосіб життя теж негативно впливає на стан опорно-рухового апарату.

З негативних чинників виділяються травми, від яких страждають частіше діти та дорослі люди із-за більшої крихкості кісток. В болі можуть бути винні і коксартроз, поліартрит, різні аутоімунні захворювання.

Зверніть увагу! Тим, хто не знає, чому болять суглоби вночі, вдень або вранці, слід враховувати, що важливу роль у цьому відіграє спадковий фактор.

Основні причини болю в різних суглобах

Турбувати можуть як всі суглоби одночасно, так і якісь певні — плечовий, кульшовий, міжфалангові, променевозап’ястний, ліктьовий, колінний та гомілковостопний. Болі бувають гострими і ниючими, ріжучими та колючими, що тягнуть, пекущими. Нерідко вони поширюються на сусідні ділянки і посилюються вранці або ввечері.

Чому болить плечовий суглоб

Біль в плечовому суглобі у жінки

До загальних причин належать регулярні переохолодження, ослаблення імунітету, порушення цілісності шкіри, через які в синовіальну рідину можуть проникнути інфекції. Все це сприяє розвитку дегенеративно-дистрофічних патологій, які неодмінно супроводжуються болями. Травми плеча, його вивихи та зміщення кісток також ні до чого доброго не призводять.

Визначити причину болю в плечовому суглобі допомагає її характер:

 • Ниючий. Він може турбувати як більшу частину часу, так і дуже рідко ближче до вечора, охоплюючи ще й частину руки або шию. В цьому випадку є привід діагностувати капсуліт, артрит різного походження, неврит плечового нерва, який зазвичай є наслідком запальних процесів, пухлин, травм.
 • Тягнучий. Часто для неї характерно сталість з періодичним наростанням інтенсивності. Швидше за все, це пов’язано з надмірним навантаженням на плече, його забоєм або навіть вивихом.
 • Тривале печіння. Воно відзначається в ураженій області, час від часу віддаючи у груди та лікоть. Це може бути результатом тендобурсита, розриву м’язів або сухожиль, появи тріщини в кістках, порушення кровообігу і живлення синовіальної оболонки.
 • Гостра. Такий стан нерідко свідчить про міалгії, ураженні обертається манжети плеча, його розтягненнях, вивихах і переломах. Загострення артриту, артрозу, остеопорозу також можуть заявити про себе таким чином. Серед вторинних причин можна виділити пухлини органів грудної клітки, інфаркт міокарда і пневмонію.

Читайте також: Лікування плечового суглоба

Причини болів в тазостегновому суглобі

Біль у тазостегновому суглобі

Акцент слід робити на інфекційному запаленні суглобової сумки, яке є найбільш поширеною причиною. Доповнює його коксартроз, що характеризується дегенеративно-деформуючими змінами й поступовим руйнуванням кульшового суглоба. Досить часто проблеми викликає туберкульоз, який стоїть на другому місці по поширеності після ураження легень.

Серед інших причин болю в кульшовому суглобі можна відзначити асептичний некроз головки стегнової кістки. Це серйозне захворювання, при якому його кісткові тканини омертвляются із-за поганого кровообігу та живлення. У цьому випадку болі найчастіше поєднуються з кульгавістю. Бурсит (запалення в синовіальній оболонці) теж є одним з головних «підозрюваних».

Досить часто така ситуація виникає на тлі защемлення сідничного нерва. У цьому випадку неприємні відчуття посилюються в сидячому положенні.

Як одна з версій підходять вивихи і переломи, при яких біль в основному гостра і різка. У дітей її іноді обумовлює вроджена дисплазія кульшового суглоба.

Фактори виникнення болю в міжфалангових суглобах

Болі в міжфалангових суглобах

Якщо мова йде про ноги, то погіршення самопочуття може бути наслідком плоскостопості або дифузного фасциїту. Досить часто це є одним із симптомів ревматизму або остеопорозу на пізніх стадіях. Остеофіти також сприяють появі різких болів в пальцях, у тому числі рук. Вони можливі і при порушенні кровотоку по ним, і при скупченні в порожнинах великої кількості біологічної рідини.

Серед причин болю в суглобах пальців переважають наступні захворювання:

 1. Ревматоїдний артрит. Його наявність можна припускати переважно у чоловіків старше 50 років. Проблема проявляється на початку руйнування суглоба, і неприємні відчуття при цьому виникають з обох сторін.
 2. Стенозуючий лігаментит. Інша його відома назва — хвороба Ботта, і вона вражає в основному пальці рук. В такому випадку біль з’являється переважно при спробі розігнути їх або зігнути.
 3. Подагра. Складності виникають в результаті відкладення в суглобовій сумці кристалів сечової кислоти, уратів. У цій ситуації біль часто переміщається в кисть.
 4. Поліостеоартроз. Це ревматичне захворювання, створює скрутну ситуацію через деформації кісток та зменшення обсягу хрящів і їх тканин. Від нього страждають пальці як ніг так і рук.

Чому болить променевозап’ястний суглоб

Біль променевозап'ястному суглобі

До нього відноситься рухоме з’єднання кісток кисті та передпліччя, і причиною болю в променевозап’ястному суглобі може бути невдале падіння з опорою на долоню, яке призвело до забитого місця, вывиху, тріщині або перелому. Досить поширений і остеоартроз, коли уражаються хрящові тканини в цих місцях.

Приблизно в 50% випадків у хворих виявляється артрит різних видів — інфекційно-алергічний, неспецифічний і вторинний, як ускладнення гонореї, сифілісу, туберкульозу або гепатиту. При гострому перебігу різкі больові відчуття, тупі, а при хронічному — ниючі та тривалі.

В якості причин болю в суглобах рук такої локалізації варто розглядати і ураження шийного відділу хребта, і так званий тунельний синдром, при якому відбувається здавлювання нервових закінчень у вузьких місцях зап’ястя. У цьому випадку найчастіше біль виникає тільки з якоїсь однієї з сторін.

Чому з’являється біль у гомілковостопному суглобі

Біль у гомілковостопному суглобі

Найбільший відсоток пацієнтів припадає на людей з ушкодженнями кісток стопи і гомілки — тріщинами, вивихами, розтяганням, переломами в минулому або сьогоденні. В більшості випадків в результаті цього з роками розвивається деформуючий артроз, який і є основною причиною болю в гомілковостопному суглобі у людей різного віку.

У людей які скаржаться на неприємні відчуття в нижній частині ніг досить часто зустрічається ахиллит. Під цим терміном розуміється запалення ахіллового сухожилля внаслідок фізичного перевантаження у спортсменів або у жінок при тривалій незручності шкарпетки, тісним та «високим» взуттям.

Пошуки причини болю в суглобах ніг (гомілки і стопи) виявили їх залежність від відкладення солей у сухожиллі, його укорочення і артритів різного походження, в основному подагричних. Остеоартроз з деформацією кісток теж може стати діагнозом, до його розвитку найчастіше веде травма щиколотки.

Причини болю в колінному суглобі

Біль у колінному суглобі

Це найбільш частий осередок концентрації болів, оскільки саме на нього припадає велике навантаження. Удар по ньому може завдати остеосаркома, інтоксикація організму, особливо на тлі бактеріальної ангіни, занадто активний або малорухливий спосіб життя. Зайва вага та спортивні травми, включаючи вивихи, розтягнення сухожиль і зв’язок, переломи — ось ще цілий ряд причин цього.

У людей які скаржаться на болі в колінах часто виявляються наступні проблеми:

 • Порушення кровопостачання нижніх кінцівок. Ситуація посилюється при цукровому діабеті, тромбозі, варикозному розширенні вен, ожирінні.
 • Хондроматоз. Проблема полягає в утворенні в синовіальній оболонці затверділих ділянок, які заважають нормально жити після ущільнення.
 • Артроз. Мова йде про кількох формах — з приставками «гон», «остео», а також про деформуючу недугу. Найчастіше він є наслідком невилікуваного артриту.
 • Меніскопатія. Болі більшої інтенсивності мучать при пошкодженні з внутрішньої сторони хряща, у разі зовнішнього — дискомфорт не такий сильний.
 • Синдром Рейтера. Так трактується запалення очей, сечостатевого тракту та колінних суглобів.

Нерідко різні причини болю в колінному суглобі доповнюють один одного, створюючи складну клінічну картину.

Причини, по яким болить ліктьовий суглоб

Запалення сухожиль м'язів в ліктях

Травматологи бачать проблему в зовнішньому або внутрішньому епікондиліті, для якого характерне запалення сухожиль м’язів в ліктях. Нерідко така доля осягає суглобову сумку, при цьому стає винуватцем бурсит. Активізувати болю здатні і багато інші захворювання — дифузний фасциит, нейротрофическая артропатія Шарко, що розсікає остеохондрит.

Не варто виключати зі списку можливих причин болю в ліктьовому суглобі защемлення нервових підстав, вивихи ліктя внаслідок удару, забиття або падіння, різні запальні процеси та остеоартроз. Нерідко ситуація погіршується через тендиніту або хондрокальциноза, коли у синовіальній рідині спостерігається висока концентрація кристалів пірофосфату кальцію.

Приблизно в 5-7% випадків болю дають різні артрити, правда, тут вони довго не затримуються, поширюючись на коліна, стегна, кисті, пальці. В такому випадку це логічна причина того, чому болять всі суглоби одночасно по всьому тілу.

Серед часто зустрічаючих причин числиться і подагра, наслідки якої також охоплюють різні ділянки, в тому числі лікті. В цьому випадку не дає спокою пекучий та гострий біль в їх області.

Читайте такожЯк лікувати ліктьовий суглоб

Чому болять суглоби — дивіться на відео:

Очевидно, що причини того, чому сильно болять суглоби, являють собою сукупність зовнішніх факторів та різних захворювань як опорно-рухового апарату, так і інших систем. Встановити істинний діагноз вдається далеко не відразу, для цього потрібно зробити рентген, КТ, УЗД і пройти ряд обстежень.

«Автор, редактор» Інна Мирна 138 публікації
Мене звуть Інна мені 42 роки. Живу я в рідному місті Рівне, Україна. Я автор і редактор сайту Будь Здоров. Чому я вирішила завести свій блог про здоров'я, правильне харчування і корекції ваги? Не відкрию великої таємниці, сказавши, що це мені самій дуже цікаво, крім того, це та сфера, якою я займаюся ось уже 7 років, і вважаю, що маю певний досвід, яким сможу поділитися.